Data: 3 lipca 2014
Jeśli kiedykolwiek stanęliśmy przed dylematem czy udzielić komuś pożyczki, to doskonale wiemy jakie wątpliwości towarzyszą temu najczęściej. Zastanawiamy się, czy pożyczkobiorca jest osobą wypłacalną, czy zobowiązanie jest w stanie spłacić, nie przepadnie gdzieś razem z naszymi pieniędzmi. Wiele osób słusznie zastanawia się więc, czy można w jakikolwiek sposób sprawdzić wiarygodność finansową pożyczkobiorcy.
Najpewniejszym rozwiązaniem będzie sprawdzenie historii kredytowej osoby, której udzielamy pożyczki. Mamy dwie możliwości: poprosić, żeby dana osoba samodzielnie wygenerowała i przedstawiła nam raport lub jest sprawdzić pożyczkobiorcę indywidualnie. Jeśli wybierzemy pierwszą opcję, pożyczkobiorca ma 4 sposoby na uzyskanie takiego raporty:
1. Osobiście zgłosić się i złożyć wniosek przy ul. Postępu 17A w Warszawie – raporty zazwyczaj wtedy wydawane są od ręki.
2. Zgłosić chęć uzyskania raportu on-line przez konto internetowe iPKO BP, Inteligo oraz Meritum Banku – opłata zgodnie z cennikiem.
3. Wejść na stronę BIK, wybrać jeden z pakietów, które umożliwiają wgląd w historię kredytową
4. Samodzielnie wypełnić i wydrukować wniosek ze strony internetowej, a następnie wysłać na adres biura z dopiskiem „Informacja ustawowa” (raport bezpłatny) lub „Raport” w zależności od wybranej opcji (płatne zgodnie z cennikiem). W tym przypadku do wniosku należy załączyć również potwierdzenie przelewu (jeśli wybraliśmy formę płatną).
Należy również także pamiętać, że raz na pół roku, można uzyskać darmowy raport BIK zwany inaczej “informacją ustawowa”.
Jeżeli natomiast chcemy skorzystać z drugiej alternatywy, będziemy musieli poświęcić na to nieco więcej czasu. Skorzystanie z tej opcji, wymagało będzie udania się do notariusza, wraz z osobą, której udzielamy pożyczki. Po przedstawieniu sytuacji notariuszowi, należy sporządzić pełnomocnictwo notarialne do wydania historii kredytowej z Biura Informacji Kredytowej. Dokument taki jest płatny, jego koszt mieści się w granicach od 100 do 300 złotych, a cena zależy od notariusza. Z oryginalnym dokumentem należy stawić się osobiście w biurze BIK przy ul. Postępu w Warszawie. Tam, na podstawie przedstawionego pełnomocnictwa zostanie od ręki wydana wersja papierowa raportu.
W interpretacji otrzymanegoraportu pomóc nam może portal Analizator BIK. Jest to platforma zajmujący się analizą raportów BIK, aby były one bardziej czytelne dla osób, które nie zajmują się tematem finansów na co dzień. Analizator BIK jest portalem, który zajmuje się przedstawieniem skomplikowanego wykazu BIK w przejrzysty sposób. Platforma współfinansowana jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Dzięki współpracy przy tworzeniu platformy z wybitnymi doradcami kredytowymi oraz wieloma bankami, otrzymujemy również możliwość uzyskania wyczerpujących i satysfakcjonujących nas odpowiedzi na dręczące nas pytania związane z rynkiem kredytowym i finansowym.
Sytuację finansową pożyczkobiorcy sprawdzić można również w Krajowym Rejestrze Dłużników, który współpracuje z Biurem Informacji Kredytowej. Jego zadaniem jest przyjmowanie, przechowywanie oraz udostępnianie informacji oraz danych gospodarczych. Cały proces odbywa się przy użyciu Internetu, przez cojest łatwo dostępny. Aby w tym przypadku uzyskać raport naszego pożyczkobiorcy, nie trzeba zwracać się do notariusza, wystarczy jedynie zwykłe pełnomocnictwo, zawierające dane obu stron, treści pełnomocnictwa oraz podpisy wskazanych w umowie osób.
Podobnie działają pozostałe rejestry zwane Biurami Informacji Gospodarczej. Przykładowo BIG Infomonitor – jeden z liderów rynku przetwarzający informacje o wierzytelnościach firm i osób prywatnych – wymaga podpisania bezpłatnej umowy przed sprawdzeniem danych w ich bazie.
Można zabezpieczyć się wekslem in-blanco, ale trzeba się do tematu dobrze przygotować od strony prawnej. Bardzo łatwo jest pomylić się przy konstruowaniu weksla, gdyż składa się on z trzech osobnych dokumentów. Niemniej jednak sprawdzenie historii kredytowej wstępnie eliminuje osoby które w przeszłości miały już problemy ze spłatą. W pewien sposób informacja o dobrej historii kredytowej daje komfort psychiczny i ułatwia podjęcie decyzji o udzieleniu pożyczki. Pamiętać należy, że gdy podejmując decyzję o udzieleniu takiej pożyczki należy zgłosić się do Urzędu Skarbowego. Jako wierzyciel jesteśmy zobowiązani do zapłaty podatku z tego tytułu. Nie zgłaszając tej czynności jesteśmy narażeni podwójnie – z jednej strony na ściganie naszej osoby przez skarbówkę, a z drugiej na poszukiwania naszego dłużnika.
Należy więc pamiętać, że udzielenie pożyczki prywatnej wiąże się ze sporym ryzykiem. Osoba prywatna w przypadku niespłacania może się jedynie liczyć ze skrajną drogą prawną, lub bronić się przed nieuczciwymi lub niewypłacalnymi osobami kontrolując ich historię kredytową.