English info

Ten czynnik może dzielić Cię od sukcesu inwestycyjnego (i nie tylko)

Autor: Anna Boniecka

Data: 8 kwietnia 2015

Nawet najlepszy system inwestycyjny nie uchroni Cię przed porażką, jeśli nie będziesz go efektywnie wykorzystywać. Jeżeli jeszcze nie osiągasz satysfakcjonujących wyników, to być może wszystko to, czego najbardziej pragniesz – Twoje wartości – nie są spójne z Twoimi celami.

kompas

W jaki sposób zgodność naszych wartości ze stawianymi celami pomaga w efektywnym inwestowaniu? – Czy osoba, która ceni sobie stałą pensję i nie lubi zarządzać ludźmi będzie dobrym przedsiębiorcą? Czy miłośnik kuchni fast food i słodyczy będzie mógł łatwo zrzucić zbędne kilogramy, jeśli się pojawią? – A osoba, której celem jest wyłącznie zachowanie kapitału – czy będzie dobrym inwestorem rynku Forex? – Jeżeli nasze cele są niespójne z wyznawanymi wartościami, będziemy prawdopodobnie mieli duże trudności z ich realizacją.

Tylko poprzez spójność wartości, którymi się kierujesz, z własnymi celami oraz wynikającymi z tego decyzjami i działaniami możesz przekraczać własne możliwości, a tym samym zwiększyć swoje szanse na osiągnięcie sukcesu – także inwestycyjnego. Jak tego dokonać?

Po pierwsze, należy skupić się na wartościach. Wartością – na potrzeby tego artykułu – będziemy nazywać wszystko to, do czego dążymy: miłość, niezależność finansowa, poczucie bezpieczeństwa, sprawiedliwość, potrzeba rozwoju itp. Wartości kształtują jakość życia, ponieważ określają obszary priorytetowe, których poprawa będzie dla nas kluczowa. Takim priorytetowym obszarem może być chociażby nasza kondycja fizyczna, psychiczna, społeczna, finansowa lub duchowa. Każdą istotną zmianę w naszym życiu – zarówno w obszarze inwestycyjnym, jak i każdym innym, powinniśmy zaczynać od upewnienia się, czy jest ona w zgodzie z naszymi wartościami. W przeciwnym razie, prawdopodobnie będziemy sami sabotować nasze działania. Jeśli Twoja strategia inwestycyjna zakłada agresywne pomnażanie kapitału, choć satysfakcjonowałby Cię stosunkowo bezpieczny zwrot rzędu 10% rocznie, to każde otwarcie czy zamknięcie pozycji może rodzić wątpliwości i wewnętrzny opór. Zamiast skupiać się na efektywnym tradingu, zgodnym z sygnałami wejścia/wyjścia z rynku oraz obraną strategią i tolerancją ryzyka, będą pojawiać się pytania typu: czy nie za wcześnie otwierasz tę pozycję? Czy nie stracisz na niej? Gdy otworzysz transakcję, umysł będzie dążył do jej zamknięcia, zarówno przy stracie (po co masz tracić więcej?), jak i przy zysku (już trochę zarobiłeś, zakończ to, byś przypadkiem nie stracił i tego, co już masz). Innymi słowy, Twój umysł będzie starał się „dostosować” ryzyko do poziomu zgodnego z wartościami, a nie z obraną strategią.

Jak określić własną hierarchię wartości? Między innymi o tym przeczytacie w dalszej części tekstu, dostępnej w wydaniu PDF magazynu TREND. Czasopismo można bezpłatnie pobrać TUTAJ.