English info

Sport inwestorów? Golf, tenis, a może...football amerykański?

Autor: Dominik Jurczyński

Data: 27 stycznia 2012

Kiedy zastanawiamy się, w jaki sposób relaksują się inwestorzy, na myśl zazwyczaj przychodzi nam  grupa dżentelmenów grających w golfa, tenisa, czy squasha, jednak czy jest to prawdziwy obraz? Oczywiście sporty te potrafią być emocjonujące, wymagają nierzadko bardzo dobrej kondycji, a dodatkowo są idealną okazją do spotkania się w mniej oficjalnych okolicznościach, ale czy to jest to, czego oczekuje przeciętny inwestor? Czy po całym tygodniu tradingu, analiz i nerwów o podejmowane przez siebie i innych decyzje nie warto by rozładować tego stresu? Ale jaki sport pozwoli nam na zapomnienie o dniu codziennym i "pójście na całość"- golf, tenis czy może...football amerykański.

655092football5

Football amerykański zaczęto uprawiać już w XIX wieku w Wielkiej Brytanii, ale jak sama nazwa wskazuje, swoją największą popularność zdobył on w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest najpopularniejsza grą zespołową, co potwierdzić może fakt, iż finał ligi, czyli słynny "Super Bowl", ogląda ponad połowa gospodarstw domowych w USA. Taka popularność wynika też z tego, iż jest to sport niezwykle widowiskowy za sprawą dopuszczenia "pełnego kontaktu”- rzadko gdzie możemy zobaczyć lub poczuć, jak 150-kilogramowy zawodnik rozpędzony uderza w drugiego, aby odebrać mu piłkę!

Zasady gry są proste i zrozumiałe - każda z drużyn, składająca się z 11 zawodników, dąży do zdobycia jak największej liczby punktów poprzez przeniesienie piłki do pola punktowego na końcu boiska po stronie przeciwnika. Mimo że sport ten słynnie z tego, że zawodnicy dopuszczają się licznych uderzeń i obaleń przeciwników, w sporcie tym nie ma miejsca na przypadek lub nieuzasadnioną agresję. Wszystkie akcje są dokładnie wcześniej przećwiczone, ustalone i spisane w playbooku, który wszyscy zawodnicy znają na pamięć. Rola każdego zawodnika jest mu dokładnie znana, a o wyborze strategii decyduje rozgrywający, który przed otrzymaniem piłki wykrzykuje numer wybranej przez siebie na tę akcję strategii.

Zainteresowani? Mimo iż w Polsce nadal nie jest to sport popularny, nie jest on także nieznany - już od 2004 r. działa Polski Związek Futbolu Amerykańskiego zajmujący się promocją tej dyscypliny, a także organizacją rozgrywek polskich drużyn podzielonych już na dwie ligi i skupiających razem kilkadziesiąt drużyn.

Jak wspomniałem wcześniej, jest to sport taktyczny, dlatego każdy znajdzie dla siebie w nim miejsce, niezależnie od swojej postury - masywni i dobrze zbudowani zawodnicy będą idealnie nadawać się do obrony, ale chudsi i zwinni są nie mniej potrzebni na pozycji running backa.

Co istotne, aby rozpocząć przygodę z tym sportem, nie trzeba inwestować fortuny i zamawiać kontenera sprzętu z USA, wystarczy zwykły strój sportowy, a specjalistyczny sprzęt i ochraniacze coraz częściej zapewniają drużyny. W Warszawie i okolicach sport ten dość dynamicznie rozwija się z powodu amerykańskich ekspatów, którzy stęsknili się za swoją ukochaną dyscypliną, dzięki czemu mamy już kilka prężnie działających klubów: Warsaw Werewolves, Warsaw Eagles oraz Warsaw Spartans.

 

Zdecydowałeś się? Zobacz, co robić „krok po kroku”, aby zostać gwiazdą polskiej ligi:

  1. Wygoogluj stronę najbliższego klubu footballu amerykańskiego, w przypadku Warszawy będzie to Warsaw Werewolves: http://www.warsawwerewolves.pl/.  Warto także zajrzeć na facebooka, gdzie drużyny udostępniają najnowsze informacje http://www.facebook.com/WarsawWerewolves.
  2. Zapoznaj się ze stroną i drużyną, sprawdź godziny i miejsce treningów - nasz przykład: środa: 19-22, UKSW ul.Dewajtis 3/, sobota: 13-16, SP202 ul. Janka Bytnara Rudego.
  3. Mimo, że oficjalna rekrutacja odbywa się 1-2 razy w roku, nie przejmuj się! Drużyny chcą promować football w Polsce i są otwarte na nowych członków -wystarczy przyjść na trening i poprosić o możliwość trenowania - z całą pewnością nikt Ci nie odmówi!
  4. Ok, wybrałeś już drużynę i wiesz kiedy odbywa się trening - co dalej? Przygotuj strój sportowy (t-shirt, bluza, spodnie dresowe i wygodne buty), zaopatrz się w wodę i pożywną przekąskę - na pewno się przyda. Treningi, szczególnie na początku, potrafią być wyczerpujące.
  5. Jesteś już właściwie gotowy. Możesz jeszcze raz przejrzeć ten artykuł lub w internecie zapoznać się z podstawowymi zasadami gry, a także zastanowić się, na jakiej pozycji chciałbyś grać. Weź przy tym pod uwagę swoją szybkość oraz wagę - ostateczną decyzję podejmuje head coach, ale z pewnością zrobisz na nim dobre wrażenie, jeśli zaproponujesz, na jakich pozycjach widzisz sam siebie.
  6. Jeżeli masz możliwość, spróbuj poćwiczyć przed spotkaniem rekrutacyjnym. Na pewno zostaniesz poproszony o: sprint, łapanie i rzucanie piłki, poza tym będziesz miał okazję wykonać wiele innych mniej lub bardziej skomplikowanych zadań sprawdzających Twoją szybkość, koncentrację oraz zwinność.

 

Football amerykański w pigułce


  • Na boisku przebywa jednocześnie 11 zawodników każdej z dwóch drużyn.
  • Zespół może liczyć bardzo wielu zawodników (w niektórych college’ach drużyny liczą nawet kilkaset osób), ale konieczne są co najmniej dwie grupy po 11 osób - osobna jedenastka zajmuje się formacją obronną, a osobna - formacją ataku.
  • Drużyny grają na prostokątnym boisku o długości 120 jardów (109,728 metra) oraz 53 i 1/3 jarda (48,768 metra) szerokości.
  • Gra dzieli się na cztery 15-minutowe kwarty, jednak czas jest często zatrzymywany po akcjach lub w celu wymiany zawodników i omówienia strategii, więc czas całego meczu to zazwyczaj 1.5-2h.
  • Drużyna atakująca ma 4 podejścia, aby przenieść piłkę o co najmniej 10 jardów (9m) do przodu, w stronę pola punktowego (end zone) przeciwnika -jeżeli nie uda im się ta sztuka, to drużyna dotychczas atakująca musi bronić swojego pola punktowego, a jej przeciwnicy rozpoczynają akcje ataku.
  • Punkty zdobywa się za wbiegnięcie w pole punktowe z piłką, atakujący mogą podawać  piłkę do kolegów, którzy będą kontynuować bieg, do czasu, aż nie zostaną obaleni na boisko przez obronę. Istnieje również możliwość zdobycia punktów za kopnięcie piłki do  bramki przeciwnika.