English info

Egzotyka dla finansistów. "Egzotyczne opcje finansowe. Systematyka, wycena, strategie." Izabela Pruchnicka-Grabias, CeDeWu

Autor: Katarzyna Gruszka

Data: 3 stycznia 2011

Standardowe kontrakty opcyjne nie należą do najłatwiejszych zagadnień z rynków finansowych, a jeszcze trudniej jest zrozumieć skomplikowane mechanizmy działania i wyceny egzotycznych opcji finansowych. Jedną z niewielu publikacji w języku polskim, która przybliży nam tą tematykę jest książka pt. „Egzotyczne opcje finansowe” Izabeli Pruchnickiej-Grabias.

Pruchnicka Grabias Egzotyczne opcje

Autorka prezentuje skomplikowane instrumenty opcyjne z uwzględnieniem mechanizmu działania, ryzyk ponoszonych przez wystawcę i kupującego, a także wyceny kontraktów. Niewątpliwym atutem książki są zilustrowane na przykładach możliwości zastosowania egzotycznych opcji finansowych w różnych strategiach.

Książkę polecam osobom, które opanowały już zagadnienia związane z opcjami waniliowymi i ich wyceną, gdyż zostały one przedstawione dość ogólnie i lakonicznie. Wystraszyć mogą również rozbudowane wzory, jednak dodatkowe wyjaśnienia autorki i odwołania do konkretnych przykładów sprawiają , że nawet zawiłe zagadnienia nie powinny sprawić większej trudności dla czytelnika.