English info

Czy ucieczka z Take Profitem jest dobrym pomysłem na zwiększanie potencjału portfela?

Autor: Dawid Augustyn

Data: 9 kwietnia 2015

Liczne pozycje traktujące o inwestycyjnej sztuce nagminnie negują przesuwanie zleceń zabezpieczających typu Stop Loss. W końcu nie ma niczego gorszego od nielimitowanych strat. Brak akceptacji jednego tego typu zlecenia pozbawić nas może całego portfela. Mało jednak znaleźć możemy o przesuwaniu zleceń z drugiego bieguna, czyli tych, które ograniczają nasz zarobek. Czy zatem jest sens uciekać ze zleceniem realizującym zyski?

take profit

Trading plan jest koniecznością

Analizując raporty publikowane przez największe forexowe portale, możemy dojść do wniosku, że działanie według z góry określonego planu zwiększyć może skuteczność naszych transakcji. Porównując skuteczności portfeli osób zyskownych oraz tych, którzy swój kapitał oddają, różnią się one nawet o 30- 35%. To sporo, biorąc pod uwagę, że chcemy reprezentować tę zyskowną część.

Ten fakt powoduje, że zawsze powinniśmy tworzyć swój trading plan. Oznacza to, że już na początku musimy określić, czy furtkę w postaci przesunięcia poziomu docelowego zostawiamy otwartą, czy jednoznacznie ją przekreślamy.

Odpowiedź jest logiczna. Przesunięcie Take Profitu powiązane jest zwykle z większym potencjałem transakcji, który wynika z występowania trendu wyższego rzędu. Wystarczy zatem na samym początku przeanalizować wykres z wyższego interwału i odpowiedzieć sobie na pytanie:

Czy kierunek, w którym zamierzam otworzyć moją transakcję, jest zgodny z trendem na wyższym interwale czasowym?

Twierdząca odpowiedź powoduje, że praktycznie nic nie stoi na przeszkodzie stopniowego przesuwania zlecenia Take Profit, wraz z rozwijającym się trendem. Oczywiście w grę wchodzi też jego całkowite usunięcie w przypadku bardzo silnych tendencji.

 

Cały artykuł, wraz z praktycznymi przykładami, można przeczytać w wydaniu PDF magazynu TREND, dostępnym bezpłatnie do pobrania TUTAJ.