English info

Cenne rady od profesora Harvardu i wiceprezesa Goldman Sachs - Robert S. Kaplan "O co zapytasz człowieka w lustrze?"

Autor: Dorota Sierakowska

Data: 10 kwietnia 2013

Nazwisko Kaplan to marka sama w sobie. Autor książki "O co zapytasz człowieka w lustrze?" ma za sobą wiele lat doświadczenia na wyższych stanowiskach kierowniczych - m.in. pełnił rolę wiceprezesa Goldman Sachs, jednego z czołowych światowych banków inwestycyjnych. Obecnie jest on profesorem Szkoły Biznesowej na Harvardzie.

kaplan o co zapytasz czowieka w lustrze

Spostrzeżenia zawarte w książce oparte są o własne doświadczenia autora oraz jego liczne rozmowy z kadrą zarządzającą firm na różnych etapach rozwoju, tych radzących sobie świetnie i tych przeżywających kryzys. Kaplan już w tytule książki sugeruje, jaki jest jej główny przekaz - a mianowicie to, że rola lidera w organizacji jest kluczowa.

Autor zachęca więc do tego, aby każdy zarządzający firmą czy instytucją zadał sobie szereg pytań, które są niezwykle istotne nie tylko dla jego własnego rozwoju, lecz także dla całej organizacji. Według Kaplana, to właśnie umiejętność zadawania odpowiednich pytań czyni z człowieka dobrego lidera. Co więcej, kluczowe pytania powinny być zadawane regularnie, aby firma mogła się stabilnie rozwijać i aby była przygotowana na kryzysy.

Na co konkretnie wskazuje Kaplan? Wskazuje on przede wszystkim na wielość i zróżnicowanie ról, w której musi wejść lider organizacji. Osoba ta powinna być przede wszystkim wzorem do naśladowania dla swoich podwładnych, a także wizjonerem (formułującym klarowną wizję firmy), mentorem (który pozwala członkom organizacji na rozwój swoich umiejętności), organizatorem (odpowiadającym za sprawne funkcjonowanie firmy i umiejętne delegowanie zadań) oraz promotorem zmian w firmie (nie tylko wtedy, gdy firmę już dotknie kryzys, ale także zawczasu).

Kaplan podpowiada, jak nie pogubić się w tych rolach i jakie pytania zadawać, by nie stracić z oczu właściwego kierunku i nie sprowadzić firmy na manowce. Najważniejszą funkcją książki jest jednak to, że skłania ona czytelnika do zastanowienia się nad własnymi działaniami i zachęca do pracy nad sobą. "O co zapytasz człowieka w lustrze?" to wartościowa lektura dla wszystkich liderów w organizacjach, która może stać się motorem pożytecznych zmian w firmie. Zresztą, lekturę tę można czytać regularnie co jakiś czas, utrwalając w sobie nawyk zadawania kluczowych pytań.

Więcej informacji o książce znajduje się tutaj.