English info

III Fund Forum - relacja

Autor: Redakcja TREND

Data: 20 marca 2013

12 marca w Warszawie odbyło się Fund Forum Analiz Online. Tegoroczna, trzecia już edycja zgromadziła blisko 350 osób. Konferencja skierowana była przede wszystkim do osób zawodowo zajmujących się oferowaniem rozwiązań inwestycyjnych, zarówno z firm doradztwa finansowego, jak doradców bankowych,  pracowników biur maklerskich i innych sieci dystrybucyjnych. 

2013 03 12ff3logoFundForum

„Bardzo nas cieszy, iż z roku na rok rośnie liczba uczestników Fund Forum. Pierwsze, jeszcze gorące wrażenia uczestników potwierdzają, że udało nam się wybrać najbardziej aktualne tematy, które z jednej strony mają pomóc rozwiązać realne problemy osób zajmujących się oferowaniem produktów inwestycyjnych, a z drugiej nawiązują możliwie blisko do aktualnej rynkowej koniunktury. Jednocześnie udało się zaprosić prelegentów, którzy nie tylko świetnie znają z praktyki omawiane zagadnienia, ale również potrafią podzielić się swoją wiedzą w ciekawy sposób. Wierzę, że to właśnie dzięki właściwemu połączeniu tych 2 elementów, Fund Forum stało się najważniejszą imprezą w świecie funduszy inwestycyjnych w Polsce ", powiedział Tomasz Publicewicz, prezes Zarządu i współzałożyciel Analiz Online SA.

Konferencja rozpoczęła się od zaprezentowania przez organizatora, firmę Analizy Online nowego wizerunku. W 13-tą rocznicę działalności, wprowadzono nowe logotypy produktów, a także zmieniono szatę graficzną strony internetowej FUND FORUM oraz strony korporacyjnej www.analizyonline.pl.

Podczas 3. Fund Forum Analiz Online uczestnicy wysłuchali 8 wystąpień, wzięli udział w warsztacie oraz panelu dyskusyjnym. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielili się eksperci z polskich i zagranicznych instytucji, w tym również analitycy Analiz Online.  

Tematyka tegorocznego spotkania skupiła się m.in. wokół sytuacji na rynku stóp procentowych. To rytm oczekiwań odnośnie podwyżek lub obniżek stóp zmienia rentowność instrumentów dłużnych, ale również perspektywy inwestycyjne dla wielu klas aktywów. Z tego też powodu konferencję rozpoczął Konrad Łapiński, twórca pierwszego w Polsce  funduszu utworzonego z inicjatywy zarządzającego, i w naszej ocenie, jeden z najlepszych polskich zarządzających wykładem "Jak inwestować w środowisku niskich stóp procentowych?”. Odpowiedź specjalisty na tak postawione pytanie była jednoznaczna - "W XX i XXI wieku środowisko niskich stóp procentowych zawsze zwiastowało hossę indeksu S&P500. Obecnie również mamy do czynienia z niskimi stopami procentowymi w USA, strefie euro czy Polsce. Czas więc na akcje" - powiedział. Jego zdaniem obligacje w portfelu należy traktować jedynie jako element dostarczający płynności.

Podczas panelu dyskusyjnego, eksperci z zagranicznych i polskich instytucji: Azad Zangana ze Schroders i Peter Bodis z Pioneer IM oraz Piotr Osiecki z Altus TFI i Michał Zimpel z BZ WBK TFI, zmierzyli się z pytaniem "Czy Polska jest atrakcyjnym kierunkiem inwestycyjnym? Ich zdaniem Polska nie jest już postrzegana jako kraj emerging markets. Jednocześnie na wyrost byłoby zaliczenie Polski do grona rynków rozwiniętych.

W tematykę spadających stóp procentowych doskonale wpisało się również wystąpienie Piotra Nowaka, zarządzającego funduszami dłużnymi w PKO TFI, który szukał zysków na rynku obligacji w Polsce i poza nią. Jego zdaniem, uwzględniając obecną sytuację na rynku długu, wskazane jest zwiększanie udziału części akcyjnej w portfelu do poziomu od 25% do 50%. Natomiast dla części obligacyjnej najatrakcyjniejsze wydają się być: dłużne globalne fundusze absolutnej stopy zwrotu, które będą mogły zarabiać na wzroście stóp procentowych, co jest nieosiągalne dla tradycyjnych funduszy dłużnych, fundusze inwestujące w obligacje korporacyjne, które w środowisku niskich stóp procentowych oraz nadziejach na wzrost gospodarczy dadzą zarobić oraz dla szukających ochrony kapitału - fundusze skarbowe/pieniężne.

Na 3. Fund Forum Analiz Online podjęto tematykę związaną z inwestycjami w krajach Ameryki Łacińskiej. Utarło się, iż region ten to głównie Brazylia. Tymczasem, jak podkreśliła Consuelo Blanco z Santander Asset Management, warto się też przyjrzeć innym dynamicznie rozwijającym się krajom tego regionu, jak np. Kolumbii, Chile czy Peru.

Obecność na Fund Forum Wojciecha Białka staje się już tradycją. Główny analityk CDM Pekao, jak mało kto potrafi wprost odpowiedzieć na trudne pytania. Tym razem Wojciech Białek specjalnie na potrzeby Fund Forum zajął się rynkiem surowców, który został poddany wnikliwej analizie pod kątem cykliczności zachowań w przeszłości. Z wniosków jakie nasuwają się z analizy tzw. cyklu pokoleniowego (34 lata) wynika, że dolarowe ceny surowców na świecie powinny ustanowić w okolicach 2014 roku drugi szczyt hossy analogiczny do tego z 1980 roku, a następnie wejść w głęboką bessę. Początku hossy na tym rynku  możemy spodziewać się w czwartym kwartale tego roku.

Poza tematami czysto rynkowymi, na warsztat wzięte zostały również tematy inwestycyjne. Aneta Wynimko-Lafleur z Fidelity na przykładzie spółek Burberry i Tesco, pokazała czym jest alfa - czyli dodatkowa stopa zwrotu w portfelu akcji. W prawdziwym pojedynku gigantów, na przeciwko siebie stanęli Andrzej Lis z Noble Funds TFI oraz Ryszard Rusak z Union Investment TFI, którzy przybliżyli swój warsztat inwestycyjny oraz źródła uzyskiwania dobrych wyników. To tym cenniejsze doświadczenie, że w obu przypadkach mamy do czynienia z funduszami uzyskującymi od ponad 3 lat wysokie oceny w Ratingu Analiz Online.

Inwestycyjny Polaków obraz własny przedstawił Marcin Duma, prezes Instytutu Badania Opinii "Homo Homini", który prezentując nasze podejście do oszczędzania, zastanowił się dlaczego wolimy nowy telewizor, a nie godną emeryturę?

Skuteczność strategii inwestowania w nowo uruchomiane fundusze przedstawił Michał Duniec z Analiz Online. Wśród kilku aspektów, które mogą decydować o tym, że wypracowują ponadprzeciętne wyniki, wymienił elastyczność portfela, niewielkie aktywa oraz doświadczonych zarządzających, którzy pojawiają się w nowych TFI, otrzymując pod opiekę nowo uruchamiane fundusze.

Prawdziwą wisienką na torcie był pierwszy na naszym rynku wykład dotyczący praktycznego aspektu funkcjonowania KIID, czyli dokumentów mających zastąpić skrócone prospekty informacyjne. Jak wykorzystać tę rewolucyjną zmianę w pracy doradcy, opowiedziała Anna Depko z Analiz Online, podczas prezentacji "KIID - klucz, który otwiera wiele zamków".

3. edycja Fund Forum Analiz Online odbyła się w Warszawie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Giełda Papierów Wartościowych, Komisja Nadzoru Finansowego oraz Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło TVN CNBC, Bankier.pl, Dziennik Ubezpieczeniowy, Forbes, Fundacja im. Lesława Pagi, Gazeta Bankowa, ISBnews, Kariera w finansach, Rynek Kapitałowy, Miesięcznik Ubezpieczeniowy, Newsweek, PAP Biznes, Puls Biznesu, TREND oraz Wyborcza.biz.