English info

Konferencja WallStreet

Autor: Piotr Murjas

Data: 15 czerwca 2012

W Zakopanem w dniach 1-3 czerwca 2012 roku odbyła się najważniejsza konferencja skierowana do inwestorów indywidualnych. Organizatorem tego wydarzenia było Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych – największa organizacja zrzeszająca inwestorów giełdowych w Polsce. 

Konferencję można było podzielić na trzy główne filary: forum/targi akcjonariatu, wykłady, panele dyskusyjne. W samym Forum Akcjonariatu udział wzięło 14 spółek. Do najciekawszych moim zdaniem należały wystąpienia przedstawicieli CD Projekt RED S.A. (twórca najważniejszej polskiej gry – Wiedźmin 1 i 2) oraz firm Kulczyk Oil Venture Inc. oraz Zelmer S.A. z Rzeszowa. Na samych Targach Akcjonariatu inwestorzy mogli zapoznać się z ofertami ponad 40 spółek – najbardziej obiecujące to: Aduma S.A., PCC Exol S.A. Największym plusem konferencji WallStreet jest przede wszystkim możliwość rozmowy z prezesami bądź przedstawicielami każdej firmy. Nie zabrakło również stoisk firm branży finansowej (głównie banki oraz brokerzy). Informowali o najnowszych rozwiązaniach skierowanych do indywidualnego inwestora – nowościach w platformach transakcyjnych, opłatach, prowizjach itd. Każda odsłona WallStreet to również szereg mniej lub bardziej interesujących wykładów. Ich tematyka obejmowała głównie psychologię inwestowania/inwestorów oraz różnego typu strategie inwestycyjne.

Głównym gościem szesnastej odsłony konferencji WallStreet był Birger Schäfermeier. Jest on uważany za jednego z najlepszych w Europie traderów. Jak sam wspominał podczas wykładu, swoje pierwsze akcje zakupił, mając 14 lat (po kilku dniach stracił pożyczony na ich zakup kapitał). W wieku 22 lat zaczął inwestować, nie mając doświadczenia. Dopiero po 6 latach zaczął zarabiać regularnie gotówkę. Kluczem do tego jest konsekwencja działania oraz silna wola, szczególnie w momentach, gdy tracił. Ostatnie dwadzieścia lat Schäfermeier działa aktywnie na międzynarodowych rynkach terminowych. Od 2011 roku prowadzi swój rachunek inwestycyjny o wartości 100.000 euro na żywo w swoim internetowym tradingroomie. Również w 2011 roku podczas specjalnego pokazu, zarobił 50.000 euro na swoim realnym rachunku tylko w jeden dzień. Co ważne, w pojedynczej transakcji przeciętnie ryzykował jedynie 600 euro.

Jak sam podkreślał, każdy inwestor powinien zrozumieć kilka zasad rynku:

  • występują na nim wzrosty oraz spadki,
  • jest chaotyczny oraz nieprzewidywalny,
  • nie ma granic,
  • cały czas się rozwija – starzy gracze odchodzą, a na ich miejsce przychodzą nowi.

Schäfermeier zwrócił uwagę na to, że większość inwestorów widzi na rynku to, co chce i stara się szukać praw nim rządzących, których oczywiście nie ma. Rynku nie należy próbować zrozumieć, należy z nim grać. Przed samym rozpoczęciem inwestowania należy zidentyfikować kondycję rynku. Trader podkreślił, aby nie bazować na wskaźnikach, które pozornie dają poczucie bezpieczeństwa, gdyż rynek nigdy nie daje bezpieczeństwa. Należy wierzyć we własną intuicję. Teraz pewnie każdy czytający te słowa zastanawia się, co sprawi, że szybciej osiągnie poziom docelowy swojej inwestycji. Schäfermeier wspomniał o takich kwestiach, jak: trend (należy grać z nim, a nie przeciwko niemu); schematy, formacje na rynku – pewne wydarzenia rynkowe są bardzo powtarzalne; nieefektywność rynku; anomalie rynkowe; szybkość zmian rynku.

Podczas prelekcji poruszona została również kwestia ryzyka. Schäfermeier podkreślił, że ten czynnik występuje przy każdej inwestycji oraz należy pamiętać o narzędziu zwanym stop loss. On sam inwestuje tylko 0,6% swojego kapitału początkowego wynoszącego obecnie 100 000 euro. Swoją strategię opiera m.in. na obserwacji zachowania rynku podczas jego otwarcia.

Podczas konferencji można było również wysłuchać wykładu Marcina Brendoty o automatycznych systemach transakcyjnych, pt. Automatyczne systemy transakcyjne dla portfela akcji. Jego automat funkcjonował na rynku akcji GPW. W swoim automacie Brendota używał m.in. modelu wyceny dóbr kapitałowych (CAPM) oraz miernika Jensena. Okres testowanego automatu to 1995-2012 (do dnia konferencji). Średnioroczna stopa zwrotu z jego inwestycji wynosiła ponad 20%, z max. obsunięciem ok. 30%. Warto też wspomnieć o wykładzie Grzegorza Zalewskiego - Kapucynki, inwestorzy - ryzyko, psychologia i analiza techniczna. Wspominał on o technice stosowanej przez tzw. żółwie – traderów, których strategia inwestowania została opisana w książce Curtisa Faitha pt. Droga żółwia. Jak twierdzi prelegent, do dnia dzisiejszego da się zarobić na tej technice, jednak należy pamiętać o konsekwencji w stosowaniu strategii.

Więcej informacji o wszystkich wykładach, panelach dyskusyjnych oraz szczegółowy plan konferencji dostępne są na oficjalnej stronie internetowej. Po raz pierwszy miałem przyjemność być na konferencji WallStreet i z czystym sercem zachęcam do udziału w tym corocznym wydarzeniu.