English info

Pisarski debiut słynnego podróżnika – W. Cejrowski „Podróżnik WC”

Autor: Dorota Sierakowska

Data: 17 kwietnia 2013

Styl życia i poglądy Wojciecha Cejrowskiego mają wielu krytyków, ale nie można zaprzeczyć, że jest on jedną z najbarwniejszych postaci wśród polskich podróżników. „Podróżnik WC” to pisarski debiut tego autora, wydany po raz drugi, po piętnastu latach od premiery.

Podroznik WC

Późniejsze książki Wojciecha Cejrowskiego („Gringo wśród dzikich plemion”, „Rio Anakonda”) stały się bestsellerami nie bez powodu. Sama czytałam je dwukrotnie i – po lekturze licznych książek podróżniczych – nadal uważam je za absolutną czołówkę w swoim gatunku. Po książkę „Podróżnik WC” sięgnęłam z zaciekawieniem, chcąc sprawdzić, czy czyta się ją równie dobrze jak pozostałe publikacje tego autora.

Nie zawiodłam się. Książka jest dobrze napisana, mimo iż już we wstępie W.Cejrowski przyznaje, że sam uważa „Podróżnika WC” za książkę „pierwszą i nieporadną”. Faktycznie, może się ona wydawać nieco chaotyczna, co wynika z różnorodności zagadnień, jakimi zajmuje się autor, a także z wielości miejsc, które opisuje (przy czym są to głównie kraje Ameryki Środkowej i Południowej, a także Stany Zjednoczone). Jednak być może to właśnie dlatego tę książkę czyta się szybko – poszczególne rozdziały są krótkie, napisane w formie zwięzłych historii. Można więc czytać „Podróżnika WC” w międzyczasie – chociażby jadąc do pracy – nie przerywając w połowie rozdziału i nie tracąc wątku.  

„Podróżnik WC” to książka szczególnie przydatna dla tych, którzy chcą udać się na kontynent amerykański – zwłaszcza dla backpackerów. Cejrowski opisuje swoje liczne przygody i ciekawe sytuacje, które często służą za pretekst do przekazania praktycznej wiedzy. Dowiadujemy się więc, co spakować na wyprawę, jakie środki przeciw owadom są skuteczne, a także tego, dlaczego warto sobie sprawić używany kapelusz. Natomiast mankamentem książki mogą być światopoglądowe wstawki autora – jednak nie są one obszerne i nie przyćmiewają treści podróżniczych.

Podsumowując –„Podróżnik WC” to książka, która może nie jest tak dopracowana jak późniejsze publikacje Wojciecha Cejrowskiego, jednak jest ciekawa i godna polecenia zwłaszcza tym, którzy chcą poznać prawdziwe oblicze obu Ameryk, zawarte w formie krótkich, dowcipnych opowieści.