English info

Lekarstwo na niepewność

Autor: Dorota Sierakowska

Data: 8 października 2010

Niepewność – to słowo najlepiej opisuje sytuację na rynkach finansowych w ciągu ostatnich miesięcy.

Nieoczekiwane reakcje inwestorów na dane makroekonomiczne, zaburzenie korelacji pomiędzy rynkami poszczególnych aktywów i instrumentów finansowych – to wszystko zdążyło już zmęczyć analityków, tak przyzwyczajonych do konstruowania z bieżących informacji gotowego scenariusza na przyszłość. A że rynek nie cierpi informacyjnej próżni, prognozy konstruowane są nadal – mimo że aż korci, żeby poddać w wątpliwość ich zasadność właśnie teraz, gdy analogie z przeszłości zawodzą, a rolę rynkowego stabilizatora odgrywają w większym stopniu kolejne regulacje i obietnice rządowe, nie zaś konkretne plany naprawcze.

Nie zachęcam Was jednak, Drodzy Czytelnicy, aby w obliczu niepewności chować głowę w piasek – wszak najlepszym lekarstwem na strach jest działanie. Dla studentów początek roku akademickiego jest okresem nowych postanowień – proponuję więc, aby do tych tradycyjnych („tym razem będę się uczyć systematycznie”) dodać postanowienie rozpoczęcia przygody z inwestowaniem. Raport porównujący ofertę biur maklerskich powinien być w tym pomocny.

Dociekliwi zapewne dostrzeżą, że nowy rok akademicki także dla redakcji stał się okazją do wprowadzenia zmian – wierzę, że na lepsze. Zamiast wybierać między jakością a ilością, postawiliśmy bowiem na obie te rzeczy. Październikowy Trend ma więcej stron i został wzbogacony o nowe działy – wśród nich „Bull’s Eye”, zawierający analityczne spojrzenie na bieżące wydarzenia, oraz „3 Naj…”, czyli ranking wszystkiego, co w finansach i ekonomii najlepsze, największe i najpopularniejsze. Od października stałym elementem naszego czasopisma jest także konkurs, dzięki któremu uważni czytelnicy Trendu mogą zdobywać już nie tylko wiedzę…

Liczę więc na to, Drodzy Czytelnicy, że przygotowane przez redakcję nowości przypadną Wam do gustu. Jeśli tak, to zachęcam do dołączenia do grona fanów Trendu na Facebooku – lub wzięcia udziału w rekrutacji do naszej grupy redakcyjnej (więcej na str. 18). Tak czy inaczej, bądźcie przez ten rok z nami.

 

Redaktor Naczelna

Dorota Sierakowska