English info

Poker jako inwestycja we własne umiejętności

Autor: Piotr Bernaś

Data: 25 grudnia 2009

W ostatnim czasie coraz większą popularność w naszym kraju zdobywa poker. Dla wielu graczy jest to nie tylko rozrywka, lecz także sposób na zarabianie sporych pieniędzy. Czy gra w pokera może być inwestycją lub rodzajem biznesu?

Poker jest grą karcianą, rozgrywaną talią składającą się z 52 kart. Celem gry jest wygranie puli, którą tworzą pieniądze wniesione przez uczestników. Można to osiągnąć dzięki skompletowaniu najlepszego układu lub za pomocą tzw. blefu. Liczba graczy przy jednym stole ograniczona jest jedynie liczbą kart w talii. W praktyce przy jednym stole nie gra więcej niż dziesięć osób.

Pierwsze wzmianki o pokerze sięgają 1834r. Z tego roku pochodzą zapiski Jonathana H. Green’a, w których opisał on zasady gry karcianej rozgrywanej na statkach pływających po rzece Mississippi. Nazwał ją poker. Wraz z upływem czasu reguły gry były zmieniane, powstawały coraz to nowe odmiany. W 1880r. pojawił się najpopularniejszy obecnie rodzaj tej gry, czyli Texas Hold’em. Doyle Brunson, legenda pokera, nazwał No-Limit Texas Hold’em cadillakiem pokera. Znaczny wpływ na takie określenie ma dynamika licytacji oraz możliwości wejścia all-in, czyli za wszystkie posiadane przy stole żetony.

Texas Hold’em jest najchętniej wybieraną odmianą pokera na całym świecie. Rozgrywka podzielona jest na 4 następujące po sobie rundy - preflop, flop, turn i river. Przed rozdaniem kart dwóch graczy siedzących na lewo od dealera (rozdającego karty) stawia „zakłady w ciemno”, czyli small i big blind. Te obowiązkowe zakłady zapewniają, że w każdym rozdaniu będzie o co grać. Następnie każdy z graczy otrzymuje dwie karty, niewidoczne dla innych graczy tzw. Hole Cards. Po tym następują kolejne rundy i odkrywane są karty wspólne dla wszystkich graczy - łącznie 5 kart wspólnych. Każdy z graczy w każdej z następujących po sobie rund może zrezygnować z dalszej gry, czekać bez wykonywania żadnej akcji lub wnieść zakład. Wygrywa ten, który spośród 5 kart na stole i 2 kart własnych skompletuje najwyższy układ składający się z 5 kart, lub poprzez swoje zakłady zmusi innych graczy do spasowania.

Większość graczy traktuje grę jako dobrą rozrywkę, ale dla części jest to sposób na życie i zarobienie dużych pieniędzy. Telewizja transmituje turnieje pokerowe, a w Internecie wiele firm oferuje pokoje do gry w pokera online. Najbardziej prestiżowy cykl turniejów pokerowych na świecie, World Series of Poker, który jest uznawany za nieoficjalne mistrzostwa świata w pokera, co roku gromadzi w Las Vegas tysiące pokerzystów z całego świata. W roku 2006 miał miejsce rekord, kiedy to w turnieju Main Event zagrało 8773 graczy, a pula nagród wyniosła ponad 82 miliony dolarów. Zwycięzca turnieju Jamie Gold opuścił Las Vegas bogatszy o 12 milionów dolarów.

Jak twierdzą profesjonalni gracze, Texas Hold’em to strategiczna gra umysłowa, gra umiejętności, a nie szczęścia - to umiejętności w dłuższej perspektywie decydują o zwycięstwie. Występuje w niej element losowy (układy kart), lecz tylko w krótkim okresie. W dłuższym okresie każdy gracz będzie miał tyle samo szczęśliwych, co i pechowych rozdań, więc dopiero po rozegraniu kilkuset tysięcy rozdań możemy stwierdzić czy dany gracz jest graczem wygrywającym.

Przy grze w pokera najważniejsze jest podejmowanie prawidłowych decyzji. Decyzje te można wartościowo mierzyć tak zwanym EV (Expected Value), czyli wartością oczekiwaną. Każda decyzja mająca dodatnią EV daje zysk w długim okresie. W trakcie podejmowania tych decyzji gracz nie kieruje się tylko swoimi kartami, lecz bierze również pod uwagę możliwe układy u przeciwnika np. poprzez analizę wcześniejszego sposobu rozgrywania różnych kart przez tego gracza. Na tej podstawie może mu przydzielić pewien zakres rozgrywanych rąk. Uwzględnia również to, co przeciwnik może myśleć o jego kartach, dzięki czemu może go sprowokować do konkretnego zagrania. Cały ten proces analizy jest bardzo podobny do tysięcy takich samych procesów podejmowanych w biznesie w najróżniejszych sytuacjach: przy zakupie akcji, przy ocenie i wycenie przedsięwzięć inwestycyjnych, szacowaniu ryzyka czy też przy wyborze inwestycji.

Dobry gracz powinien być cierpliwy i wytrwały w tym co robi. Trzeba zrozumieć, że poker jest grą, w której pomimo podejmowania dobrych decyzji mogą zdarzać się dni, kiedy będziemy na minusie. Wynika to z tego, że nawet jeśli dane rozdanie rozegramy prawidłowo, przeciwnik może mieć sporo szczęścia i mimo małego prawdopodobieństwa na wygraną, uda mu się zgarnąć pulę. Takie sytuacje nie powinny wpływać na grę profesjonalnego pokerzysty - powinien się on skupiać dalej na podejmowaniu najlepszych decyzji, które w długim okresie z pewnością przyniosą mu zysk. Niestety, część graczy nie wytrzymuje obciążenia i ze względu na słabą psychikę zaczyna grać irracjonalnie. Niekiedy wchodzi na wyższe limity niż pozwala na to posiadany kapitał, na skutek czego w przeciągu zaledwie kilku godzin może stracić wszystko.

Z podobną sytuacją spotykamy się na giełdzie, gdzie mamy okresy, w których zyskujemy, lecz również takie, gdzie mimo potencjalnie świetnej inwestycji tracimy posiadany kapitał. Wiadomo, jak ważna na giełdzie jest dywersyfikacja i odpowiedni podział posiadanych środków. Nie należy inwestować wszystkich pieniędzy w jedną transakcję, lecz rozdzielić środki na kilka mniejszych inwestycji. Analogicznie jest podczas gry w pokera, gdzie bardzo ważnym obszarem jest bankroll managment, czyli zarządzanie kapitałem. Należy posiadać odpowiednio wysoki bankroll, aby grać na danym limicie. Nie możemy pozwolić na to, aby chwilowo gorsze okresy wpłynęły na znaczną utratę naszego kapitału. Dzięki temu chronimy nie tylko pieniądze, lecz także naszą psychikę, gdyż mamy świadomość, iż nie powinniśmy panicznie bać się gorszych okresów, które niestety co jakiś czas zdarzają się każdemu.

Kolejną ciekawą kwestią jest optymalizacja zysków, czyli szukanie najwyższej stopy zwrotu z gry w pokera. Każdy profesjonalnie podchodzący do gry pokerzysta prowadzi statystyki dotyczące swoich wygranych i czasu poświęconego na ich osiągnięcie. Na ich bazie i przy wystarczająco dużej próbce może obliczyć średnią stopę zysku na godzinę. Jeżeli statystyki są bardziej szczegółowe, pokerzysta może nawet porównać zysk w poszczególnych rodzajach gier, porównać gry turniejowe i stolikowe lub gry na poszczególnych limitach. Mając te dane, gracz może się skupić na najbardziej dochodowej odmianie pokera i stawkach. Dzięki szerokiemu zakresowi dostępnych gier, gracz może być elastyczny i wybierać te, które przynoszą mu największą stopę zwrotu w danym okresie czasowym. Jest to decyzja czysto biznesowa.

Mike Sexton profesjonalny pokerzysta, członek Poker Hall of Fame, zdobywca bransolety WSOP, który grał na 21 stołach finałowych na World Series of Poker najtrafniej określił grę w pokera: „Nauczenie się gry w pokera zabiera 5 minut, a osiągnięcie w niej mistrzostwa całe życie”. Warto pamiętać, że jednymi z najważniejszych cech dobrego pokerzysty są: ciągła praca nad swoją grą, rozwój swoich umiejętności, a także „mocne nerwy”, czyli po prostu odpowiednia psychika.

Jeśli mamy ochotę na rozwój własnej osoby, nauczenie się cierpliwości, wytrwałości, podejmowania decyzji bez udziału emocji, analitycznego myślenia, to stolik pokerowy może być na to doskonałym miejscem.