English info

Biznes jak wojna - Sun Tzu, Sun Pin, „Sztuka wojny”

Autor: Dorota Sierakowska

Data: 17 listopada 2011

„Sztuka wojny” to pozycja popularna w świecie biznesowym i nie tylko. Książka ta jest bowiem znana jako zbiór uniwersalnych zasad postępowania, które nie dotyczą jedynie pola bitwy – jak może sugerować tytuł – lecz także prowadzenia biznesu oraz życia osobistego.

Sztuka wojny wydanie ekskluzywneSun Tzu Sun Pin

Pozycja doczekała się wielu wydań. Jednym z nich jest wersja ekskluzywna, bardzo ładnie wydana, zawierająca nie tylko zasady sztuki wojennej, autorstwa Sun Tzu, ale także ‘Metody wojskowe” spisane przez Sun Pin. Całość jest gratką zwłaszcza dla pasjonatów strategii wojskowej, jednak między wierszami faktycznie można odczytać wiele rad, które mogą być wykorzystane np. w zarządzaniu przedsiębiorstwem czy też po prostu w realizacji zawodowych celów.

Opisane w książce strategie dotyczą m.in. roli przygotowania i wiedzy w osiągnięciu sukcesu, wykorzystania czasu na swoją korzyść, cech dobrego przywódcy grupy, czy też motywowania innych i zdobywania ich przychylności. Niektóre z rad autorów mogą się kłócić z zasadami moralności (nastawienie na oszustwo i wprowadzanie przeciwnika w błąd), jednak warto zaznaczyć, że książka powstała kilkanaście wieków temu, a jej dzisiejsza wymowa w bardzo dużym stopniu zależy od indywidualnej interpretacji.

„Sztuka wojny” należy do kanonu najpopularniejszych książek biznesowych. Można z niej wywnioskować, że najważniejsze zasady prowadzące do zwycięstwa są bardzo proste – sztuką jest jednak ich odpowiednie wprowadzenie w życie.