English info

Nowoczesna teoria portfelowa i analiza papierów wartościowych, Edwin J. Elton, Martin J. Gruber, Wydawnictwo WIG-PRESS Warszawa

Autor: Katarzyna Gruszka

Data: 19 czerwca 2011

Książka Eltona i Grubera wprowadza czytelnika do świata inwestycji, przedstawiając nie tylko sposoby odpowiedniej dywersyfikacji portfela, ale także metody zabezpieczenia przy wykorzystaniu instrumentów pochodnych.

nowoczesna teoria portfelowa

Autorzy bardzo dokładnie opisują kolejne modele wyceny i sposoby zarządzania portfelem. Szczególnie istotna jest lektura pierwszych rozdziałów – obszerny wstęp zawiera omówienie rynku papierów wartościowych i zagadnień statystycznych, niezbędnych do zrozumienia bardziej skomplikowanych analiz. Dodatkowym atutem są liczne przykłady, które uzupełniają część teoretyczną i utrwalają zdobytą wiedzę.

Choć w tytule widnieje określenie „nowoczesna”, sama książka z pewnością do takich nie należy: stare przedruki wykresów i przykłady sprzed 20 lat nie wyglądają zachęcająco, a skomplikowane wzory już dawno zastąpiły programy komputerowe. Jednak bogata zawartość merytoryczna i przystępna treść sprawia, że książka wciąż pozostaje jednym z najlepszych opracowań na rynku polskim i zagranicznym.

Książka polecana szczególnie dla doradców inwestycyjnych i maklerów papierów wartościowych.