English info

Jak zyskać na rynkowych zawirowaniach?

Autor: Dorota Sierakowska

Data: 9 października 2011

Wakacje bynajmniej nie były okresem wyciszenia na światowych rynkach. Obniżenie przez agencję Standard & Poor’s ratingu USA do poziomu AA+, które stało się impulsem do gwałtownej sierpniowej przeceny na rynkach akcji, było zaledwie jednym z problemów, które zaprzątały głowy inwestorów w ostatnich miesiącach. Tematem numer jeden pozostaje problem zadłużeniowy Grecji i scenariusze związane z potencjalnym bankructwem tego kraju i jego wyjściem ze strefy euro.

Niepewność związana z przyszłością strefy euro jest obecnie najważniejszym czynnikiem wpływającym na nastroje inwestorów. Mimo że Grecja nie należy do głównych gospodarek eurolandu, konsekwencji opuszczenia przez nią strefy euro nie sposób przewidzieć. Z jednej strony, może wywołać to efekt domina, gdyż problemy zadłużeniowe dotyczą także innych państw Europy, w tym dużo bardziej znaczących w europejskiej gospodarce Włoch. Z drugiej strony, opuszczenie strefy euro przez balansującą na granicy niewypłacalności Grecję byłoby pewnego rodzaju ulgą dla krajów, które obecnie dokładają się do ratowania tego państwa. Który scenariusz byłby bardziej prawdopodobny? I czy w ogóle rozpad strefy euro wchodzi w grę? W październikowym wywiadzie i ringu ekonomicznym postanowiliśmy spytać ekspertów o to, dokąd zmierza strefa euro i jakie mogłyby być konsekwencje jej rozpadu.

Na obecnych zawirowaniach na rynkach finansowych nie każdy musi stracić. Dla niektórych inwestorów gwałtowne spadki cen akcji stały się początkiem poszukiwania inwestycyjnych okazji. Atrakcyjna wartość wskaźników C/Z czy C/WK sprzyja zakupom akcji spółek, które jeszcze kilka miesięcy temu były wyceniane kilkadziesiąt procent drożej. Takich okazji szukają zwłaszcza inwestorzy wartościowi – jednak dla nich niskie wartości wspomnianych mnożników są dopiero wstępem do analizowania danej spółki jako potencjalnej inwestycji. Takim legendom jak Warren Buffett czy Peter Lynch zależy nie tylko na tym, żeby kupić akcje tanio, ale przede wszystkim na tym, aby spółka była dodatkowo zdolna do kreowania wartości dla akcjonariuszy przez kolejne lata. Czy takie spółki da się obecnie znaleźć na GPW? W materiale „Myśleć jak Warren Buffett” wymieniamy te przedsiębiorstwa, których zakupem mogliby zainteresować się najsłynniejsi inwestorzy wartościowi.