English info

Przyczajony tygrys, ukryty smok… Witamy w Państwie Środka

Autor: Marta Włodarz

Data: 3 kwietnia 2013

Chiny to państwo pełne kontrastów. Wysokie szczyty gór i płaskie równiny. Szybko rozwijająca się gospodarka i reżim aparatu rządu komunistycznego. Bogaci biznesmeni pławiący się w luksusach i biedota żyjąca za mniej niż jednego dolara dziennie. Najszybsze pociągi świata oraz pojazdy napędzane siłą ludzkich nóg. To wszystko można właśnie znaleźć w Państwie Środka.

Chiny 1

Zanim przyjechałam do Chin, wydawało mi się, że będzie to kraj pełen kiczowatych produktów, tłustej kuchni oraz krzykliwych Chińczyków. W jakże dużym byłam błędzie. Mój trzytygodniowy pobyt skutecznie zweryfikował te powierzchowne przekonania.

Cywilizacja Chin liczy sobie już 5000 lat. Przetrwała bardzo dużo: najazdy Mongołów, kataklizmy naturalne, złote wieki oraz totalną anarchię. Mimo to ciągle rozwija się w zadziwiającym tempie. Utalentowanym Chińczykom zawdzięczamy proch, kuszę, druk, wok, papierowy pieniądz, zastosowanie węgla jako środka opałowego, okulary, lunetę, mikroskop.

Społeczeństwo rządzone przez wielkie i słynne rody (dynastie Ming 1386-1644 oraz Qing 1644-1911), w końcu w 1911 roku zadecydowało ustanowić Republikę Chińską. W 1921 roku Chińska Partia Komunistyczna po raz pierwszy spotkała się na obrady w Szanghaju. Przygoda Chin z komunizmem trwa do dziś, a wizerunki Mao Zedonga widnieją na każdym kroku. Ciekawym faktem jest to, że wraz z komunistycznym reżimem doskonale funkcjonuje gospodarka wolnorynkowa, która wręcz kwitnie od lat siedemdziesiątych (wówczas to Chiny otworzyły rynek dla inwestorów zagranicznych w ramach tzw. otwartych specjalnych stref ekonomicznych).

Co kraj, to obyczaj

Społeczeństwo Chin jest niezwykle zróżnicowane. Oficjalnie zarejestrowanych jest 56 grup etnicznych i wielokrotnie więcej języków oraz dialektów. Najliczniejszą z nich jest grupa zwana Han – stanowi ona 90% całej populacji. Chińczycy są bardzo przesądni, wierzą w znaczenie kolorów, liczb, symbolikę zwierząt. Każdy obcokrajowiecpowinien być bardzo ostrożny szczególnie z liczbami i z prezentami. Trójka, szóstka, ósemka oraz dziewiątka są uważane za szczęśliwe liczby przez większość Chińczyków. Natomiast czwórka to temat tabu. Sposób, w jaki wypowiada się tę liczbę w języku mandaryńskim przypomina słowo „śmierć”. Należy również pamiętać, że istnieje grupa przedmiotów, które nigdy nie powinny być podarunkiem. Należą do nich zegarki (symbolizują pogrzeb i śmierć), chusteczki do nosa oraz noże (oznaczają koniec przyjaźni), ręczniki (zazwyczaj rozdawane podczas pogrzebu), zestawy czterech przedmiotów (pechowe ze względu na złe skojarzenia z liczbą cztery).

Szokiem mogą być dla nas niektóre zachowania Chińczyków. Na porządku dziennym jest to, że wydzielinę zalegającą w nosie czy gardle wypluwa się na ulice, kanalizacja nie funkcjonuje i gospodarze decydują się „przekierować” ją na ulicę (nawet jeśli jest to popularna ulica turystyczna w Pekinie), palić papierosy można wszędzie, a przy kichaniu i kaszleniu nikt się nie zasłania. Ponadto, jeśli jesteś osobą białą, możesz spotkać się z grupkami osób stojących i po prostu wpatrujących się w Ciebie, bardzo częste są zaczepki w stylu: „Hallo”, „where are you from?”, „you are so beautiful”. Wiele osób chce także zrobić sobie z Tobą zdjęcie czy zrobić zdjęcie swojemu dziecku w Twoim towarzystwie (należy wówczas bardzo uważać na czających się w tłumie licznych kieszonkowców!).

Niestety, zdarzają się też przypadki tzw. turystycznych pułapek. Scenariusz często wygląda podobnie. Grupa młodych, uprzejmych Chinek podchodzi do turystów i zaprasza ich na miłą konwersację przy herbacie, motywując zaproszenie okazją do „poćwiczenia angielskiego”. Zwabieni i naiwni turyści idą na herbatę, a na końcu okazuje się, że rachunek do zapłacenia opiewa na…..kilkaset dolarów. Bardzo należy uważać na takie sytuacje i nie dać się zwieść pozorom.

Mimo tych niedogodności, wciąż najpiękniejsze jest to, że tradycyjna kultura chińska jest niezwykle fascynująca. Chińczycy liczą czas wg kalendarza chińskiego. Każdemu rocznikowi przypisane jest jedno zwierzę. Tak więc, rok 2012 był rokiem smoka, rok 2013 jest rokiem węża, a rok 2014 będzie rokiem kozy. Również Chiński Nowy Rok jest hucznie obchodzony w innym czasie niż nasz zachodni Nowy Rok. W 2013 roku Nowy Rok świętuje się 10. lutego, a w 2014 Nowy Rok Chińczycy będą witać 31. stycznia. W tym czasie nie tylko można zaobserwować liczne pękate i czerwone lampiony wieszane w oknach czy na balkonach, lecz również parady, spotkania w gronie rodzinnym, czy inne celebracje. Ten ciekawy czas jest, niestety, okupiony niesłychanymi tłumami w środkach publicznej komunikacji, autobusach dalekosiężnych i pociągach. Bilety należy rezerwować na miesiąc wcześniej, są one również znacznie droższe. Powiada się, że obchody Nowego Roku Chińskiego to największa doroczna migracja ludności na świecie.

Bardzo ciekawym świętem jest również Dragon Boat Festival, który jest zazwyczaj obchodzony w okolicach maja lub czerwca. Wówczas organizowane są regaty na rzekach, a podniebienie cieszy się przysmakiem zongzi, gotowanym klejącym ryżem zawiniętym w liście bambusa.

Chińskie „must do”

Ponadto Chiny mają do zaoferowania wiele atrakcji, bez poznania których nie należy wyjeżdżać z tego kraju. Jedną z takich atrakcji jest piękny spektakl w operze chińskiej. Jest to połączenie sztuki dramatycznej, śpiewu, recytacji, opery, pantomimy, a czasem nawet żywiołowej demonstracji ciosów kung-fu. Najczęstszym tematem są dzieje cesarza z którejś dynastii, a przede wszystkim jego miłosne rozterki i potyczki z licznymi kochankami. Całości towarzyszą przepiękne, wielobarwne stroje, cudowny makijaż oraz pełna detali dekoracja. Co ciekawe, role męskie często są odgrywane przez kobiety, a role żeńskie – przez mężczyzn. Chociaż w dzisiejszych czasach często odchodzi się od tej konwencji.

Jednym z ciekawszych społecznych zjawisk jest kolektywizm przeżywania sztuki. Wieczorami czy rankami można spotkać spore grupy ludzi w parkach i na ulicach, którzy wspólnie śpiewają czy tańczą. Jeśli chodzi o śpiewy, to dzięki mojej koleżance Lu z miasta Nanjing dowiedziałam się, że głównym tematem pieśni jest miłość do kraju i miłość do rządzących polityków. Natomiast tańce przypominają tai-chi lub inne sztuki walki, choć można również dostrzec tradycyjne tańce klasyczne (co miałam okazję zaobserwować na głównej ulicy Szanghaju, Nanjing Road). Lu wyjaśniła mi, że to sposób wyrażania radości oraz spędzania wolnego czasu. Zamiast siedzieć samemu w domu, lepiej jest wyjść do sąsiadów i miło spędzić z nimi czas.

Niesamowitym doświadczeniem jest również tradycyjny masaż chiński. Zaczynając od akupresury, po akupunkturę, a kończąc na tradycyjnym masażu chińskim w salonach masażu do dyspozycji mamy prawie każdy znany rodzaj masażu na świecie. Konkurencja na rynku jest wielka, dlatego jakość jest zapewniona. Ponadto warto zainteresować się tradycyjnymi sposobami spędzania wolnego czasu, czyli typowymi grami chińskimi, takimi jak go czy madżong (mahjong), w której używa się specjalny komplet 144 kamieni/małych płytek. Najważniejszym celem jest zebranie czterech zestawów po trzy lub cztery takie same kamienie i jednej pary. Kamienie do madżonga są również wykorzystywane do wróżenia.


Przezorny zawsze ubezpieczony

Oprócz nagabujących „naganiaczy” jest sporo innych kwestii, na które trzeba być wyczulonym. Jeśli nie chce się być przesłuchiwanym przez służby porządkowe, lepiej nie ujawniać się z dziennikarskimi zapędami. Ponadto, podczas zakupów należy uważać na wszechobecne podróbki, jak i podrobione pieniądze. W restauracjach nie należy dawać napiwków – jest to zabronione przez rządzącą partię, a kelner, który napiwek przyjmie, może mieć poważne kłopoty. W miastach (szczególnie w Pekinie) można spotkać się z niesamowitym zanieczyszczeniem powietrza. W moim przypadku skończyło się tylko na tymczasowej alergii,jednak podczas najgorszych dni zaleca się używanie maseczek na nos i usta (wtedy naprawdę można zaobserwować, co „siedzi” w powietrzu). Ponadto należy uważać, by nie mieć ze sobą żadnych zdjęć Dalai Lamy lub Placu Tiananmen (największego placu w Pekinie, gdzie odbywają się komunistyczne parady). Może to poskutkować poważnymi problemami z władzami.

Pomimo tego, że Chiny są jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek świata, w nadchodzących latach będzie wiele problemów, nad którymi będą głowić się liderzy. Rosnące dysproporcje dochodów w społeczeństwie, zapewnienie długofalowego, zrównoważonego rozwoju ekonomiczno-społecznego, porażające zanieczyszczenie powietrza i wody, trudne warunki sanitarne, infrastruktura na prowincji – to największe wyzwania. Ponadto, sprawę komplikują przychodzące wzorce z Zachodu. Lu mówi, że na porządku dziennym jest to, że każdy chce posiadać własny samochód, własne mieszkanie, czy zarabiać tak jak zachodni rówieśnicy. Problemem jest jednak to, że przez wiele lat te potrzeby się nie ujawniały. Dlatego też obecne przemiany społeczne nabierają niesłychanego tempa i dużej skali.

Właśnie dzięki tym społecznym przemianom Chiny bardzo szybko się zmieniają. I to czyni tę krainę niesłychanie fascynującą. Mapa wydrukowana w 2012 jest już dziś nieaktualna. Powstały nowe drogi, mosty, budowle, wieże. W końcu w samych tylko Chinach znalezienie armii tysiąca inżynierów zajmuje nie więcej niż dwa tygodnie…