English info

Jak działa BIK?

Autor: Analizator BIK

Data: 1 czerwca 2014

Najważniejsze informacje o BIK

Co to jest BIK?

BIK czyli Biuro Informacji Kredytowej S.A. jest spółką, która powstała przy współpracy ze Związkiem Banków Polskich i obecnie współpracuje z wszystkimi instytucjami finansowymi podlegającymi Komisji Nadzoru Finansowego. Biuro Informacji Kredytowej przede wszystkim zajmuje się obsługą bazy, w której znajdują się informacje o zobowiązaniach klientów w stosunku do banków lub SKOKów. Gromadzenie tych informacji przydaje się szczególnie podczas sprawdzania wiarygodności  klienta, który ubiega się o kredyt.

Jak powstał BIK?

Najbardziej znaczącym rokiem, w historii Biura Informacji kredytowej jest rok 1991, kiedy to banki odczuwać zaczęły potrzebę stworzenia instytucji, która gromadziłaby dane na temat klientów niewypłacalnych. Instytucją, którą wtedy stworzono przy Związku Banków Polskich był „bankowy rejestr klientów czasowo nie wywiązujących się z zobowiązań”.  Docelowe Biuro stworzone zostało,  6 lat później, 29 października 1997 roku.

Kiedy można trafić do BIK?

Do Biura Informacji Kredytowej, trafia każda osoba, która kiedykolwiek  korzystała z jakiejkolwiek formy kredytowania. Zarówno pożyczki, karty kredytowe jak również limity i debety na kontach osobistych widnieją w spisach BIK. Jeśli klient sumiennie i terminowo spłaca raty zaciągniętego kredytu, buduje wówczas swoją pozytywną historię kredytowa, a co za tym idzie zwiększa swoją wiarygodność wypłacalności w oczach banków.

Jak sprawdzić swój raport BIK?

Z Biura Informacji Kredytowej, raz na pół roku, uzyskać można darmowy raport BIK funkcjonujący pod nazwą „informacja ustawowa”. Raport taki można uzyskać na 4 sposoby:

  1. Samodzielnie wydrukować i wypełnić  wniosek ze strony internetowej BIK, a następnie wysłać na adres biura z dopiskiem „Informacja ustawowa” (raport bezpłatny) lub „Raport” w zależności od wybranej opcji (płatne zgodnie z cennikiem). W tym przypadku do wniosku należy załączyć również potwierdzenie przelewu (jeśli wybraliśmy formę płatną).
  2. Wejść na stronę BIK, wybrać jeden z pakietów, które umożliwiają wgląd w historię kredytową.
  3. Zgłosić chęć uzyskania raportu on-line przez konto internetowe iPKO BP, Inteligo oraz Meritum Banku – opłata zgodnie z cennikiem.
  4. Osobiście zgłosić się i złożyć wniosek przy  ul. Postępu 17A w Warszawie – raporty zazwyczaj wtedy wydawane są od ręki.

Ciekawą dodatkową pomocą dotyczącą raportu BIK jest portal Analizator BIK. Platforma ta zajmuje się przedstawieniem w prosty i klarowny sposób całej historii kredytowej, na podstawie raportu BIK. Dzięki współpracy z doświadczonymi doradcami kredytowymi pomaga w uzyskaniu wyczerpujących informacji, na temat tego, do których banków najkorzystniej będzie złożyć wnioski kredytowe, aby cały proces odbył się szybko i bez zbędnych utrudnień. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii, Analizator BIK, potrafi rozpoznać treść raportu jaka została zeskanowana, a następnie rozpoznaje i przedstawia go w jasny i przejrzysty sposób - mówi Jan Bijas właściciel Analizatora BIK. Korzystanie z portalu, który współfinansowany jest z funduszy unijnych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka daje pewność, całkowitego bezpieczeństwa danych jakie tam wpływają. Analizator BIK pomaga przede wszystkim w zapewnieniu pełnej świadomości, jak wygląda nasza historia kredytowa oraz pozwala uniknąć nieprzyjemnego zaskoczenia już na samym początku procesu kredytowego.

Jak bank przetwarza dane w BIK?

Przede wszystkim należy pamiętać, że do BIK trafiają wszystkie informacje dotyczące kredytów, jakie zaciągnięte zostały w SKOK-ach oraz bankach. Są to informacje zarówno negatywne jak również pozytywne. Kwestie, które wiążą się z usuwaniem i modyfikacją danych w Biurze Informacji Kredytowej są skrupulatnie opisane w prawie bankowym. Jeśli klient wyraził zgodę na przetwarzanie jego danych osobowych jak również tych, które dotyczą kredytu, po spłacie zaciągniętego zobowiązania, informacje na jego temat są udostępniane bankom. Dane te świadczą o rzetelności klienta w spłacie kredytu, przez co budowana jest pozytywna historia kredytowa.

Jeśli natomiast klient nie wyraził zgody na przetwarzanie danych mogą być one przetwarzane przez okres 5 lat, jeśli spełnione są razem następujące warunki: nie regulował on zaciągniętego zobowiązania lub dopuścił się zwłoki w spłacie raty kredytu powyżej 60 dni. Wierzyciel musi poinformować klienta min. 30 dni wcześniej o zamiarze przetwarzania jego historii pomimo braku zgody kredytobiorcy. Należy również pamiętać, że jeśli informacje w bazie BIK są nieaktualne lub błędne, osoba, której dotyczą te dane ma prawo zwrócić się z prośbą o korektę danych do tego banku, który był źródłem informacji.

Ważną informacją jest również to, aby pamiętać, ze obecnie na rynku można znaleźć setki ogłoszeń, które przekonują nas, że jeśli posiadamy negatywną historię kredytową, wystarczy, że udamy się do firmy, a ta błyskawicznie wyczyści naszą historię kredytową, przez co wszystkie problemy związane z bankami znikną. Niestety rzeczywistość jest nieco inna, a sama operacja czyszczenia historii kredytowej może być długa i uciążliwa.