English info

Stąpając po szwajcarskim złocie

Autor: Dorota Sierakowska

Data: 4 lutego 2015

Bahnhofstrasse w Zurychu to najdroższa ulica w Europie i trzecia na świecie. Metr kwadratowy wynajętej powierzchni kosztuje tu rocznie ponad 15 tysięcy franków szwajcarskich, czyli jakieś… 5 tys. zł miesięcznie. A to, co rzekomo kryje się pod powierzchnią ulicy, działa na wyobraźnię.

ParadeplatzinZrich evening2


Bahnhofstrasse, czyli po polsku “ul. Dworcowa”, to najsłynniejsza ulica w Zurychu, a może i w całej Szwajcarii. Znana jest przede wszystkim z funkcjonujących na niej luksusowych sklepów i, co za tym idzie, z tego, że jest tu koszmarnie drogo.

Pod względem ceny najmu lokalu Bahnhofstrasse znajduje się na pierwszym miejscu w Europie. Na świecie wyprzedzają ją tylko 5th Avenue w Nowym Jorku oraz Causeway Bay w Hong Kongu. 3 lata temu za metr kwadratowy powierzchni trzeba było tu zapłacić ok. 12,5 tys. CHF – obecnie jest to już ponad 15 tys. CHF. Przy obecnym kursie franka oznacza to miesięcznie ponad 5 tys. PLN za metr kwadratowy.

Ale jak się okazuje, ten szalony czynsz może się zwrócić ze sporą nawiązką. Potencjalny przychód z jednego metra kwadratowego powierzchni szacuje się tutaj na 100-250 tys. CHF rocznie. Zapewne to właśnie dlatego chętnych na prowadzenie tu sklepu nie brakuje. Na Bahnhofstrasse pełno jest luksusowych sklepów z biżuterią i zegarkami (np. Tiffany & Co., Blancpain, Cartier), a także butików słynnych projektantów (m.in. Louis Vuitton, Gucci, Prada, Chanel).

Bahnhofstrasse może być więc nazwana centrum europejskiego luksusu. Jednak to nie ten luksus wzbudza najwięcej emocji - od lat spekuluje się bowiem o tym, że pod tą ulicą ukryte są skarbce pełne szwajcarskiego złota.

Czy tak jest naprawdę? O tym w tekście "Stąpając po szwajcarskim złocie" - aby go przeczytać, kliknij TUTAJ.