Data: 23 stycznia 2012
Podręcznik autorstwa Josepha E. Stiglitza, amerykańskiego ekonomisty związanego z nowojorskim Columbia University, uhonorowanego w 2001 roku ekonomicznym Noblem, jest jednym z podstawowych podręczników wszystkich współczesnych kursów finansów publicznych.
Podczas lektury tego blisko tysiącstronicowego dzieła czytelnik przeprowadzany jest od fundamentów makro- i mikroekonomii, przez podstawowe zagadnienia ekonomii dobrobytu wraz z teoriami oraz programami wydatków publicznych, aż po zagadnienia związane z teorią opodatkowania wzbogacone o przegląd polityk podatkowych stosowanych przez rządy.
Z założenia pozycja ta jest podręcznikiem akademickim, nie jest więc wciągająca lekturą na długie zimowe wieczory. Autor stara się jednak uprzyjemnić czytelnikowi przygodę z sektorem publicznym, urozmaicając liczne definicje i teorie ciekawymi przykładami czy też studiami przypadku wziętymi z życia. Do najważniejszych zalet tej pozycji zaliczyłbym fakt, że obejmuje ona bardzo szeroki zakres materiału, przystępnie przedstawiając wszystkie najważniejsze zagadnienia związane z ekonomią sektora publicznego, a w razie konieczności - odsyłając dociekliwego czytelnika do szczegółowych opracowań tematycznych.
Podręcznik skonstruowany jest w taki sposób, że każde użyte pojęcie czy twierdzenie jest uprzednio wprowadzone i wyjaśnione, a jednocześnie autor dochodzi do dość zaawansowanych wniosków, przedstawiając także te bardziej złożone teorie. W efekcie z książki korzystać mogą zarówno osoby zaczynające dopiero swoją przygodę z ekonomią, jak i bardziej doświadczeni czytelnicy. Za największą wadę omawianej pozycji, bezpośrednio związaną z wymienionymi zaletami, uważam jej spore gabaryty i wagę, sprawiające, iż jest nieporęczna i niewygodna w czytaniu. Pozycja ta powinna znajdować się na liście lektur obowiązkowych osób zainteresowanych tematyką ekonomii sektora publicznego.