English info

Derrick Niederman: Wizjonerzy, sceptycy, łowcy okazji...

Autor: Anna Grodecka

Data: 7 czerwca 2009

Derrick Niederman - Wizjonerzy, sceptycy, łowcy okazji. Profile psychologiczne inwestorów giełdowych.

Książka Derricka Niedermana jest typowym przykładem beletrystyki inwestycyjnej. Czyta się ją łatwo i przyjemnie, ponieważ dotyczy głównie psychologii inwestowania i nie zawiera skomplikowanych równań, teorii, systemów inwestycyjnych.

Autor podjął się próby podzielenia inwestorów na siedem typów psychologicznych. Na giełdzie spotkać więc możemy: łowcę okazji, wizjonera, kontrarianina, sentymentalistę, sceptyka, tradera oraz poszukiwacza przygód. Każdy z nich ma inny profil psychologiczny i w związku z tym powinien zdaniem autora przyjąć odmienną technikę inwestycyjną. Derrick Niederman opisuje poszczególne typy oraz ich wady, a także zadaje na początku każdego rozdziału parę pytań, które pozwolą nam stwierdzić, czy należymy do danej grupy inwestorów. Dwa ostatnie rozdziały książki poświęcone zostały ogólnym wskazówkom inwestycyjnym.

Lektura „Wizjonerów, sceptyków…“ raczej nie może być traktowana jako klucz do sukcesów na giełdzie. Niektóre ze spostrzeżeń autora są dzisiaj już rozpowszechnione i nie zaskakują czytelnika, który częściowo zna literaturę giełdową. Jednak jeżeli ktoś dopiero zaczyna swoją przygodę z giełdą, z pewnością będzie to dla niego pożyteczna książka. Jej znajomość jest również bezsprzecznie przydatna – o czym mogłam przekonać się na własnej skórze, gdy w jednym z testów kwalifikacyjnych do pewnego programu stażowego znalazło się pytanie o definicję jednego z typów osobowościowych opisanych przez Niedermana.