Data: 4 stycznia 2012
Ilu z Was, rozpoczynając przygodę na rynku kapitałowym, czy to zakładając pierwsze konto demo, czy wpłacając pierwsze zarobione pieniądze na realne konto, pomyślało: „chciałbym spędzić w ten sposób resztę swojego zawodowego życia?” W przypadku każdego z Was, co jest nieuniknione, czas odpowiednio zrewidowałby te plany. W realnym tradingu pozostają bowiem tylko najlepsi. Jednak rozpoczynając przygodę na rynku kapitałowym, tak naprawdę każdy startuje z tego samego poziomu. Nikt z nas nie wie, czy nadaje się do tego rodzaju pracy (czy jak niektórzy woleliby napisać: inwestycji), dopóki nie spróbuje.
Zapewne dla szerokiego grona z Was największymi przeszkodami do rozpoczęcia tejże przygody na rynkach kapitałowych były:
brak odpowiedniego kapitału
zerowe doświadczenie, jakie cechuje każdego początkującego
Są to dwie kwestie, które tak naprawdę stanowią podwaliny gry giełdowej. Bez których niemożliwe jest rozpoczęcie realnych transakcji na rynkach kapitałowych.
Kilka lat temu pojawiły się firmy, które umożliwiły osobom nieposiadającym wiedzy oraz odpowiedniego kapitału zaistnieć w świecie tradingu. Firmy te nazywane są na całym świecie jako Proprietary Trading Firms (potocznie zwane prop shopami), zaś powstały już pod koniec lat 90. przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie.
Do Polski zawitały w 2005 roku, kiedy to powstały pierwsze dwa biura proptradingowe. Główny rozwój firm proptradingowych w Polsce to przede wszystkim lata 2008-2011, kiedy powstało blisko 30 biur proptradingowych na terenie całej Polski.
Czy zajmują się biura Proprietary Trading oraz w jaki sposób działają?
Firmy proptradingowe powstały w celu osiągania zysków wynikających z obrotu kapitałem danej firmy. Firmy te obracają swoim kapitałem na giełdzie – poprzez zatrudnionych przez firmę traderów, którzy zarabiają pieniądze dla siebie oraz firmy. Nie istnieje tutaj żadnego rodzaju współpraca z klientami (nikt spoza firmy nie wpłaca pieniędzy, którymi następnie obraca trader) – nie jest to więc w żadnym wypadu działalność porównywalna do funduszy inwestycyjnych itp.
Wszystkie osoby, które pozytywnie przejdą proces rekrutacji, mają zapewniony dostęp do:
Kapitału firmy.
Wsparcia technicznego / merytorycznego.
Dostępu do platform tradingowych oraz narzędzi wspomagających trading.
W części firm do materiałów szkoleniowych oraz wspomagania rozwoju tradera.
Dodatkową zaletą firm proptradingowych jest bardzo niski poziom prowizji transakcyjnych w porównaniu do domów maklerskich czy brokerów.
W biurach proptradingowych decyzję o otwarciu transakcji podejmuje osobiście każdy trader. Menedżer zarządzający biurem nie nadzoruje transakcji zawieranych przez daytradera. To od gracza giełdowego zależy, czy podejmowane decyzje kupna/sprzedaży przyniosą zyski, czy, w gorszym przypadku, straty. A ostatecznie, czy sprawdzi się w tej pracy i odniesie w niej sukces.
Na jaki rynkach działają firmy Proprietary Trading?
Wszystkie firmy proptradingowe skupiają się na inwestowaniu w obrębie jednej sesji, czyli na tzw. daytradingu (transakcje trwają czasami kilka sekund, minut, a czasami godziny – jednak muszą zostać zamknięte w trakcie tej samej sesji giełdowej). Firmy umożliwiają dostęp do globalnych rynków kapitałowych. Miejsce dla siebie znajdą zarówno osoby pragnące inwestować na rynkach akcji, kontraktów, jak i towarów.
Spośród rynków kapitałowych traderzy mogą wybrać rynki przedstawione Tabeli 1:
Gdzie w Polsce można znaleźć biura firm proptradingowych?
Obecnie w Polsce można znaleźć bardzo wiele oddziałów zagranicznych biur proptradingowych, w tym przedstawicieli największych firm proptradingowych z Kanady.
Aktualne firmy posiadające biura w Polsce zostały wymienione w Tabeli 2.
Firmy zlokalizowane są m.in. w takich miastach jak: Katowice, Poznań, Kraków, Gliwice, Częstochowa, Rzeszów, Wrocław, Kielce, Gdańsk, Warszawa, Lublin, Łódź, Warszawa, Sosnowiec.
Jak wygląda proces rekrutacji?
W większości biur proptradingowych rekrutacja przebiega według ściśle określonego schematu. Firma proptradingowa poszukuje praktykantów na stanowisku tradera. Rozpoczyna tym samym proces rekrutacji od zamieszczenia ogłoszenia. Jest to standardowe ogłoszenie – od kandydatów wymagane jest przesłanie CV oraz listu motywacyjnego (część firm wymaga napisania ich w języku angielskim). Od kandydatów zwykle wymagane jest wykształcenie wyższe, jednak nie jest to regułą.
Warto zaznaczyć dosyć ważną rzecz: w tym zawodzie mogą spełnić się osoby o dużym zakresie wiedzy na temat funkcjonowania giełd, ekonomii oraz finansów, jednak nikt nie zamyka drogi osobom zupełnie niedoświadczonym. Nie liczy się bowiem wykształcenie, wiedza, ale realne wyniki, które na bieżąco i bez skrupułów są oceniane przez rynek.
Osoby zaproszone na rozmowę kwalifikacyjną zwykle zostają wybrane z szerokiej grupy zainteresowanych. Jest to pierwszy krok w kierunku giełdowego parkietu. Jednak zanim do tego dojdzie, kandydaci poddawani są różnego rodzaju testom:
za pomocą ankiet, sprawdzających awersję do ryzyka, stan emocjonalny w decyzyjnych momentach, cechy osobowościowe,
poprzez pytania otwarte, które nie tylko dotyczą tematyki giełdowej, ale również aspektów psychologicznych, umiejętności analitycznych, odporność na stres.
Proces rekrutacyjny zwykłe przebiega w 3 etapach: sprawdzenie CV, pierwsza rozmowa kwalifikacyjna, druga rozmowa kwalifikacyjna. Po tym zazwyczaj następuje decyzja o przyjęciu danego kandydata na praktykę.
Dostałeś się na praktykę. Co dalej?
Jesteś świeżo przyjętym praktykantem w firmie proptradingowej. Jak wygląda okres po rozpoczęciu współpracy? Firmy zazwyczaj oferują pakiet szkoleniowy przed rozpoczęciem realnych transakcji na rynkach finansowych. W przypadku firm oferujących pracę na rynkach kontraktów terminowych oraz towarów, a także giełd amerykańskich, szkolenia potrafią trwać od jednego do trzech miesięcy. W tym czasie praktykant zapoznaje się z informacjami dotyczącymi m.in.: analizy technicznej, analizy fundamentalnej, strategiami tradingowymi, psychologią tradingu.
Jednak nie jest to standard na rynku polskim. Wiele firm oferuje pseudoszkolenia prowadzone przez menedżerów zarządzających, niebędących skutecznymi traderami. Dlatego też zanim wybierze się odpowiednie biuro tradingowe, warto zorientować się, jaki poziom szkolenia oferuje dana firma.
Po okresie szkoleniowym rozpoczyna się realny trading na danym rynku. Rynek weryfikuje dość szybko, kto z osób, które z sukcesem przeszły proces rekrutacyjny, sprawdzi się na giełdzie. Zazwyczaj firmy wymagają zrealizowania określonego zysku w skali miesiąca, aby nadać praktykantowi tytuł „tradera”, a co za tym idzie, rozpocząć z nim pełną współpracę.
Warto również być świadomym, w jakich godzinach odbywa się praca w biurach tradingowych:
14:00-22:00 – w firmach proptradingowych skupionych na rynkach amerykańskich
08:30-20:00 – w przypadku firm skupionych na futures oraz towarach
Oczywiście powyższe ramy czasowe dotyczą osób rozpoczynających pracę w biurze. W przypadku traderów z dłuższym doświadczeniem, którzy osiągają odpowiednie wyniki, godziny pracy są o wiele krótsze i zazwyczaj dostosowane do ich strategii grania.
Wielkość wynagrodzenia w biurach tradingowych
Firmy typu Proprietary Trading skupione na giełdach amerykańskich oferują system prowizyjny. Trader zatrudniony przez dane biuro otrzymuje odpowiedni procent wygenerowanych przez siebie zysków w skali miesiąca. Brak jest podstawy. Większość firm oferuje zatrudnienie na podstawie umowy o dzieło, umowy zlecenia, bądź wymaga otwarcia działalności gospodarczej.
Firmy skupione na rynkach kontraktów terminowych oraz towarów oferują podstawowe wynagrodzenie plus dodatkowo bonus roczny (uzależniony od osiągniętych wyników w skali roku).
Biura tradingowe oferują traderom również dodatkowe pakiety socjalne, np. prywatną opiekę medyczną. Jak w każdej firmie zdarzają się również wyjazdy integracyjne. Atmosfera w biurach tradingowych jest zazwyczaj bardzo przyjemna. Tak jest zawsze, gdy pracuje się wśród pasjonatów tego samego tematu.
Osoby zainteresowane tematyką proptradingu zapraszam do największych serwisów poświęconych tejże tematyce:
EliteTrader.com – najstarszy amerykański serwis/forum o tematyce proptradingu
Trade2win.com – europejski serwis proptradingowy
Day-trader.pl – jedyny polski serwis w pełni poświęcony proptradingowi