English info

Jak robią to profesjonaliści za oceanem - Forbes.com

Autor: Bartosz Popko

Data: 25 marca 2008

Serwis Forbes.com jest według wielu rankingów najpopularniejszym portalem o tematyce biznesowej. W sierpniu 2007 roku portal odwiedziła rekordowa liczba 13 milionów internautów. Warto więc przyjrzeć się serwisowi Forbes.com i zobaczyć, czym przyciąga inwestorów za oceanem.

Kiedy Ameryka dyktuje warunki

Każdy z nas wie, że wiarygodne informacje są na wagę złota w świecie inwestycji kapitałowych. Polskie portale biznesowe są chyba dla większości z nas dobrze znane, ale myślę, że warto zaglądać również do tych anglojęzycznych, szczególnie teraz, kiedy wiadomości z amerykańskiej gospodarki dyktują warunki na ogólnoświatowych rynkach akcji. Artykuły zawarte m.in. w portalu Forbes.com mogą stać się cenna bazą informacji, na podstawie których możemy podejmować swoje decyzje inwestycyjne.

Większość z nas nazwę Forbes kojarzy z miesięcznikiem o tematyce biznesowej. Jest on cennym źródłem wiedzy dla wielu osób interesujących się gospodarką. Artykuły zawarte w magazynie możemy również znaleźć na stronie Forbes.pl, jednak wersja amerykańska znacznie przewyższa polskie wydanie i to nie tylko pod względem merytorycznym - jest również obszerniejsza i aktualizowana na bieżąco.

Pierwsze wrażenia

Serwis zalewa nas mnogością informacji już na pierwszej stronie. Mamy do dyspozycji ogromną liczbę najświeższych artykułów opisujących bieżącą sytuację gospodarczą, a ponadto, na stronie głównej, natychmiast włącza się małe okno z nagraniem video komentującym najważniejsze wydarzenia z rynków kapitałowych. Oczywiście nie zabrakło notowań głównych indeksów, z których dowiadujemy się o ogólnoświatowych nastrojach panujących na rynkach. Ciekawym narzędziem jest możliwość przełączenia portalu na wiadomości z różnych stron świata. Mamy do wyboru Stany Zjednoczone, Europę bądź Azję, po których kliknięciu serwis przedstawia nam informacje skupiające się na wybranych obszarach.

W gąszczu informacji

Najciekawiej prezentują się działy o nazwach Ekonomia oraz Rynki wschodzące. Ten pierwszy przedstawia nie tylko najważniejsze wiadomości ze światowej gospodarki, ale również artykuły o alternatywnych instrumentach finansowych dla akcji, czy najlepsze porady i strategie wspomagające inwestowanie. Znajdziemy tam także aktualne wskaźniki ekonomiczne oraz notowania indeksów, bonów skarbowych i walut. Drugi dział, skupiający się na rynkach wschodzących, oferuje czytelnikom nie tylko możliwość zapoznania się z artykułami dotyczącymi tego tematu, ale również śledzenie notowań głównych indeksów zarówno z krajów „BRIC” (Brazylia, Rosja, Indie i Chiny), jak i z tych najbardziej egzotycznych, do których zaliczają się między innymi Chile, Indonezja, Malezja, Filipiny czy Tajlandia.

Jeżeli kogoś interesują debiuty na giełdach amerykańskich, to w zakładce o znajomo brzmiącej nazwie IPOs (Initial Public Offerings) znajdziemy szczegółowy opis wszystkich firm, które wchodzą w najbliższym czasie na rynek. Oczywiście nie brakuje również podsumowań ostatnich debiutów, łącznie z tabelą ukazującą najlepsze i najmniej udane debiuty z ostatnich 12 miesięcy. Forbes.com ciekawie prezentuje wszystkie spółki chcące pozyskać kapitał na rynku finansowym i dokładnie przedstawia dane każdej z nich, co z pewnością ułatwia zdobycie rozeznania w sytuacji spółek.

Pożytecznym narzędziem jest usługa „E-Mail Alerts”, która polega na wysyłaniu najświeższych wiadomości z portalu na naszą skrzynkę pocztową. Forbes.com oferuje wybór interesujących nas dziedzin gospodarki i wysyła najważniejsze informacje na podany przez nas adres email.

A jednak

Dla fanów instrumentów finansowych takich jak opcje również znalazło się miejsce w portalu, choć pod tym względem dział nie jest tak rozwinięty, jak w przypadku rynku akcji. Znajdziemy tu zaledwie kilka aktualnych artykułów omawiających najistotniejsze aspekty tego rodzaju inwestycji oraz notowania opcji. Myślę, że jest to duża wada, iż Forbes.com tak mało uwagi poświęca instrumentom pochodnym, ponieważ są one coraz bardziej popularne wśród inwestorów na całym świecie.

Podczas przeglądania serwisu nie sposób nie natknąć się na reklamy, które często przeszkadzają przy zapoznawaniu się z jego treścią. Faktem jest, że tego typu usługi generują większość przychodów wielu portali internetowych. Niestety w tym przypadku tak wiele banerów reklamowych i filmów video z promocją danego produktu może zirytować niejednego użytkownika serwisu, jeśli zależy mu na szybkim wyszukaniu informacji.

Podsumowując, Forbes.com jest portalem, który zawiera wszystkie istotne informacje, zarówno ze świata biznesu, jak i stanowiące rozrywkę dla milionerów - Forbes jest przecież najbardziej znany z publikacji rankingów najbogatszych ludzi świata. Posiada także użyteczne narzędzia i artykuły pomocne inwestorom, dlatego myślę, że w obecnej sytuacji na rynkach finansowych Forbes.com może stać się istotnym źródłem wiedzy.