English info

Sequester – plan awaryjny amerykańskiego budżetu

Autor: Maciej Pyka

Data: 25 marca 2013

W zeszłym numerze Trendu opisywałem, jak problemy włoskiego budżetu można zaobserwować patrząc na kondycję, w jakiej znajduje się scena polityczna tego kraju. Od czasu tamtego tekstu wybory parlamentarne, w których profesjonalny błazen Beppe Grillo oraz błazen-hobbysta Silvio Berlusconi uzyskali odpowiednio 26% i 29% poparcia, potwierdziły czarną wizję rynków i analityków gospodarczych. Tymczasem po drugiej stronie Oceanu Atlantyckiego przywódcy innego dużego kraju również ponieśli porażkę w walce z zadłużeniem.  

sequester

Stany Zjednoczone – bo o nich mowa – 1 marca obudziły się nieco oszczędniejsze. Tego dnia wszedł bowiem w życie pakiet cięć budżetowych zwany sequester (konfiskata), który swoje początki miał już w roku 2011, kiedy to kontrolujący Izbę Reprezentantów republikanie w ramach wojny toczonej z pochodzącym z Partii Demokratów prezydentem Barackiem Obamą odmówili podniesienia (wielokrotnie zwiększanego w przeszłości) amerykańskiego limitu zadłużenia. Republikańscy kongresmeni argumentowali, że zgodzą się na dalsze zadłużanie, tylko jeśli towarzyszyć mu będzie program cięć budżetowych, na co demokraci odpowiedzieli pomysłem podniesienia podatków, o czym z kolei nie chcieli słyszeć ci pierwsi. Rozwiązaniem impasu zajęła się powołana przez Kongres komisja, która miała zaproponować sposób na ograniczenie deficytu poprzez szukanie odpowiadającej obu stronom kombinacji oszczędności i zwiększania dochodów, gdyby zaś nie udało się jej niczego wypracować, wprowadzony być miał – nazwany roboczo sequesterem - dziesięcioletni plan cięć budżetowych opiewający na całkowitą kwotę 1,2 biliona dolarów. Nietrudno się domyślić, że komisji nie udało się wymyślić niczego konstruktywnego i 31 grudnia 2012 USA dobiło do wynoszącego 16,4 bilionów dolarów limitu. Po kilku politycznych przepychankach granica zadłużenia została kompletnie zniesiona do maja 2013, zaś wejście w życie sequestera przeniesiono na 1 marca.

Do października tego roku opisywany plan ma zaoszczędzić około 85 miliardów dolarów poprzez redukcję pieniędzy przeznaczonych na obronność państwa (co jest bolesne dla republikanów) oraz na niemilitarne programy uznaniowe i część programów obowiązkowych, czyli grupy obejmujące min. świadczenia socjalne (nieprzyjemne dla demokratów). Oszczędności w pierwszym ze wspomnianych sektorów sięgną nawet 13% i najciężej uderzą w rozdętą cywilną gałąź amerykańskiego Departamentu Obrony. Sekretarz Leon Panetta ogłosił już, że od 6 kwietnia podlegli mu pracownicy powinni się liczyć z możliwością zwolnień oraz – zwanych furloughs - obowiązkowych bezpłatnych urlopów. Pozostałe cięcia szacowane są na 9% obecnych wydatków i poza furloughs dla takich państwowych pracowników jak kontrolerzy ruchu lotniczego i inspektorzy mięsa obejmą zmniejszenie zasiłków dla bezrobotnych oraz dopłat dla dzieci z biednych rodzin. Generalnie sequester ma zredukować wydatki uznaniowe (militarne i niemilitarne) poniżej poziomów z 2012 oraz powstrzymać wzrost tych przeznaczonych na Medicare (program ubezpieczeń socjalnych skierowany do osób powyżej 65 roku życia oraz niepełnosprawnych). Z pakietu oszczędnościowego wyłączone są system emerytalny oraz Medicaid (program opieki zdrowotnej dla rodzin z niskimi dochodami).

Dlaczego Stany Zjednoczone muszą zaciskać pasa? Pierwszą odpowiedzią, jaka przychodzi do głowy, jest oczywiście ostatni kryzys oraz środki podjęte, żeby stawić mu czoło. Pomiędzy 2001 a 2007 r. amerykański dług publiczny zwiększył się „tylko” z 3,3 bilionów dolarów do 6,5 bilionów, jednak od pamiętnego upadku Lehman Brothers wartość ta rosła średnio o 20% rocznie, osiągając pod koniec 2012 roku wspomniane wcześniej 16,4 biliona. Wzrost gospodarczy próbowano w 2009 r. ratować programem ratunkowym wartym ponad 800 miliardów dolarów, jednak jego efekty były na tyle słabe (wzrost o 1,7% w najlepszym roku), że obecnie zadłużenie USA stanowi 107% PKB tego kraju.

Amerykańskie problemy mają jednak dużo głębsze i liczniejsze przyczyny niż tylko niedawne załamanie gospodarcze. Chińczycy – główni pożyczkodawcy Stanów Zjednoczonych – poprzez skupowanie dolarów sztucznie zaniżają kurs juana, co pogłębia amerykański deficyt handlowy. Każda z wypowiedzianych w XXI wieku wojen skończyła się porażką. Po uwzględnieniu inflacji zarobki amerykańskich pracowników niewiele zmieniły się od lat 70. Bezrobocie, chociaż niższe niż rekordowe 10% z 2009 roku, wciąż jest wysokie. Prawo podatkowe należy do bardziej skomplikowanych na świecie. Powracający wzrost gospodarczy może być przyduszony przez rosnące ceny paliwa… Lista zmartwień ciągnie się bez końca i chociaż za wcześnie jest mówić o upadającym mocarstwie, to jeśli PKB Chin i USA policzymy, uwzględniając parytet siły nabywczej, to oba kraje już wkrótce się spotkają (obecnie jest to 15,6 biliona dolarów dla Stanów i 12,3 dla Państwa Środka). Innymi słowy, USA potrzebny jest spójny plan rozwoju na nadchodzące dekady, nie zaś tymczasowy pakiet oszczędnościowy, a już na pewno nie tak niedoskonały jak sequester.

Podstawowe zarzuty, jakie wysuwane są wobec sequestera – poza tradycyjnym: „Inflacja jest niska, a bezrobocie wysokie. Dodrukujmy pieniędzy!” – akcentują, jak bardzo chaotyczny i nieprzemyślany jest nowy program. Faktycznie, ciężko jest w ograniczaniu wydatków na armię i inspektorów mięsa znaleźć jakiś logiczny schemat. Co więcej, sequester zmniejsza środki na konkretne programy rządowe w takim samym, ustalonym odgórnie procencie, więc przez swoją automatyczność uniemożliwia departamentom szukania pieniędzy tam, gdzie uznają to za najmniej szkodliwe w zamian za oszczędzenie niezbędnych inicjatyw. Powiedzieć można, że przegłosowany przez demokratów i republikanów plan zamiast precyzyjnego chirurga przypomina raczej niedowidzącego rzeźnika, który szlachtuje, co mu się nawinie pod rękę, czemu z resztą ciężko jest się dziwić – sequester nigdy nie był pomyślany jako coś, co miało zostać wdrożone. Ponieważ w 2011 obie strony wiedziały dokładnie, że nie uda im się osiągnąć kompromisu w sprawie nowego budżetu, ustanowiły sequester, jako pakiet na tyle politycznie niewygodny, żeby jego ewentualność zmotywowała kongresmenów do szukania porozumienia. Z tego samego powodu wprowadzenie nowego planu zostało przeniesione z 1 stycznia na 1 marca – mało kto spodziewał się, że cięcia faktycznie wejdą w życie, więc poszczególne departamenty niewiele w tej kwestii zaplanowały. Oczywiście jeżeli sequester był zaskoczeniem dla państwowych instytucji, to nietrudno sobie wyobrazić, jak odebrali go współpracujący z nimi wykonawcy, o przeciętnych beneficjentach socjalu nie wspominając.

Analizując amerykańskie remedium na dług publiczny, ciężko nie ulec wrażeniu, jak bardzo przez polityczne interesy marnowana jest szansa na głębszą reformę kraju. Najbardziej palące kwestie – podwyżka podatków oraz reforma służby zdrowia i systemu emerytalnego – sequester omija szerokim łukiem, ponieważ oznaczałoby to zbyt wielki spadek w sondażach wyborczych dla odpowiednio Partii Republikańskiej i Demokratycznej. Co prawda amerykańska scena polityczna nie jest jeszcze tak zabawna jak wspomniana wcześniej włoska (gdzie w wyborach parlamentarnych partia Silvio Berlusconiego drugie miejsce zajęła m.in. dlatego, że będący w posiadaniu lidera AC Milan wysoko upozycjonował się w Lidze Mistrzów), jednak – jak widać – również w USA znaleźć można patologiczne sytuacje. Jeżeli republikanie nie chcą trwać w cieniu porażki, jaką były rządy Georga W. Busha, zaś Barack Obama do swojego opisu na Wikipedii dodać „ostatni prezydent okresu, gdy USA było pierwszą gospodarką na świecie”, to powinni szybko zmienić swój kierunek działania lub raczej w końcu jakikolwiek obrać.