English info

„Szkice o polityce pieniężnej” Andrzej Wojtyna, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2004

Autor: Anna Grodecka

Data: 14 kwietnia 2011

Zbiór artykułów i referatów naukowych Andrzeja Wojtyny wydany prze PWE jest prawdziwą perełką wśród polskich książek poświęconych polityce pieniężnej. Były członek Rady Polityki Pieniężnej w dziewięciu rozdziałach przedstawia najważniejsze według niego zagadnienia współczesnej polityki monetarnej – np. problem zerowej granicy nominalnych stóp procentowych, strategię bezpośredniego celu inflacyjnego, kryzysy finansowe i reakcję banków centralnych na nie.

polityka pieniezna

Książka jest przygotowana i zredagowana bardzo profesjonalnie. Bardzo dobrze się ją czyta, mimo, że jest to pozycja naukowa a nie beletrystyczna. Andrzej Wojtyna odwołuje się w swoich szkicach do najnowszych zagranicznych badań i dyskusji na temat polityki pieniężnej, przedstawia wiele problemów w kontekście światowym, nie zapominając o „polskim podwórku”. Walorem książki jest mnogość odniesień do anglojęzycznej literatury, która nie jest tłumaczona na język polski. Andrzej Wojtyna dostarcza znakomitych tłumaczeń fachowych anglojęzycznych terminów, których nie znajdziemy nigdzie indziej.

„Szkice o polityce pieniężnej” to znakomita lektura dla wszystkich pasjonatów polityki monetarnej. W szczególności poleciłabym ją doktorantom i studentom zainteresowanym tematyką, ze względu na liczne odniesienia do światowej literatury i fachowe słownictwo, które mogą być pomocne w tworzeniu własnych prac o tej tematyce. Również dziennikarze zajmujący się tą tematyką zyskaliby dzięki lekturze „Szkiców..” dobre podłoże teoretyczne.