English info

Dla praktyków - Curtis M. Faith „Droga Żółwia”

Autor: Dorota Sierakowska

Data: 12 października 2011

Czy skutecznym traderem może być każdy? W latach 80. XX wieku tę tezę postanowił potwierdzić znany spekulant, Richard Dennis, który założył się ze swoim kolegą po fachu, Williamem Eckhartem, o to, że każdy może nauczyć się skutecznego tradingu. Następstwem zakładu był tzw. eksperyment Żółwi, w którym Richard Dennis uczył wybrane z ogłoszenia osoby reguł gry na giełdzie.

droga wia

Ponad 20 lat później najskuteczniejszy spekulant z grupy Żółwi, Curtis M. Faith, postanowił opisać swoje doświadczenia. W książce „Droga Żółwia” odsłania on kulisy eksperymentu, przedstawiając szczegóły dotyczące stylu spekulacji stosowanego przez grupę Żółwi. Autor prezentuje sposoby na uzyskanie przewagi nad rynkiem – zarówno te związane z udziałem w eksperymencie, jak i swoje własne. Jednocześnie zwraca on uwagę na czynniki ryzyka, nie tylko tego związanego z nieumiejętnym zarządzaniem wielkością pozycji oraz z funkcjonowaniem w warunkach niepewności, ale przede wszystkim tym związanym z uleganiem emocjom.

Curtis M. Faith bez złudzeń zaznacza, że aby skutecznie spekulować, nie wystarczą predyspozycje związane z charakterem – należy także wykształcić w sobie specyficzny rodzaj myślenia i spojrzenia na rynek. Książka jest ciekawą lekturą w szczególności dla praktyków rynku, którzy mają szansę porównać swój styl spekulacji z systemem Żółwi i ustosunkować się do wskazówek najlepszego tradera z tej grupy.