English info

Czy łatwo Cię oszukać? - K.Mitnick "Sztuka podstępu"

Autor: Dorota Sierakowska

Data: 7 lipca 2014

Kevin Mitnick to osoba, której nie trzeba przedstawiać w świecie programistów. Ten najsłynniejszy haker świata napisał jednak książkę, która przyda się dużo szerszej grupie czytelników. „Sztuka podstępu” jest bowiem lekturą traktującą o bezpieczeństwie w wirtualnym świecie – a więc świecie, którego niemalże każdy z nas jest już częścią.

sztuka podstepu lamalem ludzi nie hasla

Książka Mitnicka to zbiór studiów przypadku, prezentujących różne sztuczki socjotechniczne, umożliwiające obejście pewnych haseł czy zabezpieczeń, a tym samym – uzyskanie potrzebnych informacji w sposób nie do końca legalny. Mitnick pokazuje, że czasem skomplikowana wiedza programistyczna wcale nie jest potrzebna, aby uzyskać informacje zawarte w jakimś systemie, do którego dostęp jest ograniczony. Zresztą, już sam podtytuł książki – „Łamałem ludzi, nie hasła” – sugeruje, że najsłabszym ogniwem w konkretnej firmie jest człowiek i że to zwykłe ludzkie słabości umożliwiają socjotechnikom dotarcie do tajnych informacji.

Moim zdaniem, „Sztuka podstępu” to lektura obowiązkowa dla specjalistów odpowiadających za zabezpieczenia systemów w przedsiębiorstwach. To jednak także pożyteczna i ciekawa książka dla każdego, kto nie chce paść ofiarą własnej niewiedzy dotyczącej socjotechnicznych sztuczek. Na te bowiem podatni jesteśmy nie tylko w świecie wirtualnym, lecz także realnym.

Książka dostępna jest w sprzedaży TUTAJ.