English info

Jacek Grzywacz „Pranie pieniędzy. Metody, raje podatkowe, zwalczanie”, Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa 2010

Autor: Dorota Sierakowska

Data: 14 kwietnia 2011

Szacuje się, że wartość wypranych pieniędzy może sięgać w skali roku nawet 5% światowego PKB – to jedno ze spostrzeżeń zawartych w napisanej przez Jacka Grzywacza książce „Pranie pieniędzy”. To wyjątkowa pozycja na polskim rynku książek o tematyce finansowej – można ją bowiem określić mianem szczegółowego kompendium wiedzy o praniu pieniędzy.

pranie pieniedzy

Książka J. Grzywacza ukazuje wpływ tego przestępczego zjawiska na współczesną gospodarkę. Jest ona podzielona na pięć rozdziałów, w których zawarte są m.in. definicja i opis procederu prania pieniędzy z uwzględnieniem wszelkich stosowanych przez przestępców metod, rola rajów podatkowych i Internetu w tym procederze, znaczenie prania pieniędzy na tle innych przestępstw gospodarczych, a także międzynarodowe i polskie inicjatywy mające na celu walkę z tym zjawiskiem. Nie brakuje ciekawostek, dotyczących m.in. skali przestępczości zorganizowanej w takich krajach jak Włochy, Rosja czy Japonia. Jacek Grzywacz patrzy na zjawisko prania pieniędzy szeroko, doszukując się jego powiązań z piłką nożną czy też z Bankiem Watykanu.

Lektura tej książki może być ciekawym uzupełnieniem wiedzy każdego finansisty – lecz można ją polecić praktycznie każdemu, kto chciałby być bardziej świadomy wpływu procederu prania pieniędzy na współczesną gospodarkę.