English info

Ciekawy rok na rynku nieruchomości

Autor: Dorota Sierakowska

Data: 23 stycznia 2012

Ceny mieszkań w 2012 r. będą spadać – taką tezę stawia większość analityków rynku nieruchomości w Polsce. Eksperci jednak zgodnie dodają, że skali zmian cen nieruchomości nie sposób przewidzieć ze względu na dużo czynników wpływających w 2012 r. na ten rynek, zarówno na stronę popytową, jak i podażową.


Faktycznie, obecnie mamy do czynienia z ważnym zmianami na polskim rynku nieruchomości. Wygaszanie programu „Rodzina na swoim”, wejście w życie znowelizowanej Rekomendacji S oraz ustawy deweloperskiej – te zmiany legislacyjne będą wpływać na ceny domów i mieszkań w równie dużym stopniu jak sytuacja rynkowa. A ta również będzie ciekawa: światowe spowolnienie gospodarcze uszczupliło portfele Polaków i wzmogło czujność banków, przez co kredyty hipoteczne stały się trudniej dostępne. Tymczasem deweloperzy mają w ofercie rekordową liczbę mieszkań i kuszą potencjalnych klientów promocjami. Czy zdecydują się na dalsze obniżki cen? Pokażą to najbliższe miesiące.


Jednak w pierwszym w tym roku wydaniu Trendu patrzymy na rynek nieruchomości nie tylko z perspektywy nabywcy/sprzedawcy lokum mieszkalnego, lecz także z perspektywy inwestora. W tekście „Grunt to zysk” postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej raczkującemu jeszcze w Polsce rynkowi funduszy nieruchomości. Czy te instrumenty są bezpieczne? Czy można na nich zarobić? I wreszcie – czy będzie to dobra inwestycja w 2012 r.?