English info

Business Mixer: Games - relacja

Autor: Redakcja TREND

Data: 1 sierpnia 2012

W piątek, 27 lipca, AIP Business Link Warszawa znów stała  się centrum przedsiębiorczej stolicy. Porozmawialiśmy o rynku gier z ekspertami: Jackiem Jankowskim, Wojciechem Ozimkiem i Klaudiuszem Zychem. Rywalizację o tytuł Startupu Miesiąca wygrala firma City Games Creator, która oferuje kompletne rozwiązania w zakresie przygotowania i realizacji gier miejskich.

Podczas lipcowego spotkania z cyklu Business Mixer w AIP Business Link Warszawa rozmawialiśmy o potencjale biznesowym branży gier. Wydarzenie rozpoczęło się od panelu dyskusyjnego z udziałem ekspertów związanych z branżą, Jacka Jankowskiego, Wojciecha Ozimka i Klaudiusza Zycha. Konkluzje, które wyniknęły z dyskusji, jak i z odpowiedzi na pytania zadane przez zgromadzonych gości, jasno wskazują na ogromny potencjał polskiego rynku gier. Jest to jednak wynik silnego zaplecza eksperckiego i kreatywnego, brakuje zaś potencjału ekonomicznego na tym rynku. Jego mekką są w dalszym ciągu kraje zachodnie.

Eksperci mieli trudny orzech do zgryzienia, poddając analizie trzy młode firmy rywalizujące o tytuł Startupu Miesiąca: City Games Creator, Ministry of Win oraz Pokazim.pl. Spośród nich wyłonili najlepszą, która będzie miała szansę zawalczyć o tytuł Startupu Roku 2012. Startup Miesiąca, City Games Creator jest platformą do tworzenia gier miejskich z wykorzystaniem aplikacji mobilnych na smartphony i tablety. Za pomocą kreatora dostępnego z poziomu przeglądarki internetowej autor scenariusza, korzystając z dostępnych komponentów, projektuje grę, która następnie jest pobierana na urządzenia mobilne.– Zwycięska prezentacja pokazywała wyraźnie, że zespół City Games Creator wytyczył sobie dokładnie przemyślane i różnorodne ścieżki pozyskiwania finansowania, jak i wizję rozwoju projektu – ocenił Ozimek. – CGC wybrał znakomicie dopasowany do rynku model biznesowy, który wydaje się wypróbowany na błędach, a więc tym cenniejszy – dodał przewodniczący eksperckiego jury. Wyróżnienie w postaci tytułu Startupu Miesiąca to dla City Games Creator zaskoczenie, ale też znakomita szansa. – Jesteśmy dumni z dzisiejszego osiągnięcia, bowiem to dla nas pierwszy konkurs branżowy, w jakim startujemy, i od razu spotkało nas zwycięstwo – relacjonował Michał Wojewoda z City Games Creator. – Wydaje mi się, że będzie to dla nas świetna szansa na „zaistnienie” w środowisku startupowym i rozpoczęcie szerszej promocji projektu. Udział w Business Mixerze okazał się dla nas strzałem w dziesiątkę – dodał Wojewoda.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac autorstwa Adama Wichniarka – magistra sztuki, grafika, który przy pomocy streetartowej formy opisuje miejskie krajobrazy, a ograniczając się kolorystycznie nawiązuje do  neoplastycyzmu i konstruktywizmu, by zarażać energią.

Lipcowy Business Mixer był bogaty w atrakcje. Ministry of Win zorganizowało turniej najlepszych zawodników swojego domu w StarCraft II, zaoferowało też możliwość zmierzenia się ze zwycięzcami. Można było również zagrać w ShootAR – grę FPP na system Android z rozszerzoną rzeczywistością. Maciej Góralczyk ze sklepu Cytadela przygotował dla nas pokaz gier bitewnych. Rafał Marczuk ze Spootiv.com nadzorował rozgrywki i turnieje, które będą się odbywać podczas części nieoficjalnej wydarzenia przy pomocy swojej aplikacji – dzięki temu na bieżąco mogliśmy obserwować, kto wygrywa w poszczególnych konkurencjach. Platynowym partnerem cyklu Business Mixer począwszy od lipcowego spotkania został PKO Bank Polski, którego sala partnerska cieszyła się sporym zainteresowaniem wśród poszukujących informacji o możliwościach finansowania młodych przedsiębiorców.

Więcej informacji o wydarzeniach organizowanych przez AIP Business Link: www.blaip.pl