English info

Biznes szyty na miarę

Autor: Damian Strzelczyk

Data: 27 maja 2013

Amancio Ortega, właściciel firmy odzieżowej Zara, jest od lat jednym z najbogatszych ludzi na globie. LPP to obecnie najdroższa spółka na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Chcąc  kupić tylko jedną akcję tej gdańskiej firmy, musimy liczyć się z wydatkiem ponad 6 tysięcy złotych.  Wydaje się zatem, że biznes odzieżowy to całkiem dochodowy rodzaj działalności. W  ostatnich  miesiącach jednymi z  najczęściej otwieranych biznesów w  ramach Akademickich Inkubatorów  Przedsiębiorczości przy Szkole Głównej Handlowej są właśnie firmy odzieżowe. Co skłania młode  osoby do otwierania firm zajmujących się właśnie produkcją ubrań?

miarka

Alicja jest absolwentką filologii klasycznej i polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim – jak sama przyznaje, są to obecnie jedne z  najmniej rynkowych kierunków studiów. Na szczęście marzenia o własnej firmie można realizować niezależnie od zapotrzebowania rynkowego na absolwentów kierunku, który właśnie ukończyliśmy. Z początkiem marca 2013 Alicja w  ramach AIP przy SGH zarejestrowała firmę Malinowe Pole. Jesteśmy producentem odzieży i akcesoriów dla małych dzieci z  hasłami-nadrukami manifestującymi niezależność, zwracającymi uwagę na to, co może czuć dziecko, pozostającymi w kontrze do wpisanej w  definicję artykułów dziecięcych słodyczy. Szyjemy w  Polsce, z  polskich certyfikowanych tkanin. Oferta kierowana jest zarówno do rodziców blisko związanych z  nurtem rodzicielstwa bliskości i gordonowskiego wychowania bez porażek, jak i do tych, którzy po prostu mają własne zdanie na temat opieki nad swoimi dziećmi i chcą to wyrazić – opowiada Alicja.

Jak wiele młodych matek, nie wyobraża ona sobie oddania dziecka do żłobka. Chcę jak najmocniej uczestniczyć w  rozwoju mojego dziecka, chcę, żeby to ze mną się bawiło i ode mnie uczyło. Uznałam, że prowadzenie własnej działalności pozwoli mi w dalszej perspektywie spędzać jak najwięcej czasu z dzieckiem. Na razie Malinowe Pole nie pozwala mi zrezygnować z etatu – na szczęście pracuję zdalnie, ale nie wykluczam, że za jakiś czas oddam się tylko jemu i wychowywaniu Olafka.

Jaką rolę w  rozwoju Malinowego Pola odgrywają Inkubatory? Nie brałam w  ogóle pod uwagę zakładania pierwszej firmy inaczej niż przy AIP. Od strony finansowej oferta mówi sama za siebie, nie mam nic do dodania, bo w mojej ocenie nie ma najmniejszego sensu wyważać otwartych drzwi i próbować przebijać się przez formalności i tajemną wiedzę podatkowo-rozliczeniową samemu, skoro za rozsądne pieniądze można polegać na kimś, kto się na tym zna. Poza tym mi bardzo dobrze robi sama świadomość, że mam u kogo rozwiać swoje wątpliwości. I że jeśli źle wystawię fakturę, na ratunek przybędzie mi ktoś z Inkubatorów.


Innym niecodziennym startupem odzieżowym, który stawia swoje pierwsze kroki w ramach AIP jest firma Jestem Słoikiem. Firma, którą prowadzimy, zajmuje się sprzedażą koszulek oraz różnego rodzaju gadżetów, takich jak torby, kubki, itp.  Wyjątkowość naszych produktów opiera się na zabawnych grafikach - poruszających temat ludności napły-wowej dużych miast, a  zwłaszcza Warszawy, tzw. słoików i właśnie to określenie jest naszym motywem przewodnim. Nasza działalność ma na celu zwrócenie uwagi, że bycie przyjezdnym nie jest powodem do wstydu i nie ma absolutnie żadnych podstaw do ukrywania swojego miejsca urodzenia. Z szerszej perspektywy staramy się pokazać, że osoby przyjezdne nie są „problemem”, jak niektórym rdzennym mieszkańcom może się wydawać. Nasza działalność porusza zatem bardzo ważny temat tolerancji. Nasze produkty skierowane są do osób, które posiadają poczucie humoru i dystans do otaczającej rzeczywistości i samych siebie. Inspiracją do rozpoczęcia działalności było odkrycie, jak liczna jest grupa osób mieszkających w Warszawie, ale pochodzących z innych regionów Polski. Chcieliśmy stworzyć produkt, z którym ci ludzie będą mogli się utożsamiać. Z racji młodego wieku i optymistycznego spojrzenia na świat podeszliśmy do tematu z  przymrużeniem oka. Tak zrodził się pomysł na zabawne koszulki. Koszulki są także skierowane do wszystkich, których śmieszy konflikt między „miejscowymi”, a  „słoikami” – opowiadają właściciele – Kuba, Piotr oraz Iza.

Łukasz wraz z  żoną Anią prowadzą firmę TXTL, która zajmuje się produkcją spodni w  stylu casual. Spodnie TXTL stwarzają zupełnie nową niszę na rynku. Są to designerskie spodnie dresowe dla modnego i aktywnego mężczyzny. Są w typie chinosów i można je nałożyć nawet do sportowej koszuli. Kieszenie są nietypowe, bo wszyte w szew, jak w spodniach garniturowych. Posiadają również dyskretnie umieszczone w nietypowym miejscu oryginalne hafty wyglądające jak tatuaże (w pierwszej partii są to kałasznikow, lód i  toster). Spodnie są uszyte tak, żeby ładnie wyglądały na nogach i podkreślały pośladki, które w mężczyznach szczególnie cenią kobiety, ale jednocześnie nie były obcisłe. – opisuje Łukasz.

Małżeństwo nie myśli jednak o rozwoju biznesu lokalnie w skali mikro. Naszym celem dalekosiężnym jest dotarcie przede wszystkim na rynki: chiński (w Chinach jest 400 milionów bogacącej się klasy średniej), japoński i południowokoreański. Ludzie na dalekim wschodzie lubią europejski szyk i mają dość odzieży Made in China. W  tym właśnie widzę szansę dla firmy TXTL. Na razie chcę sprzedawać spodnie poprzez platformy dla designerów typu shwrm.pl, docelowo chcę uruchomić profesjonalny sklep internetowy oraz sprzedawać spodnie do butików z modnymi ciuchami. Kryzysem się nie przejmuję, moje produkty są kierowane dla ludzi, którym pieniędzy nie brakuje.

Adam Suchnicki wykorzystał z  kolei ogromne zainteresowanie sportami walki i  w  ten sposób zdecydował się na otworzenie firmy Headbutt, która wypełnia pewną lukę na rynku odzieży do sportów walki. Inną gałęzią działalności firmy jest tworzenie kolekcji ubrań na zamówienie. Jak przyznaje Adam, firma m.in. jako jedyna w świecie produkuje ubrania dedykowane specjalnie dla kobiet uprawiających sporty walki. Własna działalność to przede wszystkim bardzo wiele cennego doświadczenia. Co innego czytać rady o  prowadzeniu biznesu, a  co innego próbować wprowadzać je w życie, kiedy stawką są własne oszczędności. Do tego dochodzi zadowolenie ze zrealizowanych zamówień i zysków oraz duma, kiedy na ulicy zobaczy się człowieka w ubraniu, które się samemu ‘stworzyło’, od początku do końca.

Czy któraś z  tych firm pójdzie w  ślady Marka Piechockiego – prezesa LPP, który swoją przygodę z biznesem rozpoczynał w bardzo podobny sposób? Tego niestety nie wiemy, jedno jest jednak pewne – zapału do ciężkiej pracy nad własnym biznesem właścicielom tych startupów nie brakuje. Otworzenie firmy odzieżowej w AIP to nic trudnego, więc Ty również możesz w łatwy sposób zacząć realizować własne marzenia. Na co czekasz?