English info

Banki i telekomy – miłość z rozsądku

Autor: Artur Szczepkowski

Data: 12 listopada 2014

Coraz niższe marże przy wciąż wysokich kosztach inwestycyjnych skłoniły operatorów komórkowych do poszukiwania nowych źródeł przychodów. Znalazły je w branży finansowej, co zresztą analitycy rynkowi przewidywali od kilku lat. Nikt jednak nie przewidywał takiego szybkiego tempa zmian – w ciągu zaledwie kilku miesięcy trzej najwięksi operatorzy nie tylko zawarli alianse strategiczne z bankami, ale i przygotowali i wprowadzili na rynek wspólne oferty. Klienci już liczą oszczędności. 

banki i telekomy

Konieczność poszukiwania nowych źródeł przychodów i zysków przez operatorów komórkowych związana jest z ogromnym nasyceniem rynku. Według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej, na koniec ubiegłego roku aktywnych było 56 mln kart SIM. Tym samym wskaźnik penetracji rynku telefonii komórkowej wynosi ok. 148%. Operatorom trudno jest pozyskiwać zupełnie nowych klientów, muszą przejmować ich od konkurencji. Presja cenowa rośnie i klienci płacą coraz mniej. Sytuacja ta zaczyna przekładać się na wyniki finansowe. W 2013 roku przychody z telefonii komórkowej spadły o 1,5%. Można przypuszczać, że w kolejnych latach spadek ten będzie jeszcze większy. I niekoniecznie rekompensować go będzie wzrost przychodów z internetu mobilnego, gdyż ten jest również coraz tańszy.

Współpraca dojrzewała od dawna

Trzech największych operatorów ma jednak ogromny atut – po kilkanaście milionów klientów każdy (niewiele mniej ma Play). Takich baz nie mają firmy z innych branż. Nietrudno było się zatem domyślić, że w chwili, gdy podstawowa działalność zacznie być coraz mniej rentowna, operatorzy zaczną poszukiwać nowych możliwości zagospodarowania posiadanych baz. Wybór padł na branżę finansową, do której przymiarki trwały już od dobrych kilku lat. Telefony na raty, szybkie ubezpieczenia z wykorzystaniem wiadomości SMS, co-brandowe karty kredytowe - tak od dawna operatorzy sondowali rynek. Tyle, że dotychczas efekty tych działań nie porywały. Co takiego zatem się stało, że operatorzy niemal jednocześnie zwrócili się w stronę bankowości?

Cały tekst zmajduje się w magazynie TREND w wersji PDF - plik można bezpłatnie pobrać TUTAJ.