English info

Optymistycznie o szlachetnych kruszcach - M. Maloney „Jak inwestować w złoto i srebro”

Autor: Dorota Sierakowska

Data: 7 października 2012

Książka M. Maloney’a to jedna z niewielu pozycji dotyczących rynków surowcowych, które pojawiły się na polskim rynku. Książkę swoim nazwiskiem firmuje Robert Kiyosaki, amerykański biznesmen znany głównie jako autor bestsellerów motywacyjnych, podpowiadających jak wyrwać się z „wyścigu szczurów”.

Jak inwestowac w zloto i srebroMichael Maloneyimagesbig19978 83 61008 14 9

Książka „Jak inwestować w złoto i srebro” podzielona jest na trzy części: „wczoraj”, „dziś” i „jutro”. Opisana jest w nich rola, jaką kruszce szlachetne odgrywały w przeszłości, ile są warte obecnie oraz jakie mogą być perspektywy tych rynków w przyszłości. Autor opisuje historię złota jako inwestycji i proces budowania renomy tego kruszcu jako bezpiecznego schronienia na czasy kryzysu. Język, którym posługuje się M. Maloney, jest prosty, co sprawia, że lektura przeznaczona jest dla szerokiego grona czytelników (natomiast dla finansistów niektóre kwestie zawarte w książce będą oczywiste).

Największym minusem książki jest fakt, że niewiele miejsca jest poświęcone na odpowiedź na tytułowe pytanie: jak inwestować w złoto i srebro? Nawet jeśli te informacje są zawarte, to dotyczą one raczej możliwości amerykańskich inwestorów.

Natomiast dużo więcej autor pisze o tym, dlaczego metale szlachetne są w jego opinii dobrą inwestycją. Książka jest napisana w amerykańskim stylu, pełnym barwnych haseł, wieszczącym kruszcom błyskotliwą karierę wśród inwestorów. Warto więc na optymizm autora związany z rynkiem metali szlachetnych spojrzeć z pewnym dystansem. Nie zmienia to faktu, że książka „Jak inwestować w złoto i srebro” jest w Polsce jedną z nielicznych pozycji, które dość kompleksowo opisują charakterystykę rynku tych kruszców.