English info

Nowoczesny bank dla klienta indywidualnego - ranking funkcjonalności i innowacyjności

Autor: redakcja miesięcznika TREND

Data: 13 listopada 2011

Funkcjonalny i innowacyjny system transakcyjny to taki, który pozwoli klientowi na aktywne korzystanie z rachunku bez konieczności częstych wizyt w oddziale. Nie dziwi zatem fakt, że pierwsze miejsca naszego rankingu w tej kategorii zajęły banki internetowe.

Prosty system transakcyjny pozwalający na wykonywanie przelewów i sprawdzanie stanu konta to w dzisiejszych czasach zdecydowanie za mało, by usatysfakcjonować wymagającego klienta. Nieograniczony dostęp do historii transakcji, pełna obsługa zleceń stałych, możliwość zlecenia przelewu zagranicznego, dostęp do wniosków produktowych oraz wewnętrzna poczta są podstawą dobrze funkcjonującej bankowości elektronicznej. Na znaczeniu zaczynają także zyskiwać inne usługi, np. pełna integracja z rachunkiem maklerskim, platformą do funduszy inwestycyjnych, możliwość pobrania raportu BIK, czy też płatności BILIX. Nie bez znaczenia są także kwestie bezpieczeństwa - autoryzacyjne hasła w postaci listy na papierze powoli są wypierane przez hasła SMS, tokeny, a nawet podpisy elektroniczne. Ponadto niektóre banki umożliwiają ustawienie powiadomień SMS (niestety najczęściej jest to usługa płatna) lub e-mail o zdarzeniach na rachunku, co także podnosi jego poziom bezpieczeństwa.

Sprawdziliśmy zatem, które banki udostępniają klientom najbardziej innowacyjne i funkcjonalne systemy transakcyjne. Ponieważ nikt ich tak dobrze nie zna jak same banki, poprosiliśmy je o wypełnienie specjalnej ankiety. Lista funkcji jakie badaliśmy liczyła kilkadziesiąt pozycji. Zdając sobie sprawę z tego, że niektóre banki oferują znacznie więcej, przyznawaliśmy także dodatkowe punkty za innowacyjność. Wyniki nie zaskoczyły. Zwycięzcami tej kategorii rankingu są banki internetowe. Może lekko zdziwił fakt, że Inteligo wygrało z mBankiem, który jest największym bankiem internetowym w Polsce. Różnica jednak nie okazała się duża. Na drugiej pozycji, z tym samym wynikiem co mBank, uplasował się MultiBank. Oba banki należą do grupy BRE, gratulujemy. Warto także zaznaczyć, że Inteligo wygrało również w kategorii jakości obsługi. Za niespodziankę można uznać czwartą pozycję Meritum Banku. Do banków internetowych mu trochę brakuje, ale wyprzedził choćby Alior Bank, którego system transakcyjny również jest bardzo nowoczesny (także wykorzystuje technologię AJAX) i funkcjonalny.

Co ciekawego oferują systemy transakcyjne polskich banków? Na pewno są znacznie przyjemniejsze dla oka niż jeszcze kilka lat temu. Bankowcy bowiem wiedzą, że najbardziej funkcjonalny system nie przekona klientów, jeśli będzie miał toporną obsługę i wygląd. Stąd też umożliwiają klientom w mniejszym lub większym stopniu jego personalizację. Robi tak choćby Alior Bank, mBank i Pekao. Dobrym rozwiązaniem jest także łączenie dostępów do konta indywidualnego i firmowego - klient musi znać jedynie jeden login i hasło. Taką funkcjonalność znajdziemy w większości polskich banków. Ciekawie zapowiadają się płatności BILIX, które znacząco ułatwiają zarządzanie rachunkami i fakturami. Coraz więcej banków udostępnia tę usługę swoim klientom.

Hitem mogą okazać się narzędzia do analizy wydatków i przychodów. Tego typu programy są już od dłuższego czasu dostępne na rynku, niemniej nie są "firmowane" przez banki. Znacznie bezpieczniejsze jest bowiem integrowanie tego typu narzędzi z systemami transakcyjnymi. Zrobił tak Meritum Bank, póki co jedyny na taką skalę. Jego narzędzie, Meritum Planer, pozwala na bardzo szczegółową analizę przepływów pieniężnych. Jednocześnie narzędzie zintegrowane jest z rachunkami oszczędnościowymi, pozwala tym samym odkładać nadwyżki finansowe na dowolnie wybrany cel.

Bardzo ciekawą, i chyba niedocenioną usługę oferuje Inteligo. EmailMoney umożliwia realizację przelewów z wykorzystaniem poczty elektronicznej. Numer rachunku odbiorcy nie jest wymagany, wystarczy adres e-mail. Mankamentem jest jednak to, że odbiorca, by odebrać przelew, musi posiadać rachunek w Inteligo. Jeśli nie posiada, będzie musiał go otworzyć. Równie ciekawe są limity kredytowe przyznawane stałym klientom na podstawie historii rachunku. Najbardziej znany pod tym względem jest mBank. Udostępnia on produkty kredytowe nawet w kilkanaście minut od złożenia internetowego wniosku. Jednak inne banki też stopniowo wprowadzają tego typu oferty, choć nie reklamują ich w telewizji. Klienci mają zatem w czym wybierać.

Przyszłością systemów transakcyjnych będzie z pewnością większa integracja z programami typu Skype. Klient po zalogowaniu się będzie mógł uzyskać szybką pomoc od doradcy (może nawet specjalnie mu dedykowanym). Służyć temu może także chat lub video-chat. Wideorozmowę z doradcą umożliwia już zresztą ING Bank Śląski, choć poza systemem transakcyjnym. Tego typu innowacje mogą być w przyszłości bardzo pożądane przez klientów. Same banki też na tym skorzystają, gdyż zwiążą dzięki temu ze sobą klientów na dużej.

Niestety niektóre banki mocno rozczarowały. Systemy transakcyjne Invest-Banku, Banku Pocztowego czy też Toyota Banku dzieli od liderów rankingu ogromny dystans. Dystans ten niestety będzie się najprawdopodobniej powiększał. Banki z czołówki rankingu mają bowiem zdecydowanie więcej środków i możliwości, by doskonalić swoje systemy. Może się zatem okazać, że wkrótce najbardziej wartościowych klientów będą pozyskiwać najnowocześniejsze banki, dzięki zdobytej przewadze technologicznej. Inne banki, nawet jeśli zaproponują cenowo lepszą ofertę, przegrają, gdyż klienci bardziej będą cenić sobie wygodę, jaką jest wykonywanie wszystkich operacji bankowych z domowego fotelu.

nowoczesny-bank-3.png