English info

Krok po kroku – jak uzyskać raport BIK?

Autor: Analizator BIK

Data: 20 lipca 2014

Czym jest BIK?

BIK czyli Biuro Informacji Kredytowej S.A. jest instytucją stworzoną przez Związek Banków Polskich do której przynależą polskie banki komercyjne oraz SKOKi. Głównym zadaniem BIKu jest obsługa bazy informacji o zobowiązaniach klientów w bankach i nadzór nad aktualizacją danych dokonywaną przez banki. Prowadzenie bazy przydatne jest szczególnie podczas sprawdzania wiarygodności osoby, która ubiega się o kredyt bądź inną usługę bankową.

Potrzebę stworzenia pierwotnej wersji instytucji BIK banki zaczęły odczuwać już w roku 1991. Chciały, aby instytucja ta przechowywała informacje dotyczące nierzetelnych klientów i ich historii kredytowej. Stworzono wtedy instytucję przy Związku Banków Polskich  o nazwie „bankowy rejestr klientów czasowo nie wywiązujących się z zobowiązań”. Dopiero 6 lat później, 29 października 1997 roku utworzono obecnie prosperujące Biuro Informacji Kredytowej S.A. Od 2006 umożliwiono z kolei  pobieranie swojej indywidualnej historii dotyczącej kredytów klientom - bezpośrednio z Biura Informacji Kredytowej.

Jak wygenerować raport BIK?

Raz na pół roku, można otrzymać darmowy raport BIK, zwany inaczej informacją ustawową. Sposoby na uzyskanie raportu odpłatnie są z kolei cztery:

  1. Zgłosić chęć uzyskania raportu on-line przez konto internetowe iPKO BP, Inteligo oraz Meritum Banku – opłata zgodnie z cennikiem.
  2. Samodzielnie wypełnić i wydrukować wniosek ze strony internetowej, a następnie wysłać na adres biura z dopiskiem „Informacja ustawowa” (raport bezpłatny) lub „Raport” w zależności od wybranej opcji (płatne zgodnie z cennikiem). W tym przypadku do wniosku należy załączyć również potwierdzenie przelewu (jeśli wybraliśmy formę płatną).
  3. Wejść na stronę BIK, wybrać jeden z pakietów, które umożliwiają wgląd w historię kredytową
  4. Osobiście zgłosić się i złożyć wniosek przy  ul. Postępu 17A w Warszawie – raporty zazwyczaj wtedy wydawane są od ręki.

Weryfikacja danych online

Aby wygenerować i aktywować swój raport BIK, przez strony internetowe, zarejestrować się można na stronie BIKu, odhaczyć zgody na przetwarzanie danych oraz podać adres mailowy. Po otrzymaniu wiadomości, na swoją pocztę, poprzez kliknięcie na link, należy z kolei aktywować indywidualne konto. Następnie, należy ustalić login oraz hasło, którymi będziemy się posługiwali w przyszłości. Po zalogowaniu się na stronę, należy wybrać interesujący nas pakiet.

Pakiety są płatne, lecz raz na pół roku możliwe jest również wybranie opcji bezpłatnej. W tym momencie, należy również wybrać metodę jaką potwierdzimy swoją tożsamość. Są na to dwa sposoby:

  1. Potwierdzenie tożsamości poprzez kody identyfikacyjne. Pierwszy kod przyjdzie do nas listem poleconym, natomiast drugi kod otrzymamy w formie sms. Po otrzymaniu kodu oraz smsa, należy wpisać go na swoim koncie, tym samym potwierdzając swoją tożsamość. Konto wówczas staje się w pełni aktywne.
  2. Potwierdzenie tożsamości poprzez przelew identyfikacyjny o wartości 1 PLN. Wówczas dane z konta bankowego zostaną porównane z danymi, które wpisaliśmy w formularzu. Jeśli są tożsame otrzymamy sms z kodem, który należy wpisać w Panelu Użytkownika. Jest to najszybsza metoda. Po wybraniu tego sposobu uzyskania raportu, należy uzupełnić formularz zawierający dane osobowe, wykonać zdjęcie lub skan swojego dowodu osobistego, ważne żeby każda strona dowodu była na osobnych stronach oraz, żeby zapisane były w formacie jpg lub png. Plik łącznie nie może być większy niż 5 MB. Na sam koniec należy podać numer konta bankowego, z jakiego zostanie dokonany przelew, należy również pamiętać, że konto z jakiego będziemy dokonywali przelewu nie może być współdzielone. Po wypełnieniu wszystkich poprzednich kroków, należy dokonać przelewu, z wcześniej podanego konta. Po zaksięgowaniu przelewu, otrzymamy kod sms, który należy podać, po zalogowaniu się na swoje konto. W ten właśnie sposób zostanie aktywowany pełen dostęp do usługi BIK.

Analiza treści raportu BIK

Po wygenerowaniu raportu, zarówno bezpłatnego jak i odpłatnego, warto poddać go analizie. Pomoże nam w tym portal Analizator BIK, który przedstawi raport w prosty i przejrzysty sposób. Platforma pomoże także, w uzyskaniu wyczerpujących informacji, w jaki sposób poprawić całą swoja historię kredytową. Dzięki najnowszej technologii, z której korzysta współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka Analizator BIK, system samodzielnie rozpoznaje zeskanowaną treść raportu, i przedstawia go w sposób czytelny nawet dla osób, które na co dzień nie zajmują się finansami.

Raport BIK jest dokumentem niezbędnym w ubieganiu się o kredyt, gdy nie jesteśmy pewni jakie zobowiązania posiadamy lub czy były przez nas spłacane terminowo. Sposobów na jego pozyskanie jest kilka, ważne jest jednak przede wszystkim, aby zrozumieć jego treść. W analizie raportu, pomóc nam może doświadczony doradca kredytowy lub aplikacje, czy portale w stylu wspomnianego Analizatora BIK.