English info

Wojskowe podejście do zarządzania - R.Polko, P. Polko „Szefologika”

Autor: Dorota Sierakowska

Data: 5 listopada 2014

Roman Polko to człowiek, który o zarządzaniu może powiedzieć wiele. Dowodził on bowiem przez wiele lat różnymi jednostkami wojskowymi, w tym przez kilka lat był dowódcą GROM.

szefologika czyli logika szefowania

Wojskowe doświadczenia autora są bardzo wyraźnie widoczne w książce „Szefologika”, która została napisana jako obszerny wywiad Pauliny Polko z Romanem Polko. Forma książki sprawia, że bardzo szybko i przyjemnie się ją czyta. Również sama treść jest bardzo ciekawa i wciąga praktycznie od początku.

Na podstawie swoich doświadczeń Roman Polko tłumaczy, jaka jest rola lidera w organizacji; jakie cechy sprawiają, że szef posiada nie tylko stanowisko, ale i realną władzę. Polko pokazuje, że skuteczne zarządzanie to połączenie określonych procedur i taktyk z działaniem kreatywnym, niestandardowym. Odnosi się przy tym do wielu ważnych i głośnych w mediach wydarzeń, w tym oczywiście do przeróżnych konfliktów zbrojnych czy akcji policyjnych – tym samym przekonując, że zarządzanie przedsiębiorstwem w gruncie rzeczy jest bardzo podobne do zarządzania jednostką wojskową.