English info

John Murphy się mylił

Autor: Dawid Augustyn

Data: 1 lipca 2015

Biblia analizy technicznej, jaką bezsprzecznie jest książka autorstwa Johna Murphy’ego pt. „Analiza techniczna rynków finansowych”, klasyfikuje formacje trójkąta jako oznakę kontynuacji istniejącego trendu. Niewątpliwym jest stały rozwój rynków finansowych i nie sposób ulec wrażeniu, że od lat 90. ubiegłego stulecia rynek, głównie pod naporem komputeryzacji, dynamicznie ewoluuje. Czy zatem prawidłowości zaprezentowane po raz pierwszy w polskim wydaniu analitycznej biblii z 1995 roku są cały czas aktualne?

Trjkt Murphy

Nutka statystyki

Zanim zaczniemy wywód na temat prawidłowości dotyczących formacji trójkąta, chcę Cię przekonać do tego, że samo korzystanie i poszukiwanie tego typu układów daje przewagę na rynku. Według badań prowadzonych przez portal autochartist, wspomniana formacja pojawiała się zdecydowanie najczęściej, porównując do pozostałych schematów zaprezentowanych w książce Johna Murphy’ego,  na wykresach instrumentów CFD oraz na rynku walutowym. Układ pojawił się aż  24992 razy. Warto zaznaczyć, że dotyczy to ostatnich 6 miesięcy.

Czy generuje to rynkową przewagę? Oczywiście, zważywszy na fakt, że 63% formacji okazało się schematami trafnymi. Trafnymi z perspektywy dalszego kierunku ceny.

Formacja

Łącznie

Poprawnych

Trafność

Flaga

2332

1630

70%

Chorągiewka

4879

2630

54%

Trójkąt

24992

15818

63%

RGR

826

698

85%

Podwójne dno

172

131

76%

Podwójny wierzchołek

175

135

77%

Źródło www.autochartist.pl. Dane dotyczące okresu 2014-11-06 – 2015-05-05. Trafność określona jest na zasadzie realizacji zasięgu formacji po wygenerowaniu sygnału do kupna bądź sprzedaży. Dane dotyczą rynku walutowego Forex oraz instrumentów CFD.

Na jakim interwale szukać formacji trójkąta?

Według badań prowadzonych przez Murphy’ego schemat trójkąta był typowym średnioterminowym układem. Co ciekawe, na podstawie statystyki możemy dojść do wniosku, że zwiększanie interwału nie zwiększa skuteczności formacji. Wręcz diametralnie spada, gdy z interwałów intraday przejdziemy na interwały dzienne. Ważny zauważenia jest fakt, że statystyki pochodzą z rynku instrumentów, na których inwestorzy dysponują dźwignią finansową. Oznacza to, że większy odsetek traderów inwestuje na interwałach krótszych, a nawet zdecydowanie krótszych niż w przypadku rynku akcyjnego. Czyli pochylenie się nad otoczeniem rynkowym ma kolosalne znaczenie dla prawidłowego rozumowania formacji/ schematów.  Zapewne gdybyśmy pod uwagę wzięli GPW, czyli Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, przechodzenie do schematów na interwałach M15 zupełnie nie miałoby sensu. Inwestowanie scalpingowe pomimo tego, że jesteśmy jedną z największych giełd w Europie Środkowo-Wschodniej, jest procesem zdecydowanie zbyt żmudnym w stosunku do potencjalnego zarobku.

Cały tekst dotyczący formacji trójkąta można przeczytać w magazynie TREND, dostępnym w wersji PDF bezpłatnie TUTAJ.