English info

Historie wojenne i luźne opowieści - M.Meller „Między wariatami”

Autor: Dorota Sierakowska

Data: 21 marca 2014

„Między wariatami” to zbiór felietonów o różnych tematach i różnym czasie powstania. Marcin Meller dobrał je w sposób subiektywny, przeplatając historie podróżniczo-wojenne z luźnymi opowiastkami dotyczącymi rzeczywistości i tej peerelowskiej, i tej obecnej.

miedzy wariatami

Już od pierwszych stron widać świetny warsztat pisarski Marcina Mellera, który sprawia, że kolejne historie czyta się szybko i z zaciekawieniem. Styl autora robi wrażenie szczególnie przy tematach trudnych – pisząc o wojnach w różnych częściach świata Meller nie wpada w przesadny patos, lecz opisuje rzeczywistość dziennikarza wojennego z dystansem.

To właśnie reportaże Mellera z czasów, gdy był on korespondentem wojennym, zrobiły na mnie największe wrażenie. Historie z Zairu, Ugandy, Sudanu, Kurdystanu i wielu innych mniej lub bardziej egzotycznych miejsc pozwalają czytelnikowi poznać rzeczywistość wręcz abstrakcyjną. Meller ciekawie rozprawia się także z blaskami i cieniami pracy korespondenta wojennego.

Nie wciągnęły mnie jednak w tej książce tematy z naszego podwórka, będące obserwacją polskiej sceny politycznej czy też ogólnie polskiej codzienności. W porównaniu do zagranicznych wojaży wydały mi się one po prostu błahe. Plusem książki jest jednak to, że felietonów jest w niej wiele i praktycznie każdy czytelnik znajdzie w niej historię, która go poruszy.