English info

Mobilne inwestowanie w trendzie

Autor: Jakub Domagalski

Data: 12 marca 2012

Przyglądamy się ofercie domów maklerskich pod względem nowoczesnych technologii. Aktywnie inwestujesz na giełdzie i wybierasz się na wakacje? A może chcesz mieć zawsze pod ręką dostęp do Twoich inwestycji? Często szybka decyzja jest na wagę złota. Jeśli nie masz akurat komputera, a istnieje potrzeba dokonania transakcji lub analizy technicznej danej spółki, nie jest to powód do zmartwienia. Na drodze do sukcesu stoi aplikacja mobilna.

1104507mobilephone

W dobie Internetu i nowoczesnych technologii istnieje wiele ciekawych rozwiązań w obszarze telekomunikacyjnym. Dostęp do konta bankowego, zaciąganie kredytów, czy wykonywanie przelewów za pomocą komputera jest już pewnym standardem. Wraz z rosnącym bezpieczeństwem banki i inne instytucje rozszerzają swoją ofertę o nowoczesne rozwiązania, polegające na udostępnieniu swoim klientom  dostępu do prowadzonych rachunków za pomocą telefonów komórkowych. Mówiąc o mobilnym inwestowaniu nie mamy na myśli ani płatności zbliżeniowych, ani zarządzania kontem bankowym.
Biorąc pod uwagę rozwój sektora bankowego oraz zapotrzebowanie na mobilne rozwiązania, banki wprowadziły dostęp do konta przez telefon komórkowy, najpierw przez specjalny IVR (telefoniczny kanał dostępowy), a następnie przez zbudowanie oprogramowania do zarządzania serwisem transakcyjnym bezpośrednio na telefonie komórkowym. W zasadzie każdy liczący się bank posiada już takie nowoczesne rozwiązania. Jak wygląda sytuacja w bankowości inwestycyjnej? Czy każdy dom maklerski posiada mobilne rozwiązania?

Analizując szeroki wachlarz ofert polskich domów maklerskich, można odnieść wrażanie, że zadanie domowe odrobiła zdecydowana większość instytucji na tym rynku. Aplikacje mobilne są dostępne na wybrane modele najpopularniejszych telefonów komórkowych czy smartfonów, również na tablety. Sprawdzamy, które domy maklerskie oferują dedykowane aplikacje na urządzenia mobilne.

Jakie cechy powinna mieć aplikacja mobilna używana do efektywnego grania na giełdzie?

Nadrzędnym celem takiej aplikacji jest zapewnienie użytkownikowi - klientowi domu maklerskiego -komfortowego i bezpiecznego dostępu do systemu transakcyjnego i informacyjnego oraz dostarczenie strumieni kwotowań wybranych instrumentów finansowych, podglądu rynku w postaci tekstowej i graficznej, jak również odpowiedniej analizy technicznej wykresów. Najważniejsza funkcjonalność w aplikacji do smartfona to prosty i intuicyjny system pozwalający na łatwe i szybkie zawieranie transakcji, mający przejrzysty układ poszczególnych modułów aplikacji. Niestety nie wszystkie domy maklerskie posiadają wdrożoną opcję systemu transakcyjnego, tj. pełnej implementacji klasycznego systemu przystosowanego do obsługi przez urządzenie mobilne. Oznacza to tyle, że możliwy jest tylko podgląd rynku – śledzenie notowań  i co najwyżej uproszczona analiza techniczna. Jeśli zależy nam na takich usługach, należy zwrócić na ten punkt uwagę, wybierając brokera. Ponadto niewielka liczba systemów może być uruchomiona  w trybie demo. Czasami może przydać się szybkie testowanie rynku i własnego systemu, wtedy wystarczy uruchomić wersję demo, sparametryzować aplikację/system i sprawdzić efekty dokonanych inwestycji. Oczywiście do niemal wszystkich rachunków inwestycyjnych można zalogować się bezpośrednio z poziomu przeglądarki telefonu, jednak jeśli dany broker nie ma odpowiednio przygotowanego serwisu pod urządzenia mobilne, stracimy wiele istotnych funkcjonalności, takich jak analiza wykresów czy optymalny interfejs.

Lp.

Rodzaj funkcjonalności

Stopień istotności od * do *****

1.

Zawieranie transakcji, sprawdzanie stanu konta

*****

2.

Zawieranie transakcji bezpośrednio z wykresu

****

3.

Podgląd rynku, notowania w czasie rzeczywistym

*****

4.

Intuicyjny interfejs użytkownika

****

5.

Analiza techniczna wykresów

*****

6.

Zaawansowana analiza techniczna

****

7.

Dostęp do systemu demonstracyjnego

****

8.

Dostęp do kalendarza makroekonomicznego i analiz

*****

9.

Wsparcie techniczne, filmy instruktażowe, tutoriale

****

10.

Dostępność aplikacji na najważniejsze modele tel.

***

11.

Dostępność na inne urządzenia mobilne, np. tablety

***

12.

Kanały RSS

***

13.

Stopień wykorzystania mocy procesora/pamięci telefonu

***

14.

Bezpieczeństwo, szyfrowanie SSL, siła hasła

*****

15.

Praca w układzie horyzontalnym

****

16.

Minimalny transfer danych

****

Źródło: opracowanie własne.

 

System operacyjny

Większość brokerów wspiera swoimi aplikacjami prawie każdy dostępny system na najpopularniejsze urządzenia mobilne takie jak iPhone, HTC, Blackberry, czy Nokia. Niektórzy brokerzy mają ofertę tylko dla użytkowników urządzeń marki Apple. Nie warto ograniczać się tylko do Apple czy Samsunga, ale zaoferować aplikacje na inne systemu operacyjne telefonów komórkowych. Oferta polskiego rynku jest na tyle bogata, że każdy gracz giełdowy będzie w stanie wybrać doskonałą aplikację dla siebie. Popularne urządzenia działają na systemach iOS (iPhone, iPad), Android (m.in. Samsung), czy Windows Mobile (m. in. HTC, Nokia). Rzadziej w ofercie znajdziemy aplikacje przystosowane do telefonów w Symbianem. Przed instalacją zawsze dokładnie należy przeczytać instrukcje techniczne aby uniknąć kłopotów, a w przypadku wątpliwości najlepiej skontaktować się z pracownikiem wsparcia technicznego brokera.

 

Nazwa brokera

Nazwa aplikacji

Wybrane specyfikacje

DM BOŚ

BossaFx iOS (iPhone, iPad), smartfony i telefony z systemem Windows Mobile

XTB

Mobile, xTab                                                 

iOS (iPhone, iPad), HTC, Samsung, inne na Androidzie

ING Securities

Sidoma Mini

smartfony i telefony bez ekranu dotykowego

TMS

Platforma TMS MT4 Mobile

iOS (iPhone, iPad)

TMS- GO4X

GO4X Mobile

iOS (iPhone, iPad), Windows Mobile

Noble Securities

Noble Market 4 Mobile

iOS (iPhone), smartfony i telefony bez ekranu dotykowego

DI BRE

mobiBReBrokers

Tylko urządzenia z systemem Symbian S60 wersja 3, Windows Mobile 5 Pocket PC oraz z Windows Mobile 6 Professional

DM BZWBK

Inwestor mobile

Telefon wyposażony w zwykłą przeglądarkę

BDM

bdm mobile

Symbian, Android, Windows Mobile

Efix Polska

DealBook® Mobile

Smartfony z systemem Windows, Blackberry, zwykłe telefony

CDM PEKAO

CDMMOBILE

Telefon wyposażony w zwykłą przeglądarkę

Saxo Bank

SAXOMOBILETRADER

 

Telefon wyposażony w zwykłą przeglądarkę

Admiral Markets

Meta Trader 4 Mobile, Android Trader, BlackBerry Trader

iOS (iPhone, iPad), Android, Windows Mobile, Blackberry

FxPro

iTrader, aTrader, bTrader, Smartphone

iOS (iPhone, iPad), Android, Windows Mobile, Blackberry

Źródło: opracowanie własne na podstawie aktualnych ofert domów maklerskich.

 

Proces instalacji, czyli sprawdź, jaki masz model

Sam proces zwykle sprowadza się do pobrania za pomocą telefonu komórkowego odpowiedniej aplikacji ze strony domu maklerskiego. Oczywiście dotyczy to tych instytucji, które dostarczają dedykowane aplikacje. W pozostałych przypadkach wystarczy wbudowana w telefon przeglądarka internetowa. I tu ważna uwaga. Dostęp do serwisu transakcyjnego rachunku inwestycyjnego można uzyskać po zalogowaniu się na rachunek z poziomu zwykłej przeglądarki smartfona. My analizujemy jednak implementacje stron i programów przystosowanych do urządzeń mobilnych, w tym na smartfony. Programy zwykle dostępne są na stronie www brokera, jednak w niektórych przypadkach wymagane jest instalacja przez iTunes (w przypadku urządzeń firmy Apple). W przypadku każdego smartfona poza urządzeniami Apple należy sprawdzić, czy dana wersja oprogramowania jest kompatybilna z posiadanym urządzeniem. Tu sprawa jest bardzo prosta, ponieważ wystarczy sprawdzić na stronie domu maklerskiego, czy posiadany model jest obsługiwany przez program, który chcemy zainstalować. Większość domów maklerskich posiada szczegółowe instrukcje instalacji oprogramowania, jednak tylko nieliczne posiadają profesjonalne wideotutoriale, czyli wideoprezentacje omawiające szczegółowo proces instalacji i użytkowania aplikacji mobilnej. Wideotutoriale posiada XTB, a także w nieco mniejszej liczbie ING Securities. Kwestia wideoprezentacji jest bardzo na czasie, ponieważ obejrzenie filmu szkoleniowego zajmuje kilka minut, a przekazywanych jest sporo ciekawych i użytecznych informacji o działaniu aplikacji.

Smartfon, iPhone? A może iPad?

Oferta dla giełdowych graczy jest dość zróżnicowana, jednak większość dostawców aplikacji mobilnych dostarcza dedykowane aplikacje na urządzenia mobilne firmy Apple. Sytuacja dotyczy zarówno iPhone’a, jak również iPada. iPad nie jest typowym telefonem komórkowym, ale spełnia przydatną funkcję w inwestowaniu. Zaletą takiego urządzenia jest, podobnie jak w przypadku zwykłego desktopa czy laptopa, dość duży ekran i związany z nim brak utraty funkcjonalności zwykłego komputera, jeśli chodzi o funkcje aplikacji. Jest to nowoczesna forma inwestowania. Ciekawym urządzeniem jest również Samsung Note, który doskonale nadaje się do giełdowych podbojów. Jest to urządzenie zdecydowanie większe od klasycznego smartfona, ale mniejsze niż iPad. Wydaje się, że Note jest optymalnym połączeniem „maszynki do inwestowania” z telefonem komórkowym. Jego zaletą jest cena zakupu, która jest zdecydowanie dużo niższa niż ta iPhone’a czy iPada.

Do inwestowania tylko notowania

Niestety nie wszyscy brokerzy mają dedykowane aplikacje mobilne. Część domów maklerskich posiada tylko wersje do śledzenia notowań. Na rynku jednak występują również inne ciekawe aplikacje wspierające rynek mobilnych inwestycji. Interesującym przykładem jest aplikacja iMoney dedykowana na iPhone’y lub telefony z systemami Android. Na iMoney można śledzić również notowania funduszy inwestycyjnych. Oczywiście nie można zapomnieć o aplikacjach firmy Bloomberg przeznaczonych na większość smartfonów i klasycznych telefonów komórkowych. Innym przykładem zastosowania analizy rynku jest rozwiązanie austriackiej firmy TeleTrader – TeleTrader Mobile – która stworzyła ciekawy serwis z notowaniami na urządzenia mobilne. Jest to pewna alternatywa dla graczy giełdowych, jednak aplikacje te dostarczają jedynie notowania giełdowe i podstawowe informacje o rynku bez dostępu do samego systemu transakcyjnego brokera.

Nie dla każdego mobilność

Nie wszyscy gracze mają dostęp do nowych technologii. Klienci wielu domów maklerskich wciąż wykorzystują klasyczny – internetowy - kanał dostępu bez mobilnych funkcjonalności. Nie wszyscy klienci czują potrzebę mobilnego inwestowania. Być może czasem trzeba się wyłączyć - być offline? Na forexie to nie takie proste. Panująca zmienność i natłok informacji sprawiają, że dostęp do rachunku inwestycyjnego w telefonie jest niezbędny do zarządzania pozycjami. Początkowo taka mobilność dotyczyła wytrawnych graczy, jednak w miarę rozwoju rynku technologia powoli wchodzi pod strzechy. Warto podkreślić, że jeszcze przez długi czas zwykły desktop pozostanie głównym narzędziem w ręku inwestora. Jednak zalety technologii mobilnych nie powinny być niedoceniane.