English info

O zbrodni dokonanej na pieniądzu - F. Lips „Złoty spisek”

Autor: Dorota Sierakowska

Data: 15 listopada 2013

Złoto to jeden z najpopularniejszych surowców, jakim handluje się na globalnym rynku. Jest on popularny nie tylko wśród inwestorów instytucjonalnych, lecz także tych indywidualnych. Złoto – nie tylko jako inwestycja, ale przede wszystkim jako środek płatniczy – odegrało niebagatelną rolę w tworzeniu rynków finansowych, a emocje wokół tego kruszcu nie gasną do dzisiaj.

zloty spisek

„Złoty spisek” to książka o historii pieniądza i rynków finansowych, w której głównym bohaterem jest złoto. To właśnie z jego perspektywy autor patrzy na mechanizmy rynkowe, które powodują coraz większą degenerację środków płatniczych i ich oderwanie od sfery realnej gospodarki. F. Lips rozpoczyna swoją historię od starożytności, jednak skupia się przede wszystkim na XX wieku, czyli na okresie odejścia od parytetu złota i nastania czasów „pustego pieniądza”.

Książka z pewnością zainteresuje każdego, kto chciałby lepiej poznać mechanizmy rządzące współczesną gospodarką. Autor podaje wiele faktów, przytacza liczne publikacje i zadaje wiele pytań (często niewygodnych), które skłaniają do refleksji i poszerzania swojej wiedzy na temat świata finansów.