English info

Dlaczego spółki dywidendowe i jak je wyselekcjonować?

Autor: Albert Rokicki

Data: 25 listopada 2014

Czym różni się inwestor od spekulanta? W powszechnym rozumieniu, inwestor, to osoba, która dziś dostarcza kapitał w zamian za to, że w przyszłości otrzyma więcej pieniędzy lub inne korzyści.

spki dywidendowe

Inwestorem możesz być zatem nawet wtedy, kiedy pożyczasz koledze 100 zł w zamian za obiecane piwo. Ten kufel piwa warty w pubie 10 zł to Twój zwrot z inwestycji. Można również zainwestować swój czas w naukę, licząc na uzyskanie lepszej pracy w przyszłości. Inwestując pięć lat swojego życia w studia wyższe, liczymy na lepiej płatną pracę niż uzyskują nasi rówieśnicy, którzy po maturze od razu decydują się zarabiać pieniądze. W zamian za pięć lat zaciskania pasa i obserwowania z zazdrością, jak naszych rówieśników stać na lepsze samochody, wyjazdy wakacyjne czy nawet mieszkania, uzyskujemy dość pewną perspektywę sporo wyższych zarobków po ukończeniu studiów.

Spekulant to natomiast ktoś zgoła odmienny od inwestora. Spekulant to osoba, która liczy na szybki i łatwy zysk, niepoparty żadną dogłębną analizą. W swoich poczynaniach zakłada, że wykorzysta naiwność innych i odsprzeda zakupione aktywo (akcje, obligacje, nieruchomość, walutę, monetę kolekcjonerską itd.) drożej, nie bacząc na to, ile ono jest de facto warte. Spekulantem jest zatem osoba licząca na tzw. „większego głupca”, który odkupi od niej dane aktywo, tylko dlatego, że jego cena rośnie. Dokładnie w ten sposób powstały przekute z hukiem w ostatnich latach bańki spekulacyjne na złocie i bitcoinie. Spekulantem można nazwać również maturzystę, który, zamiast iść na studia, wybiera emigrację do Anglii w celu zarabiania przy myciu naczyń lub sprzątaniu hotelowych pokoi. Zamiast długoterminowych zysków po ukończeniu studiów w Polsce, wybiera natychmiastowe korzyści z tytułu emigracji zarobkowej, bo jego koledzy już tam są i nieźle na tym wychodzą. Wystarczy jednak, aby rząd Wielkiej Brytanii uchwalił niekorzystne przepisy zabraniające pracę emigrantom, aby spekulant ten został na przysłowiowym lodzie, tracąc pracę i będąc zmuszonym wrócić do Polski i zaczynać wszystko od nowa.

Cały tekst dotyczący spółek dywidendowych można przeczytać w najnowszym magazynie TREND, dostępnym bezpłatnie do pobrania TUTAJ.

Autor artykułu jest twórcą portalu Longterm.pl