English info

Jaką przyszłość mają kryptowaluty?

Autor: Dorota Sierakowska

Data: 4 czerwca 2015

O kryptowalutach zrobiło się na świecie głośno pod koniec 2013 roku, kiedy to wartość najsłynniejszej z nich – Bitcoina – wzrosła z poziomu ok. 150 USD do ponad 1100 USD za jednostkę. Cały świat usłyszał wtedy o cyberwalutach – zjawisku, które narodziło się zaledwie kilka lat wcześniej i na samym początku było jedynie ciekawą „zabawką”
programistów.

Od historycznych szczytów na wykresie bitcoina minęło już kilkanaście miesięcy, a w tym czasie wartość kryptowaluty systematycznie spadała, w tym roku nie przekraczając poziomu 300 USD. Czy to oznacza, że bańka spekulacyjna pękła, a krótka i spektakularna kariera kryptowalut dobiega końca? Wydaje się to wątpliwe. Bitcoin jest coraz częściej honorowany jako środek płatniczy przez coraz większe przedsiębiorstwa. Nadal przyciąga on również uwagę inwestorów – pojawiają się wręcz pomysły tworzenia instrumentów finansowych opartych o wartość bitcoina. Czy więc warto zainteresować się kryptowalutami pod kątem inwestycyjnym?

Nie ulega wątpliwości, że lokowanie kapitału na rynku cyberwalut to wciąż opcja raczej dla ryzykantów. Jest to rynek młody, wirtualny, niepowiązany z żadnym konkretnym państwem czy podmiotem – a to stwarza możliwości nadużyć. I to jest główny argument osób, które nie wierzą w świetlaną przyszłość bitcoina.

Jednak nie brakuje osób twierdzących, że kryptowaluty to przyszłość globalnych finansów, a ich niezależność od systemów politycznych poszczególnych państw to zaleta, która będzie przekonywać coraz więcej uczestników globalnego rynku. Jak to zwykle bywa – czas pokaże, kto miał rację.