English info

Bankowa weryfikacja kredytowa – czyli cierpliwość popłaca!

Autor: Analizator BIK

Data: 30 czerwca 2014

Usługa, która wykonywana jest szybko, zazwyczaj kojarzona jest z czymś co jest bardzo drogie. Kupując szybki samochód lub zamawiając coś na szybko, musimy się liczyć z tym, że słono za to zapłacimy. Jeśli natomiast coś jest zrobione wolniej, równoznaczne to jest z tym, że zrobione taniej. Czy zrobienie czegoś na szybko nie wiąże się jednak z gorszą jakością? A jak jest z kredytami? Czy ta zasada się sprawdza, czy może jest zupełnie na odwrót?

Żeby kredyt uważany był za „dobry”, potrzeba na to przede wszystkim czasu. Ważnym elementem jest czas analizy wniosku, która to jest istotą dobrego kredytu. Aby minimalizować ryzyko udzielonego kredytu, coraz częściej banki bardziej wnikliwie sprawdzają sytuację finansową klienta, jak również stan prawny nieruchomości, która stanowi zabezpieczenie.

Aby skrócić czas analizy swojej sytuacji przez bank, warto również przed zdecydowaniem się na zaciągnięcie kredytu sprawdzić swoją historię kredytową. W tym celu należy uzyskać raport z Biura Informacji Kredytowej. Raport taki uzyskać można na 4 sposoby:

  1. Osobiście zgłosić się i złożyć wniosek przy  ul. Postępu 17A w Warszawie – raporty zazwyczaj wtedy wydawane są od ręki.
  2. Zgłosić chęć uzyskania raportu on-line przez konto internetowe iPKO BP, Inteligo oraz Meritum Banku – opłata zgodnie z cennikiem.
  3. Wejść na stronę BIK, wybrać jeden z pakietów, które umożliwiają wgląd w historię kredytową.
  4. Samodzielnie wypełnić i wydrukować wniosek ze strony internetowej, a następnie wysłać na adres biura z dopiskiem „Informacja ustawowa” (raport bezpłatny) lub „Raport” w zależności od wybranej opcji (płatne zgodnie z cennikiem). W tym przypadku do wniosku należy załączyć również potwierdzenie przelewu (jeśli wybraliśmy formę płatną).

Raport BIK jest jednak dokumentem, który nie zawsze jest zrozumiały dla osób, które na co dzień nie zajmują się finansami. Warto w takiej sytuacji skorzystać z nowoczesnego portalu jakim jest Analizator BIK. Platforma ta współfinansowana jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka i współpracuje z doradcami, którzy od wielu lat zajmują się pomocą w uzyskaniu kredytów.

W przypadku kiedy wniosek kredytowy rozpatrzony jest bardzo szybko, świadczyć to może o liberalnym podejściu banku do ryzyka. Koszt podwyższonego ryzyka kredytowego spadnie jednak na wnioskodawcę, a doszukiwać się go można np. w postaci ubezpieczenia na życie lub od utraty pracy. Bank może również zażądać dodatkowego zabezpieczenia na innej nieruchomości niż kredytowana.

Co więcej, banki stosują rozmaitego rodzaju sztuczki marketingowe, które mają nas utrzymać, gdy złożymy wniosek kredytowy. I tak decyzje wydawane w krótkim terminie, to często decyzje wstępne. Tworzone są najczęściej na podstawie ogólnej zdolności kredytowej oraz historii kredytobiorcy w Biurze Informacji Kredytowej nie oznaczają wcale gwarancji otrzymania środków, którą jest decyzja ostateczna, a jedynie ma nas sprytnie utrzymać w przekonaniu, że już większość formalności jest za nami.

 W momencie, kiedy decyzja zostaje wydana w szybkim tempie, wnioskodawca musi liczyć się także z możliwością pojawienia się dużej ilości warunków. Należy je spełnić, aby bank zajął się przygotowywaniem docelowej umowy kredytowej. Pojawienie się wielu warunków, prowadzi zatem do opóźnienia i wydłużenia całego procesu kredytowego i może sprawić, że decyzja szybka jest jedynie na pierwszy rzut oka.

Wielu kredytobiorców przystępując do kredytu zapomina niestety, że najważniejszy jest rezultat, czyli jaki ostateczne warunki finansowe otrzymanego kredytu. Może zatem lepiej jest poczekać nieco dłużej, ale być bardziej zadowolonym z efektu końcowego, aniżeli niecierpliwić się w sprawie kilku dodatkowych dni przy jednej z największych transakcji finansowych w naszym życiu?