English info

Instrumenty pochodne - wprowadzenie

Autor: Jakub Domagalski

Data: 25 grudnia 2009

Instrumenty pochodne - wprowadzenie, Wyd. Oficyna Ekonomiczna, 2001

instrumentypochodne.jpg

Czytelnicy szukający nieco bardziej zaawansowanych zagadnień dotyczących świata finansów mogą pokusić się o lekturę książki Instrumenty pochodne – wprowadzenie, która jest bardzo dobrym wstępem do tematyki instrumentów pochodnych. Oczywiście jest to publikacja dla początkujących adeptów sztuki inwestowania, ale zalecane jest posiadanie co najmniej podstawowej wiedzy z zakresu ekonomii i finansów.

Wartością dodaną dla czytelnika jest dosyć unikalna oprawa oraz nieszablonowe rozwiązanie, polegające na umieszczeniu w książce zestawu ćwiczeń pozwalających na powtórkę przyswojonego materiału – forma pytań sprawdzających. Ponadto każdy dział zawiera bibliografię wraz z ciekawymi adresami stron internetowych. Podsumowanie każdego działu (np. dział o opcjach i swapach) posiada bardzo ciekawe graficzne zestawienie. W książce zawartych jest dużo porównań i definicji, a także graficznych ilustracji, uzupełnionych o miejsca na notatki czytelnika, co znacznie ułatwia jej lekturę. Każdy dział posiada specjalne wprowadzenie, a w publikacji znajdziemy również specjalny słownik oraz listę światowych giełd wraz z ich adresami.


Bardzo ciekawą część stanowi piąty rozdział poświęcony zarządzaniu ryzykiem. Jeden z podrozdziałów zawiera ciekawe informacje na temat obrotu giełdowego na Chicago Board of Trade (CBoT), m. in. przedstawiając układ głównego parkietu, a także sposoby komunikacji kupujących z dealerami i brokerami.


Zakres merytoryczny książki obejmuje tematykę instrumentów pochodnych: kontrakty terminowe, opcje i swapy. Po bardziej zaawansowane zagadnienia trzeba będzie sięgnąć do innych pozycji książkowych, jednak Instrumenty pochodne – wprowadzenie jest doskonałą publikacją dla każdego studenta lub inwestora pragnącego rozpoczęcie studiów w zakresie zaawansowanego inwestowania. Książka jest napisana w sposób bardzo przystępny, dzięki czemu lektura w sposób łagodny i nieodstraszający wprowadza w tematykę, co nie zawsze spotykane jest w innych podobnych publikacjach.