English info

Nurkowanie - nie tylko dla żądnych przygód odkrywców?

Autor: Honorata Szopa (fot. Seweryn Łukasiewicz)

Data: 5 czerwca 2013

„Masz 17 nowych wiadomości w skrzynce” – czyli standardowy komunikat po przerwie na lunch. Na szczęście nie musisz zastanawiać się za długo nad ustawieniem priorytetów spraw, których dotyczą, bo z zamyślenia wyrywa Cię głośny dźwięk telefonu. „To znów on” – myślisz sobie, patrząc na numer telefonu Twojego „ulubionego” klienta widniejący na wyświetlaczu. Kolejne dwie wiadomości wpadły do Twojej skrzynki e-mailowej w międzyczasie, a za 10 minut spotkanie strategiczne z dyrektorem działu.

nurkowanie 4

Znasz to uczucie? Ile razy w takich momentach zastanawiałeś się, czemu jeszcze nikt nie wymyślił kapsuły do teleportacji w czasoprzestrzeni? Nawet lubiąc swoją pracę i mając z niej ogromną satysfakcję, czasem chce się uciec od tego codziennego pędu pracy, nauki, pogoni za pieniądzem, ciągłej walki o klienta, natłoku projektów, tony e-maili i telefonów. Teraz pytanie… dokąd uciec? Jak się odciąć? Choć na chwilę…

Gdzie uciec?

Sposobów może być wiele. Jedni uciekają do swoich rodzin i przyjaciół, aby się wyżalić i ponarzekać na szefa. Inni uciekają w rozrywkę, imprezy, jeszcze inni wolą relaks w samotności. Są również i tacy, którzy uciekają w nałogi. I może to jest dobry sposób na ucieczkę?

Wyobraź sobie, że uciekasz w potwornie uzależniający nałóg, bez którego nie potrafisz już funkcjonować, z którego nie da się wyleczyć i z którego, co najważniejsze, nie chcesz rezygnować. Twój nałóg daje Ci poczucie odcięcia od codziennego pędu i pośpiechu. Sprawia, że czas nie istnieje. Twój nałóg przenosi Cię do innego świata. Odpływasz do królestwa ciszy, spokoju, pełnego relaksu, pięknych widoków i poczucia błogości. Tam nie istnieją pojęcia takie jak stres, hałas, pośpiech, uciekający czas, terminy. Jesteś tam Ty, piękne widoki, natura, przyjazne, a zarazem ciekawskie zwierzęta, i co najważniejsze, ludzie z pasją – myślący dokładnie tak samo jak Ty.

Zacząłeś się obawiać o swoje uzależnienie? Niepotrzebnie! Tym nieszkodliwym nałogiem jest nurkowanie. „The sea, once it casts its spell, holds one in its net of wonder forever[1]” – mawiał Jacques Yves Cousteau, jeden z najbardziej znanych eksploratorów podwodnego świata. Raczej się nie pomylił.

 

Wiesz, jak to jest być w stanie nieważkości?

Na początku ciężki sprzęt trochę zniechęca, ale gdy zanurzasz się pod wodę, wszystkie problemy i niepokoje znikają. Sprzęt przestaje ciążyć, czas przestaje istnieć, nie dzwonią telefony, znikają obowiązki i pośpiech, a Ty oddychasz pod wodą! To niesamowite uczucie, którego nie da się zapomnieć. Swój pierwszy oddech pod wodą zapamiętasz do końca życia. Oddychasz spokojnie, jesteś rozluźniony i zrelaksowany. Świat pośpiechu, obowiązków, „ASAPów” zostawiasz na powierzchni. Tu jesteś tylko Ty, cisza i piękno podwodnego świata. Nurkowanie to jedyna aktywność na świecie, która umożliwia Ci odczucie stanu nieważkości. Nigdzie indziej na powierzchni ziemi nie jest to możliwe. Pod wodą możesz „latać” w trzech wymiarach.

Zobacz to, czego większość ludzi nigdy nie zobaczy...

To zaskakujące, ale w ciągu 10 minut nurkowania na rafie koralowej jesteś w stanie zobaczyć więcej gatunków fauny i flory niż w ciągu 10 godzin wędrówki w najdzikszym miejscu na powierzchni Ziemi. Kolorowe ukwiały, gorgonie, koralowce, mieniące się wszystkimi odcieniami ryby, które nagle przestają uciekać na Twój widok, delfiny, które chyba nic nie kochają tak bardzo jak popisywać się przed nurkami. Więcej wiemy na temat powierzchni Księżyca i Marsa niż dna mórz i oceanów. Z tego powodu na świecie coraz częściej tworzy się stałe podwodne laboratoria badawcze, które zbierają wiele zadziwiających danych. Przykład? Tylko na stacji Aquarius, zlokalizowanej u wybrzeży Florydy, naukowcy odkrywają siedem nowych gatunków na godzinę! Zaskoczony?

Nurkując każdy znajdzie coś dla siebie. Szukasz adrenaliny? Jesteś technologicznym freakiem? Być może nurkowania techniczne, głębokie, dekompresyjne są właśnie dla Ciebie. Szukasz spokoju, jesteś miłośnikiem przyrody? Zapierająca dech w piersiach fauna i flora morska są na wyciągnięcie ręki. Lubisz fotografować? Gwarantuję Ci, że nigdzie nie znajdziesz tak interesujących i bajkowych ujęć przyrody jak pod wodą. Interesuje Cię historia? Zatopione wraki są chyba jednymi z najbardziej tajemniczych miejsc na powierzchni Ziemi. Większość z nich jest nieodkryta bądź ich historia nie jest znana. Pod wodą nigdy nie kończą się miejsca nurkowe, które Cię czymś zaskoczą. Możesz nurkować 30 lat, zwiedzić pół świata pod wodą i nadal będziesz miał co oglądać podczas kolejnego zanurzenia.

Gdzie nurkujemy?

Żeby znaleźć się w tym tajemniczym świecie, nie musisz od razu uciekać do ciepłych krajów. Nurkować można cały rok, nawet w Polsce. Obecne zaawansowanie sprzętu nurkowego umożliwia nam zanurzanie się nawet pod lodem, jednocześnie zachowując komfort termiczny.

Kultowym miejscem nurkowym w Polsce jest choćby kamieniołom Zakrzówek w centrum Krakowa. To zalane wyrobisko charakteryzuje się niezwykłą przejrzystością wody. Widoczność dochodzi do 12-15 m, a na dnie możemy zobaczyć zatopiony samolot, autobus, samochody, a nawet drewniany statek. Wszystko przystosowane do potrzeb nurków. Takich miejsc w Polsce jest wiele. W samym Bałtyku tuż przy linii brzegowej spoczywają zatopione wraki statków, łodzi podwodnych i maszyn. Wszystkie te miejsca urzekają swoją tajemniczością i sprawiają, że chcesz tu ciągle wracać. Nawet nurkując na tym samym wraku kolejny raz masz wrażenie, że jesteś tam po raz pierwszy. Każde nurkowanie jest inne i za każdym razem dostajesz nową dawkę wrażeń.

Wolisz bogate życie słonowodnych raf koralowych? 4 godziny lotu samolotem dzielą Cię od jednych z najpiękniejszych, a zarazem kultowych, miejsc nurkowych na świecie. Egipt – to tu, idąc wzdłuż wybrzeża, ma się wrażenie, że centrów nurkowych jest więcej niż sklepów z żywnością, a gdziekolwiek nie zanurzysz się pod wodą, zostajesz zaskoczony bogatym życiem podwodnego świata.

Nurkowanie to styl życia!

Nurkowanie to nie tylko sport czy aktywność wakacyjna. To styl życia. Gdy zaczniesz nurkować, zmieni się wszystko – od Twojego sposobu spędzania wolnego czasu po stosunek do świata i nastawienie do życia. To, co może zaskoczyć Cię równie bardzo jak sam podwodny świat, to fakt, że wśród nurkowych pasjonatów nie istnieją podziały. Tu nie liczy się, ile masz lat, czy jesteś kobietą, czy mężczyzną. Nie ma też znaczenia Twoja pozycja społeczna, zawód czy wykształcenie. Na każdym wyjeździe nurkowym zobaczysz jak młodzi ludzie rozmawiają i wspólnie się bawią z osobami 40-50 lat starszymi. To zaskakujące, ale oni cały czas będą mieli o czym rozmawiać, bo łączy ich jedno – zamiłowanie do nurkowania.

Czy się nadaję?

Zaciekawił Cię ten sposób ucieczki od codzienności? Pewnie zastanawiasz się, czy to dla Ciebie, czy dasz radę? Zawsze nurkowanie kojarzyło Ci się z osobami urodzonymi w wodzie? Świetnymi pływakami? A samo szkolenie z ciężkim treningiem dla komandosów?

To niestety często spotykane mity dotyczące nurkowania. Zdziwiłbyś się, jadąc na typowe „nurkowisko”. Spotkałbyś tam za równo dzieci, ludzi młodych, jak i osoby od dawna przebywające na emeryturze. Wszyscy z butlą na plecach, myślący tylko o kolejnym zanurzeniu pod wodę. Mężczyźni, kobiety, nawet osoby z niepełnosprawnością fizyczną mogą nurkować. Samo szkolenie składa się z kilku godzin zajęć teoretycznych, ćwiczeń z instruktorem na basenie oraz czterech nurkowań, które możesz wykonać w ciągu jednego weekendu.

Pobudka! Nie rozmarzaj się! Masz już trzy kolejne e-maile do przeczytania i jesteś już spóźniony na spotkanie z dyrektorem.

70% powierzchni Ziemi znajduje się pod wodą. Jeśli nie nurkujesz, to mam nadzieję, że dobrze Ci się żyje na tych pozostałych 30%. Może jednak warto poznać lepiej planetę, którą zamieszkujesz?


[1] Morze, raz rzuciwszy swój czar, trzymać Cię będzie w swojej sieci cudów na zawsze.