English info

Teatr Szóste Piętro w Warszawie

Autor: Piotr Niewiadomski

Data: 26 marca 2010

Prowokować. Bawić. Wzruszać.

W warszawskim Pałacu Kultury i Nauki rozpoczął właśnie działalność kolejny prywatny teatr. Swoją scenę na 6. piętrze PKiN otworzył Michał Żebrowski.

Prowokować do myślenia, nie nudząc(1)

Pierwszy spektakl w nowym teatrze pokazuje kierunek, w którym będzie on zmierzał, jak przyznał w jednym z wywiadów Michał Żebrowski, Dyrektor Artystyczny Teatru 6. piętro. Jednym z podstawowych założeń nowego teatru było zapewnienie widzom rozrywki na odpowiednim poziomie – inteligentnej, ale wolnej od przesadnie pompatycznych tematów. Właśnie dlatego zdecydowano, że premierowym spektaklem będzie „Zagraj to jeszcze raz, Sam” Woody’ego Allena – któż inny mógłby bardziej kojarzyć się z humorem dla inteligentów.

Wzruszać, nie popadając w ckliwość

Kolejny cel nowego teatru wskazuje, że nie obejrzymy w nim jedynie zabawnych historii. Premierowy spektakl ma być częścią tryptyku „Miłość, zdrada i przebaczenie według Woody’ego Allena”. Według tej zapowiedzi nie trzeba się jednak obawiać wylewania łez pod sceną – chyba, że ze śmiechu…

Bawić, nie błaznując

Teatr ma być dla widzów, a nie odwrotnie – ostatni cel Teatru 6. piętro wskazuje, że taka właśnie jest dewiza jego twórców. Dobra rozrywka i zabawa mają być priorytetem. Zastanawiać mogą jednak zapewnienia, że nie będzie w nim błaznowania, zwłaszcza w kontekście obsady pierwszego spektaklu, w którym główną rolę zagrał Kuba Wojewódzki. Reakcją na tę informację były między innymi komentarze o „wpuszczaniu klauna do świątyni” i „urządzaniu cyrku pod przykrywką teatru”. Jednakże, według przeważających opinii, po premierze okazało się jednak, że Kuba Wojewódzki, znany dotąd głównie z tego, że jest znany, sprostał trudnemu zadaniu i nie przeniósł na deski nowego teatru swojej tożsamości z telewizyjnego show.


Bilety na spektakl „Zagraj to jeszcze raz, Sam” są dostępne w cenach od 80 do 150 PLN. Stosunkowo wysoka cena nie odstraszyła jednak widzów, którzy wręcz rzucili się do kas i wykupili miejsca na kilka miesięcy do przodu. Niezależnie od tego, czy ogromną liczbę zainteresowanych Teatr 6. piętro zawdzięcza wyznaczonym sobie celom, czy też dość niecodziennej obsadzie, trzeba przyznać, że już w dniu premiery odniósł swój pierwszy duży sukces.


1 Śródtytułami w artykule są cele Teatru 6. piętro