English info

Benjamin Graham, Inteligentny inwestor, Wydawnictwo Studio Emka

Autor: Dorota Sierakowska

Data: 20 października 2010

Człowiek, który zainspirował Warrena Buffeta – to określenie Benjamina Grahama sprawia, że jego książki nie trzeba reklamować. „Inteligentny inwestor” jest klasyką gatunku – jest to pierwsze ważne opracowanie poświęcone inwestowaniu wartościowemu, które mimo upływu czasu wciąż znajduje się na liście bestsellerów.

inteligentny inwestor

Sam autor dokonał ostatniej poprawki tekstu w 1973 r., dlatego spostrzeżenia na temat długoterminowych trendów rynkowych obejmują wiedzę z tamtego okresu. Tą niedogodność rekompensują jednak aktualizujące komentarze amerykańskiego dziennikarza ekonomicznego Jasona Zweiga, które wieńczą poszczególne rozdziały książki.

Największą zaletą książki Grahama jest to, iż obnaża ona absurdy związane z rynkowymi wycenami spółek. Graham zaznacza, że choć Wall Street rządzi się swoimi, często mało racjonalnymi prawami, to czujny inwestor jest w stanie wychwycić ostrzegawcze sygnały zawarte w sprawozdaniach finansowych – autor książki ukazuje zresztą konkretne przykłady spółek, które roztaczały mamiące inwestorów świetlane wizje przyszłych zysków, a w rzeczywistości chyliły się ku bankructwu.

Wydaje się, że dziś, w obliczu rosnącej wiedzy finansowej społeczeństwa i natłoku książek poświęconych inwestowaniu, dzieło Grahama nie wywrze już na indywidualnym inwestorze takiego wrażenia, jakie kilka dekad temu zrobiło na Warrenie Buffecie. Jednak książka jest warta przeczytania ze względu na zawarte w niej uniwersalne wskazówki.