English info

John C. Ritchie: Analiza fundamentalna

Autor: Piotr Niewiadomski

Data: 8 maja 2010

John C. Ritchie Analiza fundamentalna, wyd. WIG-PRESS

Recenzowaliśmy już na łamach Trendu wiele książek specjalistycznych, które są przeznaczone głównie dla bardziej zaawansowanych inwestorów. Tym razem prezentujemy lekturę dobrze znaną parkietowym ekspertom. „Analizę fundamentalną” Ritchiego można śmiało nazwać elementarzem każdego analityka finansowego.

Jej oryginalny podtytuł „A back-to-the-basics investment guide” dobrze oddaje charakter tej publikacji. Dla wielu Czytelników, którzy znają już bardziej zaawansowane tytuły, „Analiza fundamentalna” będzie właśnie pewnego rodzaju powrotem do korzeni. Po pierwsze, znajdą w niej wiele informacji, o których doskonale wiedzą. Dodatkowo, większość notowań cytowanych w książce oraz przykładowych danych odnosi się do zamierzchłych jak na finansowe standardy czasów – miejscami nawet do początków XX wieku.

Co ciekawe, książka napisana w latach 90. XX wieku tłumacząca zasady inwestowania na przykładach sprzed kilkudziesięciu lat, niewiele traci ze swojej aktualności. Może to właśnie jest najlepszy argument za tym, aby w ślad za Johnem C. Ritchiem zainteresować się „długoterminowym wzrostem wartości kapitału, nie zaś spekulacjami związanymi z szybkimi zmianami zajmowanych pozycji” i sięgnąć po jego książkę?