English info

Wnikliwe spojrzenie na Wall Street - M.Lewis "Wielki szort"

Autor: Marta Czekaj

Data: 11 maja 2012

Kryzys z 2008 roku odcisnął niemałe piętno na historii gospodarczej świata. Książka Michaela Lewisa wydaje się być pierwszym dokumentem skrzętnie opisującym tytułowy „mechanizm zagłady” amerykańskiego Wall Street, a sam autor - obecnie najbardziej wnikliwym finansowym kronikarzem.

wielki szort mechanizm maszyny zaglady

Chciwość, niewygodne tajemnice, a w centrum wydarzeń parada nieuczciwych traderów, którzy „pakowali” w kredyty i sprzedawali amerykańskie zadłużenie – droga do krachu usłana była wszechobecną zimną kalkulacją.

Historia została opowiedziana z perspektywy ważnych graczy poruszających się na rynku kredytów hipotecznych, którzy pękającą bańkę przewidzieli, wykorzystali i na niej zarobili. W książce zostały podkreślone, niekiedy niemal komicznie, ekscentryczne osobowości, które obsesyjnie i wizjonersko podążały na przekór rynkom. Steve Eisman – aspołeczny menager funduszu hedingowego, jego współtowarzysze Vincent Daniel i Danny Moses, Greg Lippmann – kontrowersyjny trader Deutsche Banku, czy Michael Burry – neurolog z jedynym okiem, który tak bardzo starał się dowiedzieć wszystkiego o pożyczaniu pieniędzy na amerykańskim rynku, że stało się to jego chorobliwą pasją.

Książkę można potraktować nie tylko jako zapis rynkowych wydarzeń, ale również jako poradnik o Wall Street. Choć, sądząc po prologu, autor zapewne nie byłby zachwycony takim stwierdzeniem. Jednak nie sposób pominąć w recenzji tej pozycji socjologicznie ciekawych opisów „masy” pracującej na Wall Street, która tylko dla niewprawnego oka jest niezróżnicowana. Warto również zwrócić uwagę na okładkę polskiego wydania książki - spalająca się „studolarówka” jeszcze przed rozpoczęciem czytania zapowiada ciekawą zawartość. Gorąco polecam, ale tylko zainteresowanym tematyką – dla innych książka może okazać się po prostu nudna.