English info

Biuro Informacji Kredytowej - przyjaciel czy wróg kredytobiorcy?

Autor: Analizatork BIK

Data: 15 maja 2014

Biuro Informacji Kredytowej S.A. (BIK) to spółka założone zostało przez Związek Banków Polskich. BIK jest przede wszystkim instytucją, która obsługuje bazę informacji o zobowiązaniach klientów, a uzupełniana jest samodzielnie przez  instytucje finansowe. Prowadzenie bazy przydatne jest szczególnie podczas sprawdzania wiarygodności osoby, która ubiega się o kredyt bądź inną usługę świadczoną przez konkretny bank. BIK nadzoruje zbiór wszystkich operacji dotyczących kredytów. Zawarte są tam nie tylko informacje o otrzymanym kredycie, ale również o same zapytania dt. kredytu, karty kredytowej lub nawet limitu w koncie.

Potrzebę stworzenia pierwotnej instytucji gromadzącej dane, banki zaczęły odczuwać już w roku 1991.  Chciały, żeby ta instytucja zawierała informację dotyczącą klienta indywidualnego i jego historii kredytowej. Stworzono wtedy instytucję przy Związku Banków Polskich  o nazwie „bankowy rejestr klientów czasowo nie wywiązujących się z zobowiązań”. Dopiero 6 lat później, 29 października 1997 roku utworzono obecnie dzialające Biuro Informacji Kredytowej S.A. Wartym wyróżnienia jest rok 2001, a dokładnie luty tego roku, kiedy to do bazy BIKu wpłynęła pierwsza pula informacji, a instytucja ta wydała pierwszy raport z historią kredytową klienta BIK.­ Istotną datą dotyczącą omawianej instytucji jest także rok 2004, kiedy to udostępniono zarówno bankom jak i SKOK-om możliwość pobierania punktowej oceny klienta. Z kolei w 2006 roku nastąpił największy przełom - umożliwiono konsumentom pobieranie swojej indywidualnej historii dotyczącej kredytów bezpośrednio z Biura Informacji Kredytowej.

BIK jest instytucją, którą można rozpatrywać z dwóch stron, wynikających z jego charakteru – czyli zbierania danych. Z jednej strony, pozytywna historia kredytowa może pomóc kredytobiorcy w uzyskaniu kredytu i spełnieniu marzeń o własnym mieszkaniu lub domu. Z drugiej strony, w przypadku negatywnej weryfikacji, może te marzenia rozwiać w mgnieniu oka, niezależnie od stanu majątkowego, czy dochodów.  

Czynnikiem, który niewątpliwie pozytywnie wpływa na to, żeby historia w BIKu była pozytywna jest rzetelna i terminowa spłata rat zaciągniętego kredytu. Dzięki tej instytucji banki mogą skutecznie zabezpieczyć się, poprzez wyeliminowaniem klientów, którzy w przeszłości, nie spłacali kredytów oraz mieli rażące opóźnienie w spłacie rat, czyli mogliby być zwyczajnie niewypłacalni.

Niewątpliwą zaletą samego zainteresowania oraz korzystania z takiej instytucja jaką jest BIK to przede wszystkim samodzielna i ciągła kontrola własnej sytuacji finansowej. Klienci, którzy wystarczająco wcześnie zainteresują się jak wygląda ich obecna sytuacja kredytowa, nie będą niemile zaskoczeni podczas wyliczania ich zdolności kredytowej oraz unikną niepotrzebnego stresu z tym związanego. Kolejną zaleta jaka przemawia za trafnością stworzenia BIKu może być wyobrażenie sobie sytuacji, co by było gdyby BIK nigdy nie powstał. Prowadziłoby to do wielkiego chaosu na rynku kredytowym. Kredytobiorcy zaciągaliby wiele kredytów na raz i nie byłoby to przez nikogo kontrolowane. Prowadziłoby to zatem również do wielu wyłudzeń kredytowych. BIK jest także przyjacielem kredytobiorcy uniemożliwiającym zaciągnięcia kredytu przez inną osobę na nasze dane.

Jednak BIK może być także wrogiem. Będzie nim, przede wszystkim dla osób, które kiedykolwiek nie spłacały regularnie kredytu lub miały rażące opóźnienie w spłacie rat.W momencie, kiedy klient widnieje jednak w systemie BIK jako osoba niewiarygodna możliwość uzyskania kredytu jest dużo mniejsza, jak również kredyt staje się dużo droższy.  Banki podczas sprawdzania takiej historii są bardzo rygorystyczne. Rzetelnie i skrupulatnie sprawdzają wszystkich swoich przyszłych pożyczkobiorców. Konsekwencją tego, że ludzie często nie są w stanie płacić rat kredytu w terminie, przez co „brudzą” swoją historię kredytową, jest zaciąganie kredytów „bez BIKu”, które udzielane są przez instytucje pozabankowe.

Po przedstawieniu zalet i wad ze stworzenia oraz korzystania z BIKu należy również wspomnieć, w jaki sposób można skorzystać z tej instytucji. Raz na pół roku, można uzyskać darmowy raport BIK zwaną inaczej” informacją ustawową”. Raport taki można uzyskać na 4 sposoby:

  1. Osobiście zgłosić się i złożyć wniosek przy  ul. Postępu 17A w Warszawie – raporty zazwyczaj wtedy wydawane są od ręki.
  2. Zgłosić chęć uzyskania raportu on-line przez konto internetowe iPKO BP, Inteligo oraz Meritum Banku – opłata zgodnie z cennikiem.
  3. Wejść na stronę BIK, wybrać jeden z pakietów, które umożliwiają wgląd w historię kredytową
  4. Samodzielnie wypełnić i wydrukować wniosek ze strony internetowej, a następnie wysłać na adres biura z dopiskiem „Informacja ustawowa” (raport bezpłatny) lub „Raport” w zależności od wybranej opcji (płatne zgodnie z cennikiem). W tym przypadku do wniosku należy załączyć również potwierdzenie przelewu (jeśli wybraliśmy formę płatną).

Atrakcyjną alternatywą analizy raportu BIK jest również skorzystanie z portalu Analizator BIK. Jest to portal zajmujący się przedstawieniem w przejrzysty i prosty sposób całej historii kredytowej klientów. Platforma pomoże także w uzyskaniu wyczerpujących odpowiedzi, do których banków najlepiej jest zgłosić się aby otrzymać satysfakcjonujący kredyt. Dzięki najnowszej technologii, system rozpoznaje zeskanowaną treść raportu BIK, który zostaje przedstawiony w przejrzysty i zrozumiały sposób.  Analizator BIK dzięki współpracy z doświadczonymi doradcami finansowymi, jak również przy współpracy z wieloma bankami umożliwia otrzymanie kompleksowej pomocy zaczynając od analizy raportu, po otrzymanie kredytu. Analizator BIK jest współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, który wspiera innowacje i inwestuje w przyszłość Polaków, również w sferze finansowej. Skorzystanie z usług takiego portalu może zapobiec nieprzyjemnemu zaskoczeniu, jak również zapewni pełną świadomość dotyczącą historii kredytowej.

Biuro Informacji Kredytowej jest instytucją bardzo potrzebną zarówno bankom komercyjnym, jak również samym klientom. Biorąc pod uwagę wszystkie argumenty jakie przedstawione zostały w artykule, zarówno te przemawiające za tym, że BIK może być przyjacielem kredytobiorcy oraz nie zapominając o tych, które są wrogie wnioskodawcom, wynika, że jest to instytucja, która zdecydowanie pomaga kredytobiorcom w monitorowaniu swojej sytuacji kredytowej, jak również bankom w wybiórczym i selektywnym ich udzielaniu.