Data: 27 stycznia 2012
Kiedy zastanawiamy się, w jaki sposób relaksują się inwestorzy, na myśl zazwyczaj przychodzi nam grupa dżentelmenów grających w golfa, tenisa, czy squasha, jednak czy jest to prawdziwy obraz? Oczywiście sporty te potrafią być emocjonujące, wymagają nierzadko bardzo dobrej kondycji, a dodatkowo są idealną okazją do spotkania się w mniej oficjalnych okolicznościach, ale czy to jest to, czego oczekuje przeciętny inwestor? Czy po całym tygodniu tradingu, analiz i nerwów o podejmowane przez siebie i innych decyzje nie warto by rozładować tego stresu? Ale jaki sport pozwoli nam na zapomnienie o dniu codziennym i "pójście na całość"- golf, tenis czy może...football amerykański.
Football amerykański zaczęto uprawiać już w XIX wieku w Wielkiej Brytanii, ale jak sama nazwa wskazuje, swoją największą popularność zdobył on w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest najpopularniejsza grą zespołową, co potwierdzić może fakt, iż finał ligi, czyli słynny "Super Bowl", ogląda ponad połowa gospodarstw domowych w USA. Taka popularność wynika też z tego, iż jest to sport niezwykle widowiskowy za sprawą dopuszczenia "pełnego kontaktu”- rzadko gdzie możemy zobaczyć lub poczuć, jak 150-kilogramowy zawodnik rozpędzony uderza w drugiego, aby odebrać mu piłkę!
Zasady gry są proste i zrozumiałe - każda z drużyn, składająca się z 11 zawodników, dąży do zdobycia jak największej liczby punktów poprzez przeniesienie piłki do pola punktowego na końcu boiska po stronie przeciwnika. Mimo że sport ten słynnie z tego, że zawodnicy dopuszczają się licznych uderzeń i obaleń przeciwników, w sporcie tym nie ma miejsca na przypadek lub nieuzasadnioną agresję. Wszystkie akcje są dokładnie wcześniej przećwiczone, ustalone i spisane w playbooku, który wszyscy zawodnicy znają na pamięć. Rola każdego zawodnika jest mu dokładnie znana, a o wyborze strategii decyduje rozgrywający, który przed otrzymaniem piłki wykrzykuje numer wybranej przez siebie na tę akcję strategii.
Zainteresowani? Mimo iż w Polsce nadal nie jest to sport popularny, nie jest on także nieznany - już od 2004 r. działa Polski Związek Futbolu Amerykańskiego zajmujący się promocją tej dyscypliny, a także organizacją rozgrywek polskich drużyn podzielonych już na dwie ligi i skupiających razem kilkadziesiąt drużyn.
Jak wspomniałem wcześniej, jest to sport taktyczny, dlatego każdy znajdzie dla siebie w nim miejsce, niezależnie od swojej postury - masywni i dobrze zbudowani zawodnicy będą idealnie nadawać się do obrony, ale chudsi i zwinni są nie mniej potrzebni na pozycji running backa.
Co istotne, aby rozpocząć przygodę z tym sportem, nie trzeba inwestować fortuny i zamawiać kontenera sprzętu z USA, wystarczy zwykły strój sportowy, a specjalistyczny sprzęt i ochraniacze coraz częściej zapewniają drużyny. W Warszawie i okolicach sport ten dość dynamicznie rozwija się z powodu amerykańskich ekspatów, którzy stęsknili się za swoją ukochaną dyscypliną, dzięki czemu mamy już kilka prężnie działających klubów: Warsaw Werewolves, Warsaw Eagles oraz Warsaw Spartans.
Zdecydowałeś się? Zobacz, co robić „krok po kroku”, aby zostać gwiazdą polskiej ligi:
Football amerykański w pigułce