English info

Praktyczny przewodnik po inwestycjach w bitcoiny - D.Homa "Sekrety bitcoina..."

Autor: Anna Grodecka

Data: 23 czerwca 2015

Dominik Homa, założyciel portalu Akademia Bitcoin, jest absolwentem Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie i pracuje w branży IT, więc ma zaplecze pozwalające na zrozumienie informatycznych podstaw bitcoina. Książka „Sekrety bitcoina” to przede wszystkim praktyczny przewodnik po świecie bitcoina.

sekrety bitcoina i innych kryptowalut

Autor rozpoczyna, przytaczając przykłady inwestycyjnych sukcesów szczęśliwców, którzy na początku istnienia bitcoina zainwestowali w walutę wartą dzisiaj tysiące dolarów. Techniczne zawiłości bitcoina tłumaczy na zasadzie analogii i prostych przykładów. Jednak główną część książki zajmuje rozdział pt. „Jak zacząć”, w którym autor prezentuje poszczególne giełdy kryptowalut i usługi pozwalające na prowadzenie portfela bitcoinów. Ta część opatrzona jest licznymi screenshotami (zrzutami ekranów) i zdjęciami (np. bankomatu bitcoinów). Książka zawiera również rozdział o polskich inicjatywach związanych z walutą bitcoin, oraz manifest Satoshiego Nakamoto, anonimowego twórcy bitcoina, przetłumaczony na język polski.

W związku z tym, że książkę Dominika Homy czytałam bezpośrednio po lekturze pozycji Marcina Szymankiewicza o podobnej tematyce, nie sposób uniknąć w recenzji porównania obu dzieł. Mam wrażenie, że Dominik Homa, skupiając się głównie na opisie konkretnych rozwiązań portali internetowych itp., skazał swoją książkę na krótki żywot. Instrukcje logowania do portfeli bitcoinów można znaleźć na stronach internetowych firm oferujących te portfele (również w języku polskim). Ciekawostka zawarta w książce, czyli manifest Satoshiego Nakamoto, również jest dostępna w internecie: bezpłatnie i w języku polskim.

Jeżeli ktoś jest zainteresowany praktycznymi informacjami na temat inwestowania w bitcoiny, warto sięgnąć po książkę Dominika Homy, aby oszczędzić sobie przeglądu różnych stron internetowych i portfeli bitcoinowych. Jednak należy pamiętać o tym, że rynek waluty bitcoin dynamicznie się zmienia, więc zapewne i tak będziemy musieli sami zaktualizować informacje zawarte w tekście, przeglądając różne platformy i fora internetowe.