English info

„Meandry historii ekonomii. Między matematyką a poezją” Adam Glapiński, Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa 2006

Autor: Anna Grodecka

Data: 5 maja 2011

Zarówno tytuł, jak i okładka „Meandrów historii ekonomii” są mylące. Adam Glapiński, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej, skupia się bowiem w swojej książce nie na historii ekonomii, ale na rozważaniach o metodologii ekonomii.  

ridd14xOTg7aF4xOTg7dV5odHRwOi8vaS53cC5wbC9hL2kvemFrdXB5My9ycW0vNjc2MS9hMGQwNTVkMjEwZjhiNzFjYzMyYmI2MzY1M2UxNWJmLmpwZzttXnRydWU7cF50cnVlO3ReanBnO3NeemFrdXB5NDtmdF4x

Początkowe rozdziały są  poświęcone miejscu ekonomii w krainie nauk i próbie zdefiniowania ekonomii jako nauki. Profesor przytacza przy tym opinie znanych ekonomistów na ten temat, odnosi się do roli matematyki i eksperymentu w ekonomii. W swoich rozważaniach poświęconych rozwojowi nauki ekonomii odnosi się również do greckich filozofów i niektórych wydarzeń z historii ekonomii. 

„Meandry historii ekonomii” to teoretyczna książka o metodologii ekonomii, która ze względu na formalny język ma szansę dotrzeć tylko do zainteresowanych myślą ekonomiczną. Lektura z pewnością spodoba się wszystkim, którzy lubią rozważać o miejscu ekonomii pośród nauk i filozofować o teorii ekonomii.